Accident

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident

    Cum se procedeaza in acazul unui accident cu sau fara victime sau in cazul unei tamponari usoare care nu s-a petrecut pe un drum public. Exemplu: in parcarea unui centru comercial, in curtea unei locuinte, in garajul propriu, pe un drum de munte (forestier), la iarba verde, in padure, la gratar (loc autorizat sau nu), pe platforma industriala a unei firme, pe rampa de acces intr-un garaj/subsol (aceste rampe sunt sau nu considerate drum public?), etc? Stiu ca exista varianta de a suna la 112 in astfel de situatii si ti se explica ce trebuie facut in functie de situatia concreta, problema e ca odata cu informatiile preimite se inregistreaza in mod oficial evenimentul.

  • #2
    Din câte ştiu este culpă comună.

    Comment


    • #3
      ca exemplu nu stii bine: in parcarea unui centru comercial dotat cu semne de circulatie se aplica legislatia rutiera.

      Comment


      • #4
        care e urgenta pentru a suna la 112?
        in oricare din cazurile enumerate de tine este necesara prezentarea la o unitate de politie pentru obtinerea autorizatiei de reparatii.
        insa in unele situatii prezentate, de pilda parcarea unui centru comercial, se aplica regulile codului rutier pentru ca desi nu este drum public, este asimilat unui astfel de loc, fiind accesibil oricarei persoane.
        sunt astfel de parcari cu semne de circulatie in interiorul lor.
        nu sunt de acord cu colegul care a concluzionat ca e culpa comuna din start.
        a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

        Comment


        • #5
          Acolo unde există semne de circulaţie aveţi dreptate când susţineţi că se aplică legislaţia rutieră.
          Pentru celelalte situaţii, când drumul nu este public, culpa se consideră comună (a păţit-o un coleg de servici acum câţiva ani).

          Comment


          • #6
            Din cate stiu eu, asigurarea RCA obligatorie este valabila DOAR pe DRUMURILE PUBLICE. Parcarea unui centru comercial, curtea ta etc. nu sunt drumuri publice, ci sunt PROPRIETATI PRIVATE ( sau, cum ar zice un avocat, NU SUNT DRUMURI PUBLICE). Daca cineva te accidenteaza in parcarea unui centru comercial ( si se intampla destul de des... ), chiar daca e vinovat, nu e obligat sa-ti dea asigurarea. Poti chema politia, insa nu va rezolva nimic.
            La intrarea in parcare a fiecarui centru comercial exista o pancarda destul de mare pe care scrie "Proprietate privata. Respectati regulile de circulatie". Sau ar trebui sa fie...

            Comment


            • #7
              ORDONANTA GUVERNULUI Nr. 43/1997*) privind regimul drumurilor
              Sectiunea II: Clasificarea si încadrarea drumurilor
              Art. 3
              Din punct de vedere al destinatiei drumurile se împart în:
              a) drumuri publice - drumuri de utilitate publica si/sau de interes public destinate
              circulatiei rutiere si pietonale, în scopul satisfacerii cerintelor generale de transport
              ale economiei, ale populatiei si de aparare a tarii; acestea sunt proprietate publica si
              sunt întretinute din fonduri publice, precum si din alte surse legal constituite;
              (la data 20-apr-2010 Art. 3, litera A. din capitolul I, sectiunea II modificat de Art. I, punctul 2. din
              Ordonanta 7/2010 )
              b) drumuri de utilitate privata - drumuri destinate satisfacerii cerintelor proprii de
              transport rutier si pietonal spre obiective economice, forestiere, petroliere, miniere,
              agricole, energetice, industriale si altele asemenea, de acces în incinte, ca si cele din
              interiorul acestora, precum si cele pentru organizarile de santier; ele sunt
              administrate de persoanele fizice sau juridice care le au în proprietate sau în
              administrare.
              (la data 09-iul-2002 Art. 3 din capitolul I, sectiunea II modificat de Art. I, punctul 2. din Legea
              413/2002 )
              Art. 4
              Din punct de vedere al circulatiei drumurile se împart în:
              a) drumuri deschise circulatiei publice, care cuprind toate drumurile publice si acele
              drumuri de utilitate privata care asigura, de regula, accesul nediscriminatoriu al
              vehiculelor si pietonilor;
              b) drumuri închise circulatiei publice, care cuprind acele drumuri de utilitate privata
              care servesc obiectivelor la care publicul nu are acces, precum si acele drumuri de
              utilitate publica închise temporar circulatiei publice.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Midnighte View Post
                Din cate stiu eu, asigurarea RCA obligatorie este valabila DOAR pe DRUMURILE PUBLICE. Parcarea unui centru comercial, curtea ta etc. nu sunt drumuri publice, ci sunt PROPRIETATI PRIVATE ( sau, cum ar zice un avocat, NU SUNT DRUMURI PUBLICE). Daca cineva te accidenteaza in parcarea unui centru comercial ( si se intampla destul de des... ), chiar daca e vinovat, nu e obligat sa-ti dea asigurarea. Poti chema politia, insa nu va rezolva nimic.
                La intrarea in parcare a fiecarui centru comercial exista o pancarda destul de mare pe care scrie "Proprietate privata. Respectati regulile de circulatie". Sau ar trebui sa fie...
                In timp ce ma deplasam in parcarea Auchan Militari am fost lovit de o masina care iesea cu spatele. Doamna de la volan, avocat de profesie, a urlat ca nu da nici o asigurare ca nu e obligata. Am informat-o ca merg la politie iar dansa a plecat. Am mers la politie unde am declarat accidentul. Doamna a aparut a doua zi la politie unde pe langa proces verbal a primit si amenda aferenta accidentului. Nici la politie nu a vrut sa dea asigurarea. Cu procesul verbal am mers la Casco si s-a facut reparatia pe Casco cu regres. Asiguratorul a spus ca nu are nevoie de copie la asigurare atat timp cat aceasta este trecuta pe procesul verbal de la politie.
                Ca o ironie, dupa doua zile ma cauta doamna sa-mi dea asigurarea, sa mergem impreuna la asigurator sa facem hartiile pentru reparatie. Am intrebat-o de unde schimbarea si mi-a spus ca asa a indrumat-o asiguratorul ei.
                Bineinteles ca nu am mai fost interesat de propunerile ei.
                In concluzie, parcarile centrelor comerciale au regim de drum public.

                Comment


                • #9
                  E mai mult decat normal. Cum mama masii, sa fie altfel decat un drum public o parcare, fie ea si a unui privat, in care e permis accesul? Nu vi se pare logic, faptul ca aceasta se supune tuturor regulilor de circulatie? Dupa cum stiti, in acele parcari, sunt si semne de circulatie.
                  In aceiasi ordine de idei, in parcarile private cu paza, cum credeti ca sta treaba? Parchezi, platesti, ai asigurata masina, dar daca te loveste unul acolo, gata s-a rupt filmul? Sa fim rezonabili.
                  A mai avansat cineva ideea asta acu'ceva timp; chiar a existat o polemica la un moment dat pe tema asta, cum ca, in cazul unui accident, esti pe riscul tau; cine credeti ca s-ar mai duce cu masina la cumparaturi?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google