Ajutor Achizitie Auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu am citit ce zic unii si altii despre cumpararea de masini sh. Din ceea ce am auzit si din ceea ce am vazut eu zic asa:

    Regula 1. Nu cumpara masina de toti banii pe care ii ai. Pana la urma e sh asa ca sigur vor aparea chestii neprevazute (de exemplu o distributie te costa 200 eur, niste cauciucuri noi 200 eur etc.)

    Din punctul meu de vedere Loganul tau tinta ar fi urmatorul:
    Pret maxim 4000 - 4200 de EUR. Obligatoriu verifica ca masina sa aiba taxa de poluare platita.
    Motor 1.4 sau 1.6 benzina. Diesel e risc mare, iar antifonarea Loganului e proasta asa ca un motor mai silentios e de preferat.
    AC obligatoriu. Izolatia termica e proasta, iar vara va fi cosmar fara AC (mai degraba 1.4 cu AC decat 1.6 fara AC)
    Ia cel mai nou Logan pe care il gasesti. Tabla e proasta asa ca ai sanse mai mici sa fi inceput rugina.
    Verifica nivelul la toate lichidele de lucru atunci cand vezi masina (ulei motor, antigel, lichid frana, ulei servo). Daca vre-un nivel e scazut intreaba vanzatorul care e treaba.

    Intreaba vanzatorul unde a facut reviziile si cere-i carnetul de intretinere.

    Nu te lasa presat de vanzatori. Multi vor incerca sa te grabeasca de genul ca mai au nu stiu cati clienti si alte vrajeli. Negociaza cat poti de bine si ai rabdare. Pana la urma tu esti cel care da banii. Intreaba de asemenea vanzatorul de unde are masina si de ce vrea sa o vanda. Schemele cu masinile de la batrani sunt rasuflate demult.

    Uita-te in ce stare sunt cauciucurile masinii. Daca sunt marci ieftine sau sunt foarte uzate sa fii sigur ca intretinerea masinii a fost neglijata masiv.
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • #32
      Da asta uitasem! Uita te bine la cauciucuri- ce DOT au (trebuie sa aiba toate acelasi DOT si sa corespunda cu data de fabricatie a masinii daca e mai noua si are kilometri parcursi). In cazul prezentat de tine cauciucurile ar trebui sa fie aproape noi.

      In fine eu sunt de alta parere- mai bine dai un ban in plus si stii ca iei ceva calumea decat sa dai putin si sa iei o masina care sa stea f mult in service.
      Ce ai prezentat tu mai sus arata f bine! Daca e pe bune merita masina- dar trebuie sa te asiguri ca nu e 'pe afara vopsit gardul inauntru leopardul'.
      Cine e aceasta firma care vinde masina? Hai ca iti fac eu un scurt research dc am timp azi.

      Revin: pe mfinante nu exista aceasta firma, este doar un Marion SRL dizolvat in 2006.
      Poate are alt nume in acte..

      Daca dai pe google forma se scrie ceva de ea pe club ford

      Dar trebuie sa iti faci cont ca sa vezi- poti sa faci acest lucru.

      Mie sincer imi miroase a samsari- nu speli motorul la o masina cu 21,000 km.
      Plus ca nici zona in care e localizata nu prea o recomanda
      Last edited by eugenmanea; 16 February 2015, 11:43. Reason: Automerged Doublepost
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • #33
        masina e tipla, la fel e si a mea, adica culoarea si modelul. acum, sincer, la km ei, arata prea bine motorul ala si masina per total, adica zici ca acu a fost scoasa de pe linia de ansamblare. legat de vopsea nu cred ca-s probleme, pare ok, nu-s diferente de nuante. oricum, la km astia, daca nu a fost lovita, ce probleme sa aiba vopseaua?

        masina e ok, ce imi atrage mie atentia e ca s-a acordat atentie maxima la detalii cu privire la curatenie.... prea frumoasa, prea curata...) de altfel, cine ar vinde o asa masina la km asa putini?

        Comment


        • #34
          Imi cer scuze, poate gresesc, dar masina asta eu o vad pe autovit de cand mi-am luat eu masina...In Arges, mai exact Pitesti este mai mult decat o loterie, va spun din experieanta, eu am fost sa-mi iau masina acum 2 ani de acolo, masina din 2009, avea 4 ani atunci cand am vrut eu s-o iau eu, am ajuns la fata locului! Baiatul la telefon mi-a zis ca un singur proprietar, ca e a lui, ca merge super bine, ajuns acolo am inceput sa vad aripa schimbata pe dreapta, bara fata fusese vopsita ca se vedea cum era cursa vopseaua, masina avea teoretic 43k km reali cred ca avea pest 100k la cum se auzea motorul, se auzea o bataie ciudata la motor, plus ca el era atat de inteligent incat nu s-a uita pe carte ca ultima revizie era facut la 44800km in 2012 )! In fine am vazut 3 masina atunci, si intr-un final dupa 5 loganuri ph2 toate albe frumoase in poza, dintre care 2 vazute in pitesti, m-am ales cu un ph1 din 2008 modelul kiss 85cp, tot din pitesti, insa luat de la proprietar din curte(fata blocului), si pot sa zic ca sunt foarte fericit de aceasta alegere chiar daca mi-am dorit ph2, n-a fost sa fie. Asa ca mare grija la Argesenii ca e nebunie. Aaa si era sa uit am mai fost cu 2 amici unul pentru un logan van, si unu cu un Mitsubishi Lancer, la fel niste mincinosi, ala cu Vanul era samsar si la tel m-a mintit original, si celalalt ca e bolnava maicasa si ca are nevoie de bani si la o saptamana il suna prietenul asta al meu care a cumparat masina, si ii zice vechiul proprietar ca si-a luat o skoda RS! Deci fiecare cu povestea lui! Imi cer scuze daca sun of topic, insa am incercat sa va impartasesc din experientele mele, legat de cumpararea masinilor sh!

          Comment


          • #35
            Uita-te si pe site-ul asta http://www.meridianocazie.ro/Parc-Au.../Directie-Asc/
            Gasesti multe masini sub 5000 de euro si ai garantie un an.

            Comment


            • #36
              Buna ziua!
              Din cauza unor probleme personale am amanat cumpararea unei masini pentru nevoile mele.
              Partea buna e ca acum am 6000 euro.
              Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si pareri,chiar nu stiu ce sa fac.
              Multumesc si o zi buna!

              Comment


              • #37
                Pai treci de la un Logan de 5000 de euro la unul de 6000 de euro, daca Logan iti doresti neaparat.

                Cu 6000 de euro iti cumperi o Octavia sau o Jetta 2008-2009 cu taxa platita de uiti de Logan.
                Last edited by mr.K; 11 August 2015, 08:59.

                Comment


                • #38
                  Nu vreau neparat logan,vreau o masina corecta,in care sa nu fiu nevoit sa investesc prea mult. Si la masinile diesel germane sunt probleme ca la dCi?

                  Comment


                  • #39
                    Poi 6000 de euro is banii ce NU MERITA INVESTITI INTR-UN SH ..... ori ei una noua sau daca nu un chilipir de prin 2005 (benzinar) cu 4000 euro si restul ii tii pentru eventualele reparatii si cheltuieli neprevazute!

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google