Huruit Dreapta Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Huruit Dreapta Fata

    Salut baieti,

    De ceva timp ma confrunt cu o problema careia nu ii dau de cap, masina e 1.4 mpi din 2007, 85000 km, doar eu am mers cu ea.

    A inceput prin scartaierturi puternice in zona dreapta fata la rotirea volanului mai mult de o tura in ambele directii (mai puternice scartaieturile la rotirea de la dreapta complet spre stanga). Scartaieturile apareau doar dupa o oarecare utilizare, in sensul ca dimineata nu facea niciodata zgomot, incepea dupa ce am mers 20-30 min.

    Am crezut ca e de la servodirectie, am fost la service, verificat pompa si schimbat uleiul de la servo, degeaba, facea exact la fel. Dupa ce am mai rascolit forumul am vazut ca ar putea fi de la flansa amortizorului. La recomandarea colegilor am bagat ulei pe tija amortizorului dreapta si scartaielile au disparut, o saptamana a mers perfect, credeam ca s-a rezolvat problema.

    In schimb de cateva zile a aparut un huruit care mi se pare ca se aude din partea dreapta fata, la denivelari sau cand se balanseza masina pe directia fata-spate - cel mai usor de observat la plecare mai tare de pe loc sau la dat cu spatele mai brusc, 2-3 secunde pana se stabilizeaza masina se aude huruitul.

    Cu masina oprita, oricat zgaltai eu pe partea dreapta fata - am incercat si sa ma urc pe prag si sa zgaltai toata masina nu se aude nimic si masina se stabilizeaza normal, nu face mai mult de 2 miscari jos-sus.

    E posibil sa fie altceva stricat, nu amortizorul? Nu as vrea sa il schimb degeaba, e destul de scump si am inteles ca nu e indicat sa schimb doar unul, trebuie schimbate in pereche. Am facut revizia acum 1 luna (cand nu aparuse nici o problema) si mi-au verificat suspensia pe fata, am schimbat un capat de bara si au zis ca in rest e ok.

    Poate nu e o problema grava, dar peste 2 saptamani voi face un drum Bucuresti-Sevilia si inapoi si mi-e teama sa nu imi faca atunci figuri, mai ales ca va fi si destul de incarcata masina.

    Multumesc pentru ajutor!
Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google