pierde lichid de racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc.Am desfăcut aseară ....trebuie demontata galeria .... conducta este prinsă cu un șurub......are o garnitură de cauciuc in jurul conductei si se bagă prin presare...... dacă bagi degetul în gaura unde vine conducta atingi paletii pompei ......trebuie scos tot lichidul de răcire. Am rezolvat cu pierderea ��.

    Comment


    • Va salut! Sunt nou pe aici. Am o problema cu golanul meu imi tot pierde antigel e la dopul din blocul motor.

      Dar cum poza?
      Last edited by logan30; 10 October 2014, 17:22. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Salut , stie cineva cum e prinsa conducta din imagini ?
        e cumva cu filet sau nu, pierd lichid de racire pe acolo unde intra țeava in motor.
        am inteles ca ar fi o garnitura , dar nu stiu ce fel ca trebuie sa fie rezistenta la caldura.
        Attached Files

        Comment


        • Are un oring de cauciuc........

          Comment


          • Da,si nu-l gasesc decat impreuna cu teava aia si costa vreo 300 lei.

            Comment


            • Nu stiu cum arata oringul, in alte situatii, eu am gasit la instalatii sanitare oring-uri ce s-au potrivit scopului urmarit. Dau so eu o idee.

              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Motor 1.6 16v (Laguna)

                Piese de cacao zic eu. Nu este posibil ca dupa 58000 km in 2 ani sa pice pompa de apa. Pompa este Hepu.
                Curea distribuie Gates schimbata dupa 1000 km...facea precum tractorul.
                Bieleta antiruliu: Meyle Germania (15000 km), capat bara Feby 2500 km si sa dus.
                Attached Files

                Comment


                • Scurgere antigel logan 2006 1.4 mpi

                  Salut, am si eu o problema similara cu a colegilor de inainte. Masina are 103000 km, la 60000 am schimbat distributia fara pompa de apa. Am atasat poza cu locul de langa filtrul de ulei pe unde curge antigelul, cam 1l pe luna. Safie de la pompa de apa? Multumesx
                  Attached Files

                  Comment


                  • ala sigur e antigel? mie imi pare ca e ulei de la semeringul de palier...

                    Comment


                    • Nu e clar in poze.....si mie imi pare ulei mai degraba.....

                      Dar de ce zici ca e antigel.....pierzi antigel din vas si/sau vezi antigel acolo?

                      Comment


                      • Da, e antigel, se face o mica balta sub masina. Pierde de vreun an antigel, dar acum a ajuns sa se vada de unde, si acum pierde cam 1l pe luna. Cand e sub nivel se aude in mers o bolboroseala in radiatorul aerotermei si stiu ca trebuie sa completez. Nivelul de ulei e acelasi de la revizie.

                        Comment


                        • Pe la pompa de apa pierde. Pentru a preveni astfel de neplaceri, schimbati pompa de apa odata cu kit-ul de distributie. Totusi, sa stai si sa astepti un an, desi vezi ca pierzi antigel?
                          Last edited by vitriol; 10 March 2017, 10:29.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • @gicutabacaru, schimba URGENT pompa de apa, altfel risti sa-ti sara distributia.
                            Din pacate costurile o sa fie destul mari ptr. ca pe langa pompa o sa trebuiasaca sa schimbi si cureaua de distributie, eventual intreg kitul daca vrei sa stai relax.
                            Nu mai amana, altfel o sa cauti motor din dezmembrari.

                            Comment


                            • Multumesc de raspunsuri, am fost la service si am programat o pentru schimb pompa de apa, kit de distributie si revizie. Cica ar costa aproximativ 1000 de ron totul, am cerut piese originale. Am tot amanat ca sa fac operatiunea la 120000 de km, dar se pare ca nu mai ajunge pana acolo.

                              Comment


                              • Buna seara din nou, revin cu pierderea de antigel. Au trecut aproape doua saptamani de cand am fost la service unde au inlocuit pompa de apa ,distributia si revizie . Acum am constatat ca se prelinge antigel pe langa garnitura pompei de apa. Nu imi aduc aminte sa fi fost inainte aceasta garnitura metalica, ideea e ca se misca si pe langa ea se scurge antigel, ori nu au strans bine suruburile ori garnitura nu e buna. Pompa este de origine. Garnitura este cea rosie in poze, are o aripioara in exterior.
                                Attached Files
                                Last edited by gicutabacaru; 22 March 2017, 21:14.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google