De ce dealeri si service-uri sa ne ferim

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am pățit-o la Skoda. Mi-au înlocuit un capac de plastic de la plafonieră cu unul știrb de un dinte de prindere și mi-a căzut cu totul pe drum spre casă după ce am luat-o.
    Eu n-aș lăsa mașina nesupravegheată.

    Comment


    • Originally posted by B-53-SDP View Post
      Mergi linistit si am rugamintea la colegii care vorbesc mult si fara rost sa se mai abtina.

      Si eu am lasat masini in reprezentante si nimeni nu iti schimba piese de pe masina fara stirea ta.
      sdpule, abtinutu nu face bine la colon sau la prostata.
      esti tu asa un guru de stii toate combinatiile pe care le fac sau nu, mecanicii cu masini nesupravegheate, este?
      au fost destule cazuri concrete si dovedite, asta apropos de vorbit aiurea, sa ne aflam in treaba.
      pana la urma, ca orice lucru normal in tara asta, e chestie de noroc, nu poti fii sigur de nimic.
      Last edited by Kojak; 9 May 2015, 15:54.

      Comment


      • In majoritatea service-urilor mai ales reprezentante sunt camere de luat vederi la orice rampa.

        Producatorii ii obliga pe concesionari sa aiba asa ceva.

        Deci cred ca nimeni nu este nebun sa iti piarda locul de munca pentru o piesa doua.
        sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

        Comment


        • Teoretic, e așa cum zici, practic, de multe ori o mana spală p-alta.

          Comment


          • Baieti, sera buna.

            Am dus masina la Meridian Vest. Initial mi s-a spus ca e o problema cu condensorul ( nu mai baga aer rece). Am lasat masina la ei la 8 00 ieri si m-au chemat la 14 00 sa o iau. Totul merge ok, facusem ceva poze pe ici colo, nu pare nimic schimbat.
            Mi-au zis ulterior ca nu a trebuit schimbat condensorul ci numai niste oo-ringuri. Sper ca e ok. Ma apucase frica cand citisem de schimbat piese etc. Mai ales ca eu merg zilnic 70-100 km cu masina si mi-era greu sa ma duc de 10x, ba chiar le-am spus si lor asta si a fost ok. Cred ca e f important peste tot sa dai de oameni ok. Multumesc pentru pareri.
            Acum e 'pe vine' si o Lodgy Stepway 1.5 dci de la ei. Sa speram ca vor fi la fel de amabili ca pana in prezent.

            Comment


            • Originally posted by B-53-SDP View Post
              In majoritatea service-urilor mai ales reprezentante sunt camere de luat vederi la orice rampa.

              Producatorii ii obliga pe concesionari sa aiba asa ceva.

              Deci cred ca nimeni nu este nebun sa iti piarda locul de munca pentru o piesa doua.
              este ca la alba-neagra cu "clientul" in fata.....intodeauna este bine sa ai o a doua parere de la o pers independenta.....cand ai o problema serioasa.....
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Are cineva vreo parere referitoare la Serus Ploiesti pe partea de caroserii? Repara bine, vopsesc ok? Le a trecut vreun coleg pragul si e dornic sa impartaseasca o parere? Sanatate multa!

                Comment


                • Dragi colegi, eu m-am mutat și nu mai pot merge la service-ul la care mergeam de obicei (Serus de pe centură, de unde am cumpărat mașina). Acum stau în Popești-Leordeni și am în jurul meu 3 service-uri Dacia: Meridian Sud, Autocobălcescu Splai și Auto Nesti.

                  Vreau să fac revizia de 5 ani: mașina nu mai e în garanție dar cred că vor fi niște reparații de făcut pentru care sunt necesare piese (se aude un troncănit pe stânga față, am impresia că rulmentul dreapta spate e uzat, mai face un șuierat din când în când etc.) și de aia mă gândeam că la reprezentanță oamenii au piese și experiență

                  Acuma ce să zic, despre toate trei am citit și bune, și foarte rele. Nici nu știu ce să mai cred, unii zic că sunt prețurile bune, alții zic că sunt foarte umflate. Aș fi dispus să merg la orice service în București dacă am garanția că merge totul bine și îmi fac mașina pe loc (nu prea îmi permite timpul să pierd mai mult de o zi cu revizia)

                  Comment


                  • Pai daca esti dispus mergi la serus cu programare. Merge si ala pe Bd Timisoara.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Originally posted by vladk2k View Post
                      Dragi colegi, eu m-am mutat și nu mai pot merge la service-ul la care mergeam de obicei (Serus de pe centură, de unde am cumpărat mașina). Acum stau în Popești-Leordeni și am în jurul meu 3 service-uri Dacia: Meridian Sud, Autocobălcescu Splai și Auto Nesti.

