Probleme Caseta Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    baieti,vorbiti si cu evali_daniel si florin_dnf inainte de a cumpara orice piesa.s-ar putea sa gasiti la ei casete de directie la un pret bun.

    Comment


    • #32
      Originally posted by 827sam View Post
      Caseta de directie hidraulica are comunicatie cu ecu doar prin sonda de presiune, sa stie cand sa tureze un pic motorul cand tragi de volan. Logic ca aia mecanica n-are conexiune la ecu.
      Poti anula aceasta sonda fara probleme ! in cele mai multe cazuri sonda de presiune incepe sa piarda ulei si majoritatea service-urilor din reteaua Dacia anuleaza aceasta sonda prin umplerea ei cu silicon.

      la mine a pierdut ulei sonda si n-am observat la timp....urmarea....sa ars alternatorul datorita uleiului scurs.
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • #33
        In acest caz, cand esti cu volanul pe bracaj maxim, risti sa ti se opreasca motorul, sau oricum bine nu-i este; nu stiu cum te descurci intr-o parcare supraaglomerata.
        Sincer nu cred povestea cu anulatul sondei din sistemul servodirectie in service-urile Dacia; poate doar prin garaje.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #34
          Sonda respectiva se schimba in 2 minute de unul singur, noaptea la lumina becului public. Si la mine arunca rau ulei si se imbaiase bine tot ansamblul de sub ea, compresor aer, pompa servo si alternatorul, toate erau transpirate intr-un mare fel de ulei de servo. Dupa ce am schimbat-o servodirectia mergea mai bine si nu mai trepida la invartirea volanului pe loc.
          Dacia cere sute de lei pentru inlocuire sonda, nu cred ca le anuleaza.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • #35
            din pacate, masina despre care era vorba cand am deschis topicul acum e la tata, a ramas a lui, eu mi-am luat alt logan tot diesel, 85cp, second hand. inca mergem asa cu ea, nu i-am facut nimic, dar o sa postez aici cand se rezolva.
            Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

            Comment


            • #36
              Salut Aragorn, am avut si eu problemele mentionate mai sus: troncanit in volan, usor joc, dar numai pe o directie. Un pusti (mecanic) vroia sa schimb banda de contact din volan (care e cca 500 ron!!!). Mecanicul meu, dupa ce a schimbat bieleta si capat de bara (era cazul, de la gropile din Bulgaria!) a constatat ca nu e rezolvata problema, dar s-a dus pe coloana de directie si a avut dreptate. are un rulment in partea superioara care s-a spart (coronita inferioara si a curs tot din el - chiar mi-a gasit in mocheta cilindri din el). Nu schimbasera niciodata asa ceva pt. ca nu au avut solicitari/constatari, nici nu era pe tabloul de manopera. Mi-a gasit la dezmembrari la jumatate de pret. A trebuit sa decupeze picioarele superioare (probabil era alt tip de Logan) si s-o regleze in lungime (altfel nu sta volanul la locul lui). Si a avut dreptate, nu mai am nici un fel de joc sau bataie. Insa nu isi explica de ce s-a defectat atat timp cat masina nu a fost lovita deloc. A estimat o greseala de montaj care a fortat rulmentul din ea. Verificarea se poate face usor, doar prin miscare laterala cu acces de deasupra pedalelor, fara demontari. Poti incerca si asta, cel putin e mai ieftin, dar iti trebuie mecanici cu experienta la montaj, nu este chiar simplu din cate am vazut.

              Comment


              • #37
                Salut am si eu o problema cu directia, daca virez maxim stanga masina trage stanga in mers si daca virez maxim dreapta masina trage in dreapta am fost la mecanici si unii zi ca ar fi din caseta iar altii zic ca ar fi din rulmenti de sarcina ce-mi recomandati sa schimb?

                Comment


                • #38
                  Eu am reparat caseta de directie de Golf la Service XXX din Bucuresti si sunt foarte multumit. Avea pierderi de ulei si incepuse sa si bata. S-a rezolvat in cateva ore. Mi-au dat garantie 1 an - au trecut cateva luni si vad ca nu a intervenit nici o problema. Am iesit mult mai ieftin fata de pretul pe care l-as fi platit pe o caseta noua. Repara casete pentru orice marca si am inteles ca sunt autorizati RAR special pentru reparatii casete de directie. Pentru cine are nevoie - ii recomand.

                  Fara reclama!
                  Data viitoare => sanctiuni!
                  Last edited by 77sky; 13 January 2015, 13:14.

                  Comment


                  • #39
                    altu care si-a facut cont doar ca sa fac reclama

                    Comment


                    • #40
                      si eu am primit 2 pareri ca ar fii caseta in conditiile in care schimbat toate bucsele, bielete, ...., amortizoare, dar problema este ca se aude un zgomot destul de puternic cand trec peste denivelari, gropi mici.
                      ce alte parari mai aveti?

                      Comment


                      • #41
                        am si eu o problema asemanatoare, aproape de capatul cursei, stanga - dreapta, se aude un trosc destul de pronuntat (se aude si din afara), saptamana ce vine ii fac de petrecanie.

                        Comment


                        • #42
                          Problema asta o am si eu. Batai usoare in volan. Am observat acest lucru imediat dupa ce am schimbatcapetele de bara si bieletele de directie ( am luat vele mai ieftine de pe piata din lipsa de bani). Am facut rost de bani si am inceput sa schimb: amortizoare,arcuri, flanse si rulmenti amortizoare, bucse bara stabilizatoare, bieleta antiruliu si tot simt bataia din volan. O sa cumpar alte capete si bielete ORIGINALE. Revin cu un comm cand le schimb

                          Comment


                          • #43
                            Bataie Caseta Directie -video

                            este normala aceasta bataie in caseta de directie
                            la gropi sau denivelari se aude infundat si se simte in volan
                            am schimbat capete de bara,bielete directie ,amortizoare

                            youtube.com/watch?v=kmuz2ppEVZU

                            Comment


                            • #44
                              Se schimba bucsa caseta de directie + montarea pe aceasta a doua oringuri.
                              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                              Comment


                              • #45
                                Am avut și eu problema ăsta la Logan II, a apărut la 3500km. S-a rezolvat prin schimbarea casetei, pe garanție, mașina avea doar 3500km.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google