becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc colegilor pentru raspunsuri. Am cumparat OSRAM ULTRA LIFE , dar nu am reusit sa le montez , inca.

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      eu zic ca da, fiindca nu scrie niciunde, nici pe fata, nici pe spate, ca ar da mai putina lumina decat osram obisnuite, care sunt becurile cu care vine din fabrica.


      dar scrie ca au viata de 3 ori mai lunga
      Ciudat, philips zic ca long life dau mai putina lumina decat standard, astea de la orsdma au la fel de multi lumeni ca alea standard .
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • intr-un tarziu am gasit totusi ceva. aici zic ca ar bate ceva mai putin.
        dar mergand 90% ziua, nu cred ca va fi o problema.
        Attached Files
        Last edited by B997NDL; 6 October 2015, 14:07.

        Comment


        • Unde as putea gasi comparativ ca cel de mai sus si cu NIGHT BREAKER UNLIMITED ? Multumesc

          Comment


          • In poza atasata.
            Attached Files

            Comment


            • Gata , am schimbat ieri becurile OSRAM ULTRA LIFE - cumparate saptamana trecuta - si am luat NIGHT BREAKER UNLIMITED. Astazi au sa fie montate.

              Comment


              • sa revii cu impresii

                Comment


                • Philips white vision cumpărare în mai, unul s-a ars deja.

                  Trimis de pe al meu Lenovo A536 folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Normal.
                    Mai multa lumina nu poti obtine decat aplicand o tensiune sau un curent mai mare, filamentului. Cum tensiune mai mare nu prea ai cum, fara o instalatie speciala, se merge pe un curent marit prin scurtarea rezistentei filamentului. I=U/R. Reducand rezistenta , vom avea un curent marit aplicat, o "inrosire" mai accentuata a filamentului (si implicit un flux luminos sporit), ceea ce duce in mod inevitabil la scurtarea duratei de viata.

                    Cam de aici se pleaca la becurile standard, cu "mai multa lumina".
                    ...
                    Pe mine nu m-au tinut mai mult de un an.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Erau tot de 55.

                      Trimis de pe al meu Lenovo A536 folosind Tapatalk

                      Comment


                      • De ce nu incercati cu LED -uri (din alea bune, nu stifturi)? Sau si alea au viata scurta?

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Originally posted by KaTaMCV View Post
                          Erau tot de 55.

                          Trimis de pe al meu Lenovo A536 folosind Tapatalk
                          Fluxul luminos nu se masoara in watti; poti avea un bec halogen de 55w si 1000 lumeni, cum pot fi becuri de aceiasi putere, dar de 1500 lumeni...
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Pana acum am inteles asa:
                            Becurile mai puternice se ard mai repede.
                            Becurile mai slabe tin mai mult si slabesc in timp.
                            Pana la urma cred ca mai bune ar fi unele care sunt ceva mai bune decat alea slabe, care se vor arde cand oricum urmau sa slabesca. Corect ?
                            Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                            Comment


                            • Corect. Cam asa ceva.

                              Comment


                              • Becul are doua filamente, trebuie tinut cont care faza este mai folosita.
                                La mine se arde faza scurta ca circul mult in oras. Daca nu se ard, cu timpul slabesc dar faza lunga e O.K..
                                Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google