Jante Tabla Originale, Cum Le Verificam?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Tine (probabil) de seria de fabricatie/tara de destinatie.
    Attached Files
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #92
      Salutare t0rquemada, imi poti spune te rog care este pretul si codul/dimensiuni exacte pentru janta pe 16'' de pe Stepway II 2013? Atat cea de tabla cat si de aliaj (daca exista). Vreau sa mai iau un set de jante pentru anvelopele de vara.
      Mersi

      Comment


      • #93
        janta tabla 6xJ16 4 ET37, 403002053R 59euro
        capac 16 dacia gri deschis(Oasis), 403154000R 19euro
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #94
          Originally posted by mmaxalb View Post
          originale le dasesti decit la dealari si nici acolo nu poti fi sigur , alelalte "originale" de prin targ [magazine auto ] sunt de la turci
          un pamson si o eticheta nu sunt greu de contrafacut
          cel mai sigur aplici proba loviri
          il intrebi pe musiu care le vinde daca iti da voie sa le trintest de beton de la 50cm , connex-urile si alea turcesti li se vor turti buzele , alea originale nu vor avea nici pe dracu,
          scz ca ma bag si eu in seama dar daca e un material mai dur cele originale gandestete ca ar fisura foarte repede daca e ridicata cantitatea de carbon in material. trebuie sa aiba un material elastic sa nu fisureze la deformare din fabricatie etc, verificati daca aveti posibilitatea ce material are jante si vedeti caracteristicile lui ca vad ca nimeni nu spune ce otel este

          nu cred ca se poate o diferenta cu ochiul liber intre cele doua materiale, iti trebuie o experienta in metalurgie de vreo 20 30 de ani sa deosebesti materialele, compozitie, caracteristici etc
          Last edited by opreamarian85; 27 April 2014, 22:58. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #95
            te dezamagesc, dar daca ai ocazia sa iei in mana o janta noua de la dealer si una noua de la connex ai sa vezi/simti diferentele. mai ales daca le compari in acelasi timp.
            am facut asta si am fost convins sa imi cumpar atat jante de tabla de origine cat si jante de aliaj de origine. nu regret nicio clipa banul dat in plus.

            Comment


            • #96
              Originally posted by opreamarian85 View Post
              trebuie o experienta in metalurgie de vreo 20 30 de ani sa deosebesti materialele, compozitie, caracteristici etc
              ochiometric si fara experienta iti dai seama de alea poloneze/conex/chinezesti etc ca sunt praf pe langa cele de origine...
              ma refer la cele de tabla...

              Comment


              • #97
                Originally posted by t0rquemada View Post
                janta tabla 6xJ16 4 ET37, 403002053R 59euro
                capac 16 dacia gri deschis(Oasis), 403154000R 19euro
                Ai idee daca aceste jante pe 16 sunt montate si la SL 10 ani, ca din pacate trebuie sa ma orientez rapid spre una deoarcece am primit-o fara roata de rezervă (doar cu chit de pana). Basca ca mai trebuie sa masor si in porbagaj daca am loc sa o bag acolo....

                Comment


                • #98
                  ca roata de rezerva Et 43 pe 15 se poate folosi?, ca rotile care le am pe masina au ET 50 pe 15

                  Comment


                  • #99
                    nu-i bai.......

                    Comment


                    • Preferabil ar fi acelasi ET.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Buna Seara ,

                        Pt ca astept un Logan II SL10 1,2/16V sunt interesat de o Janta de 16" din tabla pt roata de rezerva . Nu ma impac cu gandul sa NU am roata de rezerva , cand stim cu totii ce drumuri "minunate" are Patria Noastra .
                        Acel Kit este bun pt o masina care circula in "tari civilizate" .
                        NU indraznesc sa ma gandesc ce bani ar costa alt model !!!.
                        Care ar fii pretul celei din tabla si ce caracteristici au acestea (acele coduri si indicative) ? .

                        MULTUMESC

                        Comment


                        • Sal,

                          Mi-am luat Sambata 4 jante de tabla de la Vardexim. Am un Logan din 2008 si cautam jante originale pentru cauciucurile de vara. La ADRAS le au cu 180 RON, la AutoCobalcescu cu 220, iar la Vardexim pe site am gasit jante tabla originale pentru Logan ET43 cu 147 RON.
                          Le-am luat, dar am ceva dubii asa ca intreb aici innainte sa le si montez. Pe una dintre ele este un sticker cu Renault cu un cod de bare si mai este si scris un cod cu vopsea pe interior. Baiatul de la magazin zicea ca astea sunt semnele ca jantele sunt originale. Deh, nu-s greu de contrafacut totusi. Ce ma deruteaza este faptul ca la celelalte 3 jante am doar stickerul, nu mai este scris acel cod cu vopsea. Le-am intors pe toate partile si n-am observant diferente intre cele 4 jante. La greutate par la fel. Marti o sa ma duc sa le echipez. Sa vad ce zic si cei de la vulcanizare si cat sunt de centrate.
                          Aveti experienta cu jantele si cu acel cod vopsit pe ele ? Sau cu Vardexim.
                          Daca sunt prea descentrate din start si imi confirma si cei de la vulcanizare ca sunt prostii o sa le returnez.

                          Comment


                          • le-am montat. am fost la un atelier sa repar una alta pe la masina si l-am intrebat si pe mesterul de acolo de jante. zicea ca lui i se par ok. toate aratau la fel.
                            apoi la vulcanizare mesterul mi-a spus acelasi lucru. cand ne-am uitat mai atent am vazut ca pe doua scrie cu vopsea si 3 au stickere.
                            la centrare cu tot cu cauciuc aveau: prima 20 cu 0, a doua 30 cu 15, 0 cu 30 si 15 cu 20. nu stiu daca spune ceva despre jante treaba asta. cauciucurile nu sunt noi, sunt cele de vara cu care am luat masina si au cam 50000 km.

                            Comment


                            • eu am pe Loganu din 2006, din fabrica, jante cu ET 50. am gasit cu 30 euro, 4 jante, de pe Sandero, ET 43.
                              par sa fie originale
                              Attached Files
                              Last edited by chicano; 16 January 2016, 17:18.

                              Comment


                              • Care este diferenta dintre janta tabla Dacia Logan 10 ani ET37 6J X 16H2 Originala 403001040R (pret 275lei) si janta tabla Dacia Sandero Stepway ET37 6J X 16H2 Originala 403002053R (pret 309 lei) ?

                                http://piese-origine.ro/Piese-Origin...e-DACIA?page=2

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google