Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Augustin-Yng View Post
    B12
    asigurare 12 luni 196 lei,oare o fi bine?
    Numai bine.
    Pentru tine e bine ; daca ne spui si cu cine ai incheiat polita, putem sa ne exprimam si alte pareri.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • B12 parca am si eu, motor 1.6, an 2006, 200 ron/12 luni, intradevar te ajuta mult daca nu ai incidente sau accidente cauzate de tine. Proprietar desigur ala batran 56 ani.
      sigpic
      The MVP

      Comment


      • pana la urma cum e ? a trecut legea care zice ca faci obligatoriu rca si la rable, daca nu sunt radiate ? asa era vorba... mergi sau nu, trebuie sa ai rca.

        Comment


        • Originally posted by IancuMIC View Post
          Pentru tine e bine ; daca ne spui si cu cine ai incheiat polita, putem sa ne exprimam si alte pareri.
          Salut.
          La cel mai ieftin... city insurance ...nu degeaba am ajuns la b12
          Numai bine.
          Un Logan----YNG-----
          Numai bine.

          Comment


          • sa nu te superi, dar pana la urma nu e vreo mare realizare. sunt 6 ani fara accidente din cauza ta. eu cunosc oameni (unul ) care are 35 de ani neintrerupti fara accidente din vina lui. socrul meu, care a si fost taximetrist la cobalcescu. ce-i drept, are multi ani pe vremea lui ceasca cand era mai greu sa faci un accident.

            Comment


            • Salut.
              Realizare mare/mica pina la urma e vorba DOAR de bani.
              Numai bine.
              Un Logan----YNG-----
              Numai bine.

              Comment


              • Va rog sa ma edificati cu o problema de procedura ;

                Banuesc ca pe perioada cu numar rosu , trebuie sa existe o asigurare . Cind se capata numarul definitiv , ce se intimpla ? se face alta asigurare sau se notifica schimbarea de numar ? cum se procedeaza ?

                Comment


                • din ce stiu eu , desi nu lucrez in domeniu , pe nr rosu scoti rca doar pe o luna.
                  ca sa inscrii masina in circulatie si sa ti dea numere definitive{negre} trebuie sa ai rca pe minim 6 luni {se face pe seria masinii si pe proprietar}. rca ul de numere rosii ramane "in aer" la fel cu numerele rosii, chiar daca inca nu a expirat.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Iti da RCA in vederea inmatricularii. Poti face direct pe 6 luni sau 1 an.
                    Apoi, dupa ce iei numerele definitive, mergi cu RCA-ul la cel ce o emite (nu brokerul) si iti va trece datele in ea.
                    Succes.

                    Comment


                    • multumesc ; am inteles.

                      Comment


                      • ce prioada se alege?

                        daca este prima polit rca pe aceasta masina cu tine proprietar (chiar si cu numere rosii ....pe o luna) se face in vederea inmatricularii definitive pe 6 luni si nu pe un an. deoarece pierzi 5% la iecare polita de acum in colo. Chiar daca cei ce iti fac inscrierea si asigurarea spun ca fac numai pe un an.
                        Asa ca nu fiti de acrd decat pe 6 luni.

                        Daca ati mai avut RCA in acet tandem pasina - proprietar faceti pe 12 luni

                        Comment


                        • Nu inteleg . Sa facem filmul :
                          a.masina ajunge la mine cu numere rosii . ;trebuie in acesta situatie sa pot sa circul .
                          b.ca sa pot sa circul , imi trebuie un RCA .
                          c.daca fac RCA , trebuie sa il fac pe numere rosii .
                          d.ramine acelasi RCA si se schimba numarul masinii cind va avea numar nou ? in acesta operatie , ma taxeaza cu 5 % din valoare RCA si din cauza asta este bine sa fie pe 6 luni ?

                          Comment


                          • ai citi ce am zis eu ?
                            1 . numere rosii primesti pe o luna doar daca ai asigurare de o luna.
                            2 . numere negre primesti daca ai rca pe minim 6 luni.
                            adica cu tot dosarul {c.i.v. romanesc , contract vanzare/cumparare , rca pe 6 luni , fiscal de la fostul proprietar{daca nr rosii erau pe alt nume} sau radierea din alta tara ,etc
                            uite aici toate actele necesare:http://www.servicii-inmatriculare.ro...riculare-auto/

                            ai numere rosii , rca ala de o luna nu mai e valabil daca mergi cu alte numere. vrei sa scoti nr negre , faci rca pe 6 luni. pe polita rca de 6 luni nu se trece noul numar pt ca inca nu ai fost sa scoti nr si certificat , doar seria de caroserie a masinii si proprietarul. capisci ?
                            Last edited by Costi-bc; 22 June 2015, 17:11.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Nu se mai emit asigurari cu valabilitate 1 luna.
                              Cand faci RCA in vederea inmatricularii nu-ti trece niciun numar. Cand ai numar definitiv mergi la asigurator si ti-l trece in polita.
                              So: cand faci RCA faci in vederea inmatricularii! N-ai nevoie de niciun fel de numar de inmatriculare.
                              PS: cand ai numere rosii, nu ai nevoie de rovigneta.

                              Comment


                              • Aoleu , dar tere intortocheata este treaba ; nu am inteles deoarece informatiile sint confuze si contradictorii .
                                Masina se cumpara cu numer rosii ; are sau nu asigurare ?

                                Aoleu , dar tere intortocheata este treaba ; nu am inteles deoarece informatiile sint confuze si contradictorii .
                                Masina se cumpara cu numer rosii ; are sau nu asigurare ?
                                Last edited by hspinache; 22 June 2015, 22:25. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google