Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da , l-am schimbat deja am vreo 500 de km cu el , ce pot sa spun... se comporta exact ca cel vechi (silentiozitate la ture mari) n-am observat diferente in comportamentul motorului.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Schimbat uleiul azi. Am folosit ca si data trecuta Castrol Edge 0w40. Cumparat de pe un site cunoscut de la noi. Ce am observat ca...parca inainte sub dop era si plasticul acela de sigiliu cum e la iaurt. Acum nu am vazut sa existe. E facut in UE, nu zice concret unde. Pana si filtrele MANN daca am vazut bine erau facute in Republica Ceha.
      E ok asa?
      Attached Files
      Just Hold Onnnnnn....

      Comment


      • Codul de bare incepe cu 40 deci Germania. Ambalajul pare ok, emblema la fel, atâta tot că ai prins un bidon cu ulei fabricat destul de demult: 12.03.2014
        Ar trebui sa fie ok. Dacă motorul se comportă normal, nu-ți face griji.

        Comment


        • @sunshine, asta am zis si eu cand am vazut bidonul ca e cam old. Pretul era destul de bun fata de alte locuri si am avut incredere ca totusi e un magazin destul de cunoscut la noi si am mai tot cumparat de acolo cate una-alta (autokarma). Sper sa nu afecteze cu ceva atata timp cat eu il tin 1 an si nici nu cred ca fac 7k cu el. Momentan e ok, motorul toarce ca o pisicuta.
          Merci de info!
          Just Hold Onnnnnn....

          Comment


          • Originally posted by sunshine View Post
            ....... atâta tot că ai prins un bidon cu ulei fabricat destul de demult: 12.03.2014
            Ar trebui sa fie ok. Dacă motorul se comportă normal, nu-ți face griji.
            La 1,5 ani de la imbuteliere nu poti spune ca e vechi.
            Si 3 ani daca are e ok atata timp cat n-a fost desigilat.

            Comment


            • Desigilat nu a fost...dar eu eram obisnuit cu aia sub capac ca la iaurt.
              Just Hold Onnnnnn....

              Comment


              • Vechi în sensul că ultima dată când am cumpărat ulei pentru motor, întâmplător chiar Castrol (Edge Titanium TD 5w40) de la un retailer online cunoscut, s-a întâmplat să îl iau pe 25.07.2014, fiind fabricat undeva în iunie 2014 (vin cu poze dacă trebuie).

                Știu că uleiul nu pățește nimic dacă stă 1-2-3 ani în bidon înainte să fie pus în motor. Treaba cu data era doar o posibilă justificare pentru absența sigiliului suplimentar de sub dop. Sincer, nu îmi amintesc dacă al meu a avut sau nu.

                Comment


                • oare pentru benzinare nu ar fi mai recomandat un ulei acea a3/b4 decat un c3?
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • Cred ca la golan în carte asa scrie.

                    Comment


                    • Originally posted by bossake View Post
                      oare pentru benzinare nu ar fi mai recomandat un ulei acea a3/b4 decat un c3?
                      Absolut, si eu m-am luat de colegu de la lucru pe treaba asta, di ce si-a luat un C3 (Magnatec...) si nu un full saps adevarat A3/B4 pt mpi

                      Dar din cate stiu dupa C3 nu are voie sa fie HTHS sub 3,5 deci e ok.

                      Comment


                      • Pe site scria cam asa: "Aprobari: BMW Ll-04,MB 229.51,VW 505 00
                        Performante: ACEA: A3/B3/B4,C2,C3,API SM/CF". Data trecuta in motor am avut Castrol Edge Sport 0w40 de care am fost foarte multumit. Acum am pastrat 0w40.



                        Si pe emag am vazut ca la poza e la fel dar in descriere e ACEA C3.

                        Pana la urma e ok ce am pus? Exista vreo sansa sa treaca doar C3 fara sa specifice si A3/B4. Sau exista 2 feluri diferite de 0w40? Adica sa fie C3 sau A3/B4 ?

                        Dupa cate am gasit aici Castrol Edge nu are trecut si A3/B4, doar C3. Vad ca doar la Magnatec e trecut A3/B4.
                        Last edited by iCSvision; 7 July 2015, 21:25.
                        Just Hold Onnnnnn....

                        Comment


                        • Ai pus un 0w40, basca si cu RN0700/0710 si te intrebi daca e bun? E foarte bun, stai fara griji.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • @IancuMIC, nu-mi dau seama daca esti ironic sau nu...

                            Nu mi-o lua in nume de rau...dar nu ma pricep. Inainte sa cumpar am cerut recomandare. Sper ca nu am primit una de toti banii.
                            Just Hold Onnnnnn....

                            Comment


                            • In general uleiurile din clasa 0w40, sunt printre varfurile de gama, ale oricarui producator; daca are si agrement Renault pentru motoarele pe benzina, atunci chiar ca nu ai de ce sa-ti faci probleme.
                              Nu sunt ironic; in general, nu prea sunt.
                              Last edited by IancuMIC; 7 July 2015, 22:27.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Merci frumos de rapuns, acum m-am lamurit.

                                M-a derutat partea cu A3/B4 care stiam si eu ca e recomandata la Logan.
                                Just Hold Onnnnnn....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google