                      Vreau să fac revizia de 5 ani: mașina nu mai e în garanție dar cred că vor fi niște reparații de făcut pentru care sunt necesare piese (se aude un troncănit pe stânga față, am impresia că rulmentul dreapta spate e uzat, mai face un șuierat din când în când etc.) și de aia mă gândeam că la reprezentanță oamenii au piese și experiență

                      Acuma ce să zic, despre toate trei am citit și bune, și foarte rele. Nici nu știu ce să mai cred, unii zic că sunt prețurile bune, alții zic că sunt foarte umflate. Aș fi dispus să merg la orice service în București dacă am garanția că merge totul bine și îmi fac mașina pe loc (nu prea îmi permite timpul să pierd mai mult de o zi cu revizia)
                      Dintre cele 3 enumerate de tine as alege: 1. Auto Nesti 2. Meridian Sud 3. Autocobalcescu Splai.
                      Imi bazez recomandarea pe afirmatiile celor din jurul meu care, de-a lungul timpului, m-au facut sa-mi formeze aceasta parere.
                      Personal am avut de-a face numai cu Autocobalcescu Splai, in anul 2011. Mi-au facut impresia ca incearca sa pacaleasca clientii, sa-i faca, cu orice pret, sa accepte oferta lor. (pana la urma reparatia am facut-o la Dacoserv Militari)

                      Comment


                      • Salutari. A fost cineva la Service Titan? Sectorul 3, vis-a-vis de Auchan Pallady, pe Str. Nicolae Teclu.

                        Comment


                        • La rubrica "ASA NU" - De evitat: CARS INV, sos. Oltenitei (multimarca). E plin de consilieri. Lucreaza cu asiguratorii Asirom si Omniasig. Acolo ti se pun la dispozitie 4 consilieri: unul iti face o evaluare a pagubelor si face demersurile pentru dosar. Al doilea te suna sa te programeze la reparatie. Al treilea iti spune ca ce ai vorbit cu ceilalti doi nu exista. Al patrulea te suna sa dreaga busuiocul adaugand scuze si promisiuni de compensare a neplacerilor cauzate, dupa care te suna din nou cel de-al doilea sa te reprogrameze.
                          In urma unui accident minor (prima poza), pe RCA la asirom, am primit recomandarea de la inspectorul de constatare daune sa-mi repar masina la Cars Inv. ca merge treaba repede si bine. Accidentul produs pe 18 iunie, constatarea la asirom pe 22 iunie (in urma programarii facute pe 19 iunie), acceptul de plata a venit pe 18 august. Pe 19 august ma suna de la service si ma programeaza pentru reparatie in data de 7 septembrie. Nu reusesc sa ma duc pe 7 si ma duc pe 8 septembrie. Acolo ma intampina un consilier foarte amabil care imi explica frumos ca nu am nicio programare la ei si ca nici n-a venit raspunsul de la asirom. Cu alte cuvinte ce am vorbit cu ceilalti doi nu e adevarat, eu m-am dus de tampit la o programare inexistenta. Sun la asirom si obtin informatia ca acceptul a fost trimis in data de 18 august, cine l-a primit si la ce ora. Sun la primul consilier (vezi mai sus) care ma asigura ca se intereseaza si revine cu detalii. M-a sunat si mi-a confirmat ca am dreptate urmand sa astept telefon pentru reprogramare. Aici intervine cel de-al patrulea consilier, care ma suna si ma lamureste ca e greseala lor si ma asigura ca revine cu un telefon imediat ce se lamureste situatia. Dupa 3-4 ore, timp in care s-a lamurit situatia, imi propune o reprogramare pe 21 sau 22 septembrie ca sunt cam ocupati. Insist si ma programeaza pe 17 septembrie. Dupa 2-3 zile ma suna consilierul nr.2 sa ma intrebe daca ramane valabila programarea pe 17. Intamplator aveam ceva important de facut asa ca am ales data de 22 septembrie. N-a mai fost cazul ca exact pe 17 septembrie am avut un alt accident mai grav (poza a doua). Vinovatul - RCA Euroins. Caut pe net, vad primul "constatari daune Euroins", sun, raspunde un domn, ma invita la service AutoPorand unde aveau si program de constatari in ziua respectiva (au stat peste program ca sa rezolve cu mine), duc masina (cu platforma), se fac hartiile, se preia masina, azi am luat-o reparata (a durat ceva mai mult pentru ca am facut si alte lucrari fara legatura cu accidentul). Nu m-a programat-rasprogramat, stai ca ne-am terminat programul, stai sa vina acceptul, stai sa te sunam noi... Apropos. M-au sunat cei de la Cars Inv pe 28 la ora inchiderii sa ma intrebe cand vin la programarea de pe 22.
                          La rubrica "ASA DA!" - recomand service AutoPorand sector 3
                          Attached Files
                          Last edited by Fanez; 8 October 2015, 21:06.

                          Comment


                          • Acolo in poza esti tu? Esti cam trist.....

                            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • E un copil care se uita si el bucuros ca a avut ocazia sa vada un accident in direct. L-a vazut de pe bancheta din spate a Loganului.

                              Comment


                              • Ti-ai facut cont anume sa-i lauzi pe astia de la autoporand pe toate topicurile?
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google