Demontare Rezervor Lichid Spalare Parbriz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Demontare Rezervor Lichid Spalare Parbriz

    Am desfăcut șurubul care fixează rezervorul lichidului de parbriz în dreapta și acum nu știu cum anume este prins în partea stângă.

    Deși am văzut tutorialul lui CS cu demontarea pompei de spălare parbriz, nu e clar acolo cum face, pare că pur și simplu trage de rezervor. Am tras și eu un pic dar nu iese. Mai are vreo chichiță ?

    sigpic

  • #2
    trebuie sa faci pargie si sa-l tragi usor spre partea soferului.
    Ai grija sa nu-i rupi buza. El acum se tine intr-o buza mica

    Comment


    • #3
      Cel mai bine urmareste tutorialul acesta

      Scuze nu am citit cu atentie ca ai urmarit tutorialul! Oricum trage de el cu atentie sa nurupi ceva pe acolo!

      Comment


      • #4
        Deci bag o pârghie în partea în stânga unde e fixat, apăs pârghia cu o mână și trag cu de vas cu cealaltă, spre dreapta, așa ?

        Gata, l-am scos. Am băgat un deget pe post de pârghie și am tras spre dreapta cu cealaltă mână și a ieșit imediat. Cred că era puțin înțepenit de la cât noroi era acolo. Nu se poate rupe nimic, se trage fără grijă. Mulțumesc de sugestie, Razvy !
        Last edited by ibuzescu; 22 April 2012, 15:33. Reason: Automerged Doublepost
        sigpic

        Comment


        • #5
          streulea a reusit sa-l rupa, crede-ma ca e posibil

          Comment


          • #6
            Ciudat, nu înțeleg cum se poate rupe un bosaj rotunjit la colțuri, mă rog...
            sigpic

            Comment


            • #7
              se demonteaza foarte usor,desfaci acel surub si tragi usor in partea soferului si iese,bafta.

              Comment


              • #8
                Tocmai asta spuneam, a ieșit ușor până la urmă după ce am băgat un deșt în stânga.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  surub

                  salutare,
                  am reusit sa rup surubul acela de plastic care tine aparatoare ce acopera rezervorul de lichid, stiu ca nu are mare imp, dar gasesc asa ceva sa cumpar? sa-l inlocuiesc

                  Comment


                  • #10
                    Da, se gaseste !

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by relilocco View Post
                      salutare,
                      am reusit sa rup surubul acela de plastic care tine aparatoare ce acopera rezervorul de lichid, stiu ca nu are mare imp, dar gasesc asa ceva sa cumpar? sa-l inlocuiesc
                      Ia-l pe ala vechi de model cand te duci sa cumperi, ai sa vezi cate chestii din alea sunt... eu am patit-o cu surubelele alea de plastic de la carenaj, pana nu le-am luat pe toate cu mine sa le vada si ala de la magazin nu am reusit sa ma inteleg cu el...

                      Comment


                      • #12
                        Si eu am , reusit sa rup acel surub de plastic. Rezervorul a iesit foarte usor. Nu au fost probleme. Am spalt totul. Din pacate duzele pe unde iese lichidul nu s-au desfundat nici cu aer comprimat la service auto. A trebuit sa iau altele. Si sunt niste preturi. Unele cu sprituire perdea fac 8 lei bucata. Cele simple 3 lei bucata. Iar surubelu ala care tine masca este fix 2 lei. Sta-le-ar in gat

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google