Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • http://www.avocatnet.ro/content/foru...56184&pageID=3 fantastic, se pare ca asta cu vandutul masinii si recuperatul taxei dupa chiarera posibila si s-a intamplat... De ce nu au prevazut ca recuperarea sa se faca doar daca petentul este propietar in momentul sentintei nu stiu...
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Pai d.p.d.v. legal, moral, semantic si logic, cand spui "recuperare" te gandesti la cel care a platit-o.
      Tu care ai cumparat masina cu taxa deja platita de fostul proprietar, nu te mai incadrezi la ce am zis mai sus.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Se coace demult ceva, posibil ca din 2016 sa apara.

        Timbrul de mediu pentru autovehicule va fi transformat în impozit anual, cu un cuantum mai mare al taxei pentru mașini noi și, în principal, second-hand, dar plătit eșalonat în timp, pe durata de utilizare a mașinii, cu o tranșă mai mică la început, dar a cărei valoare va crește în fiecare an, conform unui proiect consultat de Profit.ro și sprijinit de toate partidele parlamentare.
        Timbrul de mediu pentru autovehicule va fi transformat în impozit anual, cu un cuantum mai mare al taxei pentru mașini noi și, în principal, second-hand, dar plătit eșalonat, pe durata de utilizare a mașinii, cu o tranșă mai mică la început, dar a cărei valoare va crește anual, conform unui proiect consultat de Profit.ro și sprijinit de toate partidele.

        Comment


        • E perfect ("de dreapta"), poate așa mai dispar din rable(locomotive) și bulgari.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • cum sa dispara bulgarii? nu sunt afectati de nimic cei cu masinile inscrise acolo;

            momentan e doar un proiect, in purul stil romanesc ma astept din rau in mai rau.....

            dar ca idee probabil ca vor incerca sa descurajeze detinerea de masini vechi prin acest impozit anual. prin vechi ma refer tot ce este sub eur4
            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

            Comment


            • prin vechi ma refer tot ce este sub eur4
              Pai vechi e si un Logan 2006 euro 4 care la anul face 10 ani. Speram ca proprietarul acestuia are bani de altul nou.
              Nu mai spun cate Logan mai noi de 2006 s-au vandut si au taxa recuperata/scutita la plata.
              Asta, ca sa ne referim strict la Logan. Ca parcul auto din Romania e format majoritar din masini ce au mai mult de 5 ani vechime.
              Or sa scoata bani frumosi la buget, masinile vechi nu vor disparea pentru ca, in general, nu sunt parale pentru a fi inlocuite.
              Si banii platiti ca impozit nu cred ca vor mai putea fi recuperati ca taxa de poluare/timbrul de mediu.

              Comment


              • au facut si ei un studiu de fezabilitate ...
                sa ia niste bani justificat. nu se va vota , cel putin pana la primile alegeri.
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  Pai d.p.d.v. legal, moral, semantic si logic, cand spui "recuperare" te gandesti la cel care a platit-o.
                  Tu care ai cumparat masina cu taxa deja platita de fostul proprietar, nu te mai incadrezi la ce am zis mai sus.
                  Pai vinzi masina cu 3000 de euro zi zici stai chill ca am platit eu taxa, tu o poti inmatricula si vinde. To o inmatriculezi, eu recuperez taxa de 600 de euro sa zicem dar tu ai acum de platit 1500 de euro daca vrei sa o vinzi (s-ar scadea din pretul masinii). E fain? Sa-ti scad valoarea a ce ai cumparat cu jumtate fara sa fii tu de vina?
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Oare se va concretiza?
                    Timbrul de mediu pentru autovehicule va fi transformat în impozit anual, cu un cuantum mai mare al taxei pentru mașini noi și, în principal, second-hand, dar plătit eșalonat, pe durata de utilizare a mașinii, cu o tranșă mai mică la început, dar a cărei valoare va crește anual, conform unui proiect consultat de Profit.ro și sprijinit de toate partidele.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Suna bine, adica corect, desi la masina mea de 10 ani nu va fi usoer de suportat.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Si eu spun ca e mai corect asa, fata de aberatiile vechilor norme de calcul, cand taxa unei masini aflate spre sfarsitul duratei de utilizare (Logan din 2005) ajunge la ~1000E.

                        Suma acestui impozit anual nu va fi însă achitată într-o singură tranșă, ci eșalonat pe durata medie de utilizare a mașinii, cu o sumă mai mică de plată în primul an de la înmatriculare, dar care va crește gradual, în fiecare an în care mașina funcționează. Practic, suma totală de plată va fi împărțită pe anii în care mașina va funcționa, dar nu în mod egal, ci în creștere de la un an la altul.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Se discuta deja subiectul.
                          Originally posted by mr.K View Post
                          Se coace demult ceva, posibil ca din 2016 sa apara.


                          http://www.profit.ro/stiri/social/sc...uceri-14474440

                          La un Logan E3 din 2005 timbrul era mult mai mare prin 2014, cam 1600 de euro. Acum a scazut pe la 1200 euro pentru ca s-au mai invechit taraboantele.
                          Last edited by mr.K; 9 December 2015, 19:38.

                          Comment


                          • domnilor, pentru un logan din 2009, E4 taxa pe site iese undeva la 594 euroi, intrebarea e daca a inmatriculat cineva un e4 de curand? iese cam aceeasi treaba si la ghiseu ?

                            sunt putin nedumerit despre rubrica cu varsta, trebuie sa selectez 6_7 ani inclusiv sau 7-8 ani inclusiv ?
                            timbrul de mediu actual, se mai poate recupera, judecata sau administrativ de la anaf ?
                            multumesc

                            Comment


                            • Vechimea masinii se calculeaza in functie de data primei inmatriculari, exact: zi, luna, an. Timbrul de mediu care este introdus de la 15.03.2013 nu se recupereaza nici in instanta nici direct la ANAF.

                              Comment


                              • ok,multumesc marius

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google