Distributie 1.6 16V K4M Logan Vs Duster (inlocuire La 80.000 Respectiv 120.000km)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    se poate vedea in vreun fel dupa inscrisuri cand e fabricata cureaua de distributie?

    Comment


    • #17
      Eu la 1.6. 16 v am avut o problema la curea de distributie Gates. Dupa 2000 km a inceput sa se auda motorul ca un tractor (zgomotul venea de la distributie). In rest masina functiona perfect. Dupa alti 2000 km deja ma saturasem de zgomot si am decis sa o schimb cu una Contitech. Tot la acelas mecanic...si nu mecanicul a fost devina. Cureaua Gates era impecabila vizual. Vechea curea avea in jur de 100 k dupa spusele Olandezului )) ...totui cand am schimbat o...arata ca noua. Doar pompa de apa curgea foarte putin.

      Comment


      • #18
        eu vreau sa iau un asa zis kit de origine(sper sa nu fie dubioasa) reno pentru megane 1... dar eram curios cu data fabricatiei...
        in kit-ul original pe care l-am vazut si cu cine am mai vb cureaua este gates(cu scris alb desi am vazut niste poze si cu scris galben) rola intinzatoare gates si rola de ghidaj ina.

        Comment


        • #19
          Salutare,

          si eu m-am gandit la aceasi problema: de ce la Duster se schimba distributia la 120k iar la Logan la 80k pentru acelasi motor K4M? Nu cred ca sunt diferite curelele de distributie si tind sa cred ca ar fi mai solicitata distributia de Duster de cat de Logan. Eu am un MCV 1.6 16v si am doar 54000 km abia a facut 5 ani si am sa mai las distributia din fabrica. La alte masini se schimba distributia la 120000,180000 sau 240000 km.Mai am un FF2 unde distributia se schimba la 180000 km. Cure mai buna ca cea originala nu cred ca se poate gasi.Mie unul mi se pare aberant sa schimbi distributia la Logan 80000 km sau 4 ani cand la Ford se schimba la 240000 km sau 10 ani. Ma gandesc ca e doar strategie de marketing ca sa iti bage mana in buzunar. Eu unul am sa mai astept 1-2 ani ca sa o schimb poate ajung sa parcurg cei 80000 scrisi in carte.

          Comment


          • #20
            A mai zis colegul gmv, mai sus: este politica de after sale.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google