Mai merita sa montam GPL ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce aveti bre cu cauciucurile omului ?
    GPL pe Mertz... Da' credeti ca numai pe Logan merge? Am pus pe masini mai scumpe/puternice decat aia...
    Omul si-a pus gaz sa se bucure de o masina sport cu tractiune spate... De aici si schimbul de cauciucuri...
    Si nu are treaba cu natiunile migratoare cum insinua cineva...
    E un "copil" ce si-a luat jucarica... adevarul e ca m-as da si eu cu una din aia pe extern...dar in Ro e prea scump sa ai asa ceva... Si ma gandesc la intretinere si reparatii...
    Si da, omul facuse o gluma, cine nu a citit tot topicul nu prea intelege...
    Sant o droaie care comenteaza aiurea, cu argumente puerile...
    Unul care face 6000 pe an ca cel de pe pagina anterioara nu merita sa faca efortul...
    Amortizarea se face in prea mult timp...
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • Merita, normal ca merita, cum sa nu merite.
      Chiar din fabrica.
      In loc sa-ti vezi de viata, o sa stai de reglat instalatia GPL.

      Merita GPL pentru aia care-s toata ziua in masina, sau locuiesc langa montatori de GPL. Dimineata cand pleaca, mai fac un reglaj, cu abonament.

      Acum sa vedem daca sunt persoane care au GPL pe masina de peste 100k km si nu au reglat niciodata instalatia
      Last edited by mr.K; 18 October 2015, 11:42.

      Comment


      • Zi o masina rpodusa in ultimii 7 ani la care se schimba numai uleiul si filtrele in 100000km facuti in peste 5-6 ani...si eu schimb tigaia...
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • Vad ca BMM au lasat Castrol si sunt cu Shell la ulei acum. Baza uleiul Shell este GTL este facut din GAZ nu din petrol.
          Ai masina pe gaz, bagi ulei din gaz, este o masina basinoasa.


          Discover Shell Helix