My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @logan21cdc: Dacă nu reglam ceasul şi îl lăsam pe ora de vară, atunci ar fi indicat întocmai cum ai spus.

    P.S Mulţumesc pentru urări, la fel îţi doresc şi eu!

    Comment


    • Dacă nu-l reglai, era 9:07.
      Ora s-a dat înapoi, nu înainte.

      Sent from Android
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • @Niki:Corect, am încurcat borcanele.
        Mea culpa..., mulţumesc frumos pentru atenţionare!

        Comment


        • Consumul mixt înregistrat după 5.000 de kilometri parcurşi în perioada 27 August - 29 Noiembrie 2015.

          Având în vedere abaterea de aproximativ 10 procente între consumul afişat de CB-ul maşinii şi metoda plin-plin, rezultă un consum real de 4,8 litri motorină la 100 de kilometri.

          P.S Întotdeauna când alimentez fac plinul la rezervor până la primul clic al pistolului de la pompa de carburant.
          Toate alimentările cu motorină din această perioadă au fost făcute de la aceeaşi staţie Petrom, iar cu excepţia unei alimentări, chiar de la aceeaşi pompă.
          Attached Files

          Comment


          • Astăzi am trecut şi eu la echiparea maşinii cu "încălţările" de iarnă, montarea anvelopelor făcându-se ca şi până acum pe jantele din echiparea de origine a maşinii.
            Cu anvelopele de vară am circulat în perioada 26.04.2014 - 01.12.2015, deci exact 7 luni şi 4 zile, interval de timp în care am parcurs cu ele 12.668 kilometri.

            Kilometri afişaţi de bord astăzi când am făcut schimbul şi am trecut la anvelopelele de iarnă: 79.092 kilometri.
            Ca de obicei ataşez câteva poze cu valorile afişate înainte de echilibrarea fiecărei roţi, iar ca bonus şi câteva fotografii cu discurile şi plăcuţele de frână, precum şi cu gradul de uzură al anvelopelor de iarnă, care au ca dată de fabricaţie DOT 3811.

            De asemenea am inspectat vizual starea burdufelor de planetară, precum şi cea a amortizoarele. Totul se prezintă în regulă şi din ce am observat nu sunt scurgeri pe nicăieri.

            P.S Cu anvelopele de vară am parcurs în total 56.520 kilometri (5 anotimpuri de vară) şi la cum se prezintă mai ţin lejer măcar un sezon.
            Attached Files

            Comment


            • Am rasfoit topicul tau pina la un anumit punct si daca exista deja un raspuns la ceea ce vreau sa stiu,imi cer scuze ; posibil sa-mi fi scapat
              Cu ce viteza/turatie rulezi in oras si cam cate ture are masina la 50 km/h in treapta a treia ?

              Comment


              • Masinuta asta sta numai cu plinu' facut
                sigpic
                !

                Comment


                • in sezonul rece asa e recomandat, si nu pt situatii neprevazute gen blocat in viscol etc, ci pt a proteja sistemul de injectie

                  Comment


                  • Originally posted by ladislau View Post
                    Am rasfoit topicul tau pina la un anumit punct si daca exista deja un raspuns la ceea ce vreau sa stiu,imi cer scuze ; posibil sa-mi fi scapat
                    Cu ce viteza/turatie rulezi in oras si cam cate ture are masina la 50 km/h in treapta a treia ?
                    Câteva din răspunsurile la întrebările tale găseşti aici, respectiv aici.

                    Comment


                    • Cand motorul este rece, schimbatul treptelor de viteza le fac la 2.250 rpm, dupa ce imi apar primele 2 pavele la indicatorul de temperatura apa motor, schimb la 2.500 de ture. Datorita faptului ca la acesta motorizare cutia este altfel etajata ( exista poze in acest thread care sunt mai mult decat explicite ), dupa schimbare turatia va fi undeva la 1.750 rpm, unde de altfel motorul are si cuplul maxim.
                      Sa mor daca intelmeg de ce la un motor rece alegi sa mergi in sarcini mari ca sa folosesti turatii mari si sarcini mici cu el cald. Mai ales ca e diesel. Asta ar trebui turat ca sa nu stai in sarcini mari LA RECE, si apoi folosite sarcini mari in zona in care e capabil de cuplu sanatos, adica la 1700-2200 de ture, nu invers.
                      Sarcina amre=presiune medie efectiva mare= apasare piston pe cilindru si cuzinet pe fus maneton mare= nevoie de presiune /debit de ulei care se obtin la turatii mai mari cu uleiul rece. cand uleiul e cald, intra mai usor in sorbul pompei si debitul e mai bun chiar si la ture mici
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • @einstein1984: Şi atunci la ce turaţie să schimb când motorul este rece, la 2.500 rpm?

                        Comment


                        • La orice turatie simti ca nu e in sarcina mare (pedala sa nu fie apasata prea mult ). Important e ca dupa schimbarea treptei sa nu pice sub 1600 de exemplu (sa nu tremure/schimbe sonoritatea esapamentului). Asta depinde de viteze, ca schimbarea din 4 in 5 o vei face la ture mai multe decat din 2 in 3.

                          Turatile sub limitator nu au omorat multe motoare (pompa de ulei se ocupa sai aidebit arhisuficient de ulei pentru ungere si racire), insa sarcinile mari la turatii mici nenumarate ambreiaje si chiar si cuzineti pe la K9K (versiunile mai puternice, peste 100 cai).
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Atunci pot să stau liniştit, întrucât niciodată nu îmi tremură după schimbarea treptei de viteză şi întotdeauna am grijă ca acceleraţia, după trecerea într-o treaptă de viteză superioară, să o fac foarte lent atunci când motorul este rece.
                            Până la urmă totul se rezumă la cât de bine "simţi" maşina.

                            @einstein1984: Mulţumesc frumos pentru explicaţii.

                            P.S Turaţia motorului nu mi-a scăzut niciodată sub pragul de 1.600 rpm după schimbarea treptei de viteză.
                            Last edited by Ampt; 2 December 2015, 16:40.

                            Comment


                            • Originally posted by Ampt View Post
                              @einstein1984: Şi atunci la ce turaţie să schimb când motorul este rece, la 2.500 rpm?
                              nu e vorba la cat schimbi, ci cum schimbi. daca schimb la 2000-2500, imi pica la aceasi turatie, fiindca merg cu pedalele "foarfeca".
                              pe masura ce iau piciorul de pe ambreiaj, dupa schimbarea treptei, o accelerez si efectiv sta cam ca aceiasi turatie.

                              Comment


                              • Efectiv e imposibil ce zici tu. Daca in timpul schimbarii de viteza nu pierzi 20 km/h si nu patineaza ambreiajul ce spui tu ar insemna ca la 60 la ora sa ai aceiasi turatie si in a 3a si in a 4a. Si aia e imposibil oricat de bun sofer ai fi.
                                Ampt, daca nu tremura nu te ingrijora pre atare de turatie. Schimba cand te deranjeaza zgomotul de exemplu, functie de trafic (vrei sa te bagi pe alta banda; accleri in continuare in aceiasi treapta sa ajungi in fata alui de langa etc).
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google