Manual Logan 1.5 Dci 2006 48Kw

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Manual Logan 1.5 Dci 2006 48Kw

    Salut,
    Am vazut ca sunt threaduri mai vechi despre acest subiect..Am un necaz cu un piston si nevoie urgenta de un manual de service pentru Logan 1.5 48Kw.. celebrul K9K. Nu stiu exact carui coleg sa ma adresez cu pm. Sau daca este mai usor asa - driu_cristian@yahoo.com

    Multumesc anticipat!

  • #2
    salut, ti-am trimis manualul dar varianta in engleza. Altceva n-am avut asa ca sper sa iti fie de ajutor. Dar ce s-a intamplat? ai cumva un piston topit?

    Comment


    • #3
      @bogdan83,te rog sa-mi trimiti si mie,daca vrei,manualul Loganului 1,5. Orice informatie are valoare atunci cind ai nevoie de ea si o poti accesa rapid... lenush64@yahoo.com
      Last edited by lenush64; 15 May 2015, 10:00. Reason: x

      Comment


      • #4
        Originally posted by bogdan83 View Post
        salut, ti-am trimis manualul dar varianta in engleza. Altceva n-am avut asa ca sper sa iti fie de ajutor. Dar ce s-a intamplat? ai cumva un piston topit?
        Salut, mersi pentru manual...ma descurc cu traducerea daca e. Cred ca am un piston gripat...Unchiul meu se pricepe foarte bine la motoare si ar dori sa scoata pistonul prin spate, pe la baia de ulei..ca sa nu dea jos tot motorul..sa nu mai umble la chiuloasa.Dar are nevoie de manual sa vada daca se poate...Daca nu e pistonul, poate sa fie ceva la vibrochen sau cuzinetii de sus, din ce spune el.
        Asa imi trebuie..m-am incapatanat sa aman inca o saptamana schimbul uleiului.

        Comment


        • #5
          ..Unchiul meu se pricepe foarte bine la motoare si ar dori sa scoata pistonul prin spate, pe la baia de ulei
          Nu aveti nici o sansa sa dati pistonul fara sa dati chiulasa jos
          Last edited by IancuMIC; 25 May 2015, 22:08. Reason: corectare quote

          Comment


          • #6
            @zlate58 inseamna ca nu ai vazut niciodata cum sunt reparate taxiurile fara suparare am vazut live cum a segmentat motorul doar prin demontarea baii de ulei, daca tin minte bine nici cadrul nu l-au demontat ...

            Comment


            • #7
              Originally posted by zlate58 View Post
              ..Unchiul meu se pricepe foarte bine la motoare si ar dori sa scoata pistonul prin spate, pe la baia de ulei
              Nu aveti nici o sansa sa dati pistonul fara sa dati chiulasa jos
              Cel mai greu va fi remontarea pistonului prin baia de ulei. O astfel de practica era obisnuita la vechile dacii si motoarele fara computer de bord. Tocmai pentru ca nu a facut-o niciodata pe un Logan avem nevoie de manual.

              Comment


              • #8
                Vezi ca ai ceva pe mail.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by madi View Post
                  Vezi ca ai ceva pe mail.
                  Ms frumos!Sunt de real ajutor!

                  O zi buna!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by madi View Post
                    Vezi ca ai ceva pe mail.
                    pai si noi....???

                    Comment


                    • #11
                      Ok, am desfacut chiuloasa...si baia de ulei. Problema princiapala cred ca a fost la pompa de ulei. Pur si simplu lantul de acolo de misca independent de tambur si vibrochen. Nu mai pompa ulei deloc cred. Pistonul patru a fost afectat - cuzinetii de sus sunt terminati. Azi desfacem si arborele cotit.
                      Are cineva idee care sunt cotele pentru prima reparatie la vibrochen si cuzineti pentru motorul diesel? K9K 790 e al meu din ce mi-am dat seama. As incerca o rectificare, decat sa cumpar totul de nou...dar daca vor fi multe piese compromise..nu voi avea de ales

                      Comment


                      • #12
                        Mai am o nelamurire....nu reusesc sa scot un injector si ma intrebam - alimentarea cu motorina se face prin varf...sau se poate face si pe langa??

                        Comment


                        • #13
                          As dori si eu acest manual Logan 1.5 (k9k) pe email serban.popoviciu@yahoo.com sau unde sa il iau

                          Comment


                          • #14
                            Salutare! Daca se mai ocupa cineva cu trimiterea acestor manuale l-as ruga sa faca un pustiu de bine si sa-mi trimita si mie pe vali.iacov@yahoo.com un manual de service/reparatii pentru 1.5dCI, 48kw.
                            Multumesc anticipat!!!

                            Comment


                            • #15
                              aș vrea și eu manualul de service pt. Logan Diesel e3 , lacika68@yahoo.com

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google