Patanie Din Trafic - Pareri

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cezar, respect pentru verticalitatea de care dai dovada.
    Ideea e sa nu se "sustrage" nimeni aici (adica eu). Dovada ca am deschis acest thread sa cer pareri, sfaturi - nu "sa ma fofilez" de urmari.
    Urmarile vin sau nu.

    Si legat de ce daune am facut sau nu - am spus, doar - presupun ca nu sunt daune avand in vedere ca vorbim de o viteza infirm de mica.

    Iar cu datul rotund si luatul in freza, vechea poveste - atata zic - eu sper sa nu (mai) fiu implicat in accidente rutiere, ca sa nu fie nevoie sa si-o ia nimeni in freza, mai ales daca se vine cu gura mare. Eu daca gresesc, nu ma dau rotund. E simplu.

    E un topic pe aici care indeamna la calm in trafic (si care personal mi-a placut foarte multe) - indiferent de situatie, cred ca aia e cea mai buna solutie, in orice circumstanta.

    Acum, totusi as aprecia daca topicul subsemnat nu devine un "flame" impotriva mea vis-a-vis de atitudinea pe care am avut-o sau ce atitudine ar fi trebuit sa am.
    E totusi o discutie, educativa din prisma mea, atata tot.

    Multumesc

    --------------------------------------------------

    In alta ordine de idei - unde vin "reclamatiile" astea? Am tot urmarit cutia postala ieri si azi si nimic.
    Last edited by AlexCuLogan; 22 May 2015, 12:46.

    Comment


    • #32
      Vin in maxim 30 de zile, stai linistit, nu te mai framanta atat.

      Comment


      • #33
        Ok, multumesc de info.
        Oricum coincidenta face ca raman fara RCA zilele astea, asa ca daca chiar se suspenda permisul sau nu, o pauza era oricum programata

        Comment


        • #34
          Vezi-ti de treaba, n-o sa se intample nimic, dar daca totusi e sa se intample "ceva", stai linistit, o sa ramai fara permis fix in perioada de concediu, iulie - august.
          Mai glumim si noi ...nu te mai stresa, o sa fie ok...DAR, sa nu te mai prind butonand la telefon in trafic...macar pana-ti faci mana si picioru' si scapi de mamaliga din geam.
          Noi sa fim sanatosi...ca belelele curg!
          Last edited by Kojak; 22 May 2015, 13:34.

          Comment


          • #35
            Ideea e ca daca masina ta in mers atinge o alta, fii macar sufucient de amabil sa te dai jos si sa vezi ce e pe amsina ta cat si a celuuilalt. Daca sunteti amandoi multumiti ca sunt ambele intregi, va strangeti de gat/de mana si plecati acasa. Dar numai daca sunteti amandoi siguri de asta, nu doar tu.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #36
              Kojak - Dap, de acord, mult mai atent oricum. Sanatatea e pe primul loc, exact!

              einstein1984 - Civilizat - asa sa fie.

              Comment


              • #37
                Originally posted by AlexCuLogan View Post
                Cezar, respect pentru verticalitatea de care dai dovada.
                Ideea e sa nu se "sustrage" nimeni aici (adica eu). Dovada ca am deschis acest thread sa cer pareri, sfaturi - nu "sa ma fofilez" de urmari.
                Urmarile vin sau nu.

                Si legat de ce daune am facut sau nu - am spus, doar - presupun ca nu sunt daune avand in vedere ca vorbim de o viteza infirm de mica.

                Iar cu datul rotund si luatul in freza, vechea poveste - atata zic - eu sper sa nu (mai) fiu implicat in accidente rutiere, ca sa nu fie nevoie sa si-o ia nimeni in freza, mai ales daca se vine cu gura mare. Eu daca gresesc, nu ma dau rotund. E simplu.

                E un topic pe aici care indeamna la calm in trafic (si care personal mi-a placut foarte multe) - indiferent de situatie, cred ca aia e cea mai buna solutie, in orice circumstanta.

                Acum, totusi as aprecia daca topicul subsemnat nu devine un "flame" impotriva mea vis-a-vis de atitudinea pe care am avut-o sau ce atitudine ar fi trebuit sa am.
                E totusi o discutie, educativa din prisma mea, atata tot.

                Multumesc

                --------------------------------------------------

                In alta ordine de idei - unde vin "reclamatiile" astea? Am tot urmarit cutia postala ieri si azi si nimic.
                Sa ti-o iei in freza legal vorbind, ca nu suntem intr-o tara din lumea a 3a, in care coboram cu bate, sape si greble spre a-l mustra pe cel ce ne-a lovit bunul. Exista autoritati care se ocupa de acest lucru. Plus ca exista riscul sa te pricopsesti cu o amenda penala, care-i de cea mai mare frumusete, mai ales la varsta ta.

                Educativ: ai comis-o, te duci si spui. Asta-i legea. Forumul nu tine loc de lege!
                Si nu: "ba, am comis-o. Voi ce ziceti? Sa ma duc sau nu?". Sa-ti accepti greseala este sa o declari unei autoritati. E ca si cum eu as omora vreo 3 oameni, dupa care ma spovedesc la popa. Da, am zis totul si mi-am asumat greseala

                In concluzie: invatati sa fiti corecti! Citeste legea si fa intocmai. Ulciorul nu merge de multe ori la apa. E un motiv pentru care exista aceasta zicala.

                Comment


                • #38
                  Pur teoretic, asa e. De acord. Legea are însă hibe. Din păcate. Oricum, incidentul descris de mine nu e unul de amploare, încât sa fie nevoie de atâta teoretizare, însă sincer mulțumesc ca mi s-au adus la cunoștință, cumva cândva tot trebuia. Mai bine asa decât în urma unui accident cu daune reale (nu doar morale)

                  Și aia cu lumea a treia, well, nu vorbeam ca eu as fi ala cu gura mare. Eu spun doar de un context de legitima apărare. Pana se implica autoritățile, doar nu aștept aplicarea legii bătut fiind. Cred ca ești de acord cu partea asta. Mulțumesc de input apreciez.


                  #Sa nu uitam. Suntem intr-o tara de kko, mai ales in capitala lu peste si in orasele unde educatia n-a prins la fel de mult / e plin de parveniti / baieti de bani gata pentru care bunul simt e o limba straina exotica. Eu regret ca sunt din Bucuresti si ca locuiesc aici.
                  Din pacate, asta e realitatea, oricat de mult am spera la o atitudine de occident. Implicit, trebuie sa ne adaptam la ce avem sau sa emigram. Solutii sunt
                  Last edited by AlexCuLogan; 24 May 2015, 12:31.

                  Comment


                  • #39
                    Bine baiete. Da tu cu pumnul de esti atacat, ca o sa fie bine.
                    Ai parte de informatie. Ce faci mai departe e problema ta!

                    Poate inchide cineva topicul, ca sa nu-l transformam intr-unul educativ pt ca nu va exista feedback
                    Ps: vezi ca tocmai ce te-ai descris

                    Comment


                    • #40
                      Cezar, una calda, una rece.
                      Pe de-o parte educativ, pe alta judeci și faci afirmații care (poate) jignesc.
                      Subscriu la închiderea thread-ului, mulțumesc adminilor.
                      Mulțumesc și celorlalți membri care și-au adus contribuția cu informații.
                      Last edited by AlexCuLogan; 24 May 2015, 13:22.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google