Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu, doar proprietarul actual o poate recupera. De fapt e un blocaj in plus cererea administrativa, cred eu. 45 de zile sa iti spuna daca iti baga in seama cererea, inca 45 pentru contestatii, abia apoi la instanta ca sa iei inapoi cate 20% pe an timp de 5 ani. Pls ca se fac si nush'ce calcule.

    Comment


    • Cum sa recupereze taxa proprietarul actual? Taxa o poate recupera doar cel care a platit-o, nu e moral pentru ca el a vandut masina cu taxa platita altfel nu-si mai lua aceeasi bani pe masina, dar e legal. Sunt foarte multi in situatia de a nu-si mai putea revinde masinile din cauza ca primul proprietar in Romania si-a recuperat taxa.

      skd_ozenel, guvernul a emis o ordonanta prin care nu trebuie sa mai urmezi calea procesului pentru a-ti putea recupera taxa (mai putin timbrul de mediu) dar ramane prevederea cu returnarea a 20% timp de 5 ani.

      http://www.mmediu.ro/app/webroot/upl...OUG_9_2013.pdf

      Comment


      • Deci eu am platit taxa respectiva in sept-oct 2009. Intru in hora asta cu recuperarea banilor?


        Sent from mobile
        Keep walking...

        Comment


        • Da, normal ca intri dar gandeste-te ca ai vandut masina cu taxa inclusa altfel nu-ti mai luai banii care i-ai vrut pe ea iar noul proprietar cand va dori sa revanda masina nu va mai putea sa obtina pretul corect pentru ca taxa trebuie platita din nou.

          Cat ai platit taxa?

          Comment


          • vreo 700 euro...
            Keep walking...

            Comment


            • 140E/an timp de 5 ani + dobanda, tu stii daca se merita...
              Eu unul sincer n-as putea sa fac asta, ma gandesc ca as putea fi eu in locul celuilalt...

              Cat ar fi taxa la momentul actual? Timbrul de mediu e cam scump pentru euro 3,4.

              Comment


              • foarte corect ce spune Cromatic. taxa o poti recupera doar pe baza de cerere dar este imoral, tu cand ai vandut-o ai vandut-o la pret de masina inmatriculata cu taxa platita si nerecuperata.
                cumparatorul ti-a platit mai mult, masina ta a fost mai scumpa decat una cu numere rosii recent adusa.

                mai departe tu stii ce ai de facut.
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • Pentru recuperarea taxei este obligatoriu prezentarea chitantei sau dovada platii se afla in baza de date a autoritatilor si este suficient sa se stie anul in care a fost platita?

                  Comment


                  • Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Asa este, incepand cu 1 septembrie se datoreaza timbrul de mediu si pentru masinile euro 6, din practica mea taxa este aceeasi ca si la euro 5.

                      Comment


                      • Marius...multimim ca ne-ai luminat!


                        Sent from mobile
                        Keep walking...

                        Comment


                        • Originally posted by abc View Post
                          Pentru recuperarea taxei este obligatoriu prezentarea chitantei sau dovada platii se afla in baza de date a autoritatilor si este suficient sa se stie anul in care a fost platita?
                          Va rog un raspuns, de la cine stie, pentru aceasta intrebare,multumesc.

                          Comment


                          • Nu au aparut inca normele de aplicare pentru recuperarea taxei de poluare, dar oricum ar fi, se poate obtine o copie de pe chitanta cu care sa achitat taxa, din trezorerie, foarte usor, cu o simpla cerere.

                            Comment


                            • Multumesc MARIUS_BR si pukyman

                              Comment


                              • Pana la urma cum e la momentul actual cu taxa asta ilegala?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google