Mai merita sa montam GPL ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cine zice ca nu este ok GPL-ul, inseamna ca nu are cash ptr instalare.
    Sau are bani destui pentru benzina.
    Cum poti sa dai 600 euro ptr o instalatie, cand masina face 1500 euro cu totul...
    Tu ai pus totusi pe Laguna ta antica cu valoare de piata ~ 1000 de euro, asa ca nu vad un impediment in pretul masinii.

    Comment


    • pentru ca gandesti prost
      poate sa nu valoreze nimic masina pe care pui instalatia, cei 600 de euro investiti initial ti se intorc in 15.000 km, apoi instalatia gpl iti reduce costurile cu 40%
      numai cine nu face cel putin 10.000 km pe an nu are rentabilitate, in rest din calculele cu economia pe 50.000-60.000 km iti ies banii aia 1500 euro cat valoreaza masina ...
      60.000 km * ~8% * 5.9 = 28320
      60.000 km * ~11% * 2.8 = 18480 + 2500 instalatia = 20980
      7340 diferenta /4.5 = 1631 eur, fix masina
      si am fost generos, in general diferenta de consum e mai mica, am uitat sa scad inca 100 de euro cele 4 revizii la instalatia de gaz
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • mr.K Masina mea antica a costa doar 700 euro ) (dar dc este antica? ptr ca mai veche decat cu 5 ani fata de un logan din 2004? nu poti sa compari)....adevarat, daca nu faci mai mult de 10000 km pe an...nu prea se merita.
        Last edited by Andyno; 2 July 2015, 15:39.

        Comment


        • gpl 2,8 pe dracu scump domle scump
          eu am bagat de la luk oil Buzau cu 2,38 lei/ litru plus un bonus de 0.15 lei reducere la fiecare litru cumparat
          deci 2,38 -0,15 = 2,23 litru de gpl
          cand am pus instalatia in 2009 gpl la Buzau era 2,19 lei
          pune mana si refa calculul acu dar cu 2,38 in loc de 2,80
          atentie la socoteli ca da cu virgule tare

          Comment


          • Am calculat cu o marja destul de mare, preturile nu sunt niciodata fixe ...
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Dupa noul update la software/firmware masina trage mai bine si consumul a scazut.
              Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users like i860.

              Comment


              • Originally posted by Andyno View Post
                mr.K Masina mea antica a costa doar 700 euro ) (dar dEcE este antica? ptr ca E mai veche decat (DOAR) cu 5 ani fata de un logan din 2004? nu poti sa compari)....adevarat, daca nu faci mai mult de 10000 km pe an...nu prea se merita.
                Orice masina ce trece de 5 ani e veche. A ta are peste 15 ani, normal ca e antica.
                Da' ce dotari asa smechere ai tu in Laguna 1 1999 fata de Logan 2004? O tinuta de drum superioara si niste tabla mai buna.
                Ai cam aceleasi sanse de supravetuire in caz de impact.
                Poti pune GPL indiferent cati km faci pe an.

                PS: Scrie complet cuvintele, ca ai trecut de varsta pustanilor.
                DC spun americanii dupa Washington, prescurtare de la District of Columbia.
                Last edited by mr.K; 3 July 2015, 07:58.

                Comment


                • e mare diferenta intre logan 2004 si laguna 99 nu as face schimb, eu merg si cu logan 2005 si stiu cum e , diferenta o face confortul, cum se aseaza pe asfalt, in curbe, directie, schimbator, ambreaj, clima... In logan a aparut rugina grav de tot de cativa ani , iar in laguna nici gram. Nu se compara.

                  Comment


                  • Si dealer-ul de la Dacia a zis ca nu se compara)) Dupa ce am facut test drive cu noul Logan...am facut si cu Leguma mea...)...in fine...sa nu intram intr o disctuie inutila...
                    Repet...Logan este o masina ok, am vrut sa cumpar...dar nu poti sa o cumpari cu o Laguna..fie si modelul din 94.
                    Last edited by Andyno; 6 July 2015, 00:09.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Original a fost postat de Urs Vezi Post
                      Eu fac parte din categoria celor ce pana anul trecut nici nu vroia sa auda de gaz. Motivul ? Cade motorul si ce ma fac ? Dar la inceputul acestui an, cand am constientizat ca tre sa-i sarbatoresc golanului cei 10 ani de activitate si pe romaneste e o rabla, cand am adunat toate bonurile de benzina de anul trecut si a iesit frumoasa suma de 6500 ron, cand am vazut pe la bursele celor doua forumuri dacia ca un motor second logan 2005 e vreo 100 euro, am trecut in categoria vulpii cu struguri acrii. Si maine as pune un stag 200 daca as avea vreo 2200 ron. De ce sa cheltui pe parcusul unui an 6500 ron pe combustibil, daca pot cheltui numai 4000 ron ? Cu cei 2000 ron economisiti pot cumpara o piesa de mobilier de exemplu.

                      .....Conform calculelor tale, vei fi pe viitor posesor al unei masini pe GPL.
                      Dupa cateva luni de curea stransa pana la ultima gaura, am intrat in linie dreapta, pe 2 septembrie am programare la Moog, trag o fuga la Iasi sa dublez valoarea golanului batran de 10 ani, ii pun o instalatie GPL. In primavara acestui an am facut un imprumut prin programul "prima casa" si cel putin 10 ani nu cred sa am bani pentru alta masina. O sa trag de 1.4 MPI pana imi iasa picioarele prin podea asemenea flinstonilor, suficient sa-si amortizeze instalatia banii dati pe ea. Daca va ramane gazul la jumatatea benzinei, posibil sa trec pe profit. Bafta tuturor !

                      Comment


                      • Casa e mai importanta decat masina.
                        Sa te tina Loganul cat vrei tu.

                        Comment


                        • auzi la prima casa ai luat si tu cu vreo suta doua mai mult decat face apartamentul ca sa ai cu ce sa faci curatenie , mobile , tv si binenteles " o bona de 18 ani majora cu acte ca sa aiba cine sa-l creasca pala micu " .

                          Comment


                          • Bineinteles ca se merita gpl, in Buzau preturile sunt de la 2,23 la 2,50lei pe litru depinde de statie. eu sunt fidel rompetrol 2,43 lei pe litru un plin de gpl este in jur de 100 lei. Super multumit si nu fac 10 mii de km pe an, da tot sunt fan gpl, am avut pe toate masinile care au trecut prin mina mea. Multa sanatate si al multi klometri fara probleme!

                            Comment


                            • Calcul pentru 120.000 de km pe GPL facuti in 1 an si 9 luni:

                              - la un consum mixt de 9% au intrat aprox. 10.800 - 11.000 de litri x 2,6 RON (media de pret pt GPL) = 29.000 RON

                              Pe benzina ar fi fost:

                              - la un consum mediu de 7,2 - 7,5 % ar fi aprox. 9000 de litri x 5,5 RON benzina = 50.000 RON

                              Rezultat:

                              - in jur de 20.000 RON economisiti. (4500 Euro) ! ;)


                              Mentiune: calculul a fost facut acum 2 luni. Intre timp masina a mai facut 18.000 km deci... am mai scos ceva profit ! ;)
                              http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                              Comment


                              • Se merita daca se merge foarte mult , cum mergi tu , dar pentru altii care fac cel mult 10k/an nu se merita montat GPL.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google