Resetare calculator bord LOGAN PH2 1.4 Mpi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Buna dimineata. Am si eu o problema cu CB-ul asta nenorocit al loganului. Detin un logan 1.6 mpi si intr-o zi sa aprins beculetul de la benzina , am mers am bagat benzina dar nu sa stins becul, un prieten mi-a spus sa scot plusul de la baterie sice sa vezi "SURPRIZA" ??? nu mai afiseaza km pe care ii facusem adica 73326 , a luat-o de la zero. Ajutati ma ce sa fac. Multumesc

    Comment


    • #17
      Adica sa resetat chilometrajul mare al masini?

      Comment


      • #18
        pe forumul celalalt, un user a facut ceva care nu mai permite resetarea cb, un temporizator, alimenteaza dupa o secunda tdb...
        dupa parerea mea, cb se reseteaza la punerea contactului, datorita faptului ca nu se atenueaza paraziti ce apar cuplarea unor relee ce se anclanseaza odata cu alimentarea tdb.

        tot pe forumul celalalt, un alt user a postat o schema, este vorba de un dimmer pentru iluminarea bordului. pe acea schema scrie destul de clar, ca un condensator lipseste...
        cred ca lipsa acelui condensator ce are rol de filtru, este problema resetarii aleatorii a CB...

        dar problema colegului naica71, nu-mi dau seama de la ce ar putea fi...daca inca i se mai deruleaza meniul cb, inseamna ca memoria cu cb si km nu e afectata...dar ce s-o fi curațat?
        Attached Files
        Last edited by mariannn; 2 July 2015, 07:17.
        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

        Comment


        • #19
          Se poate face un montaj simplu antiresetare cu PIC si ai scapat de problema, eu am asa ceva de vreo 4 ani si nu mai am probleme. Il resetez eu o data pe an.
          Am postat undeva pe forum acest modul la vanzare dar nu a fost interesat nimeni de el.

          Comment


          • #20
            stiu ce face acel montaj cu PIC, practic e un delayer...asa-i?

            cred eu, ca lipsa acelui condensator de filtrare e problema resetarii cb!
            acel cond de 100-330uF ar asigura un "delay" la alimentare (timpul lui de incarcare); ce-i drept montajul cu PIC asigura un delay mai mare si mai sigur, dar si condul ar trebui pus pe locul lui!
            Last edited by mariannn; 2 July 2015, 10:05.
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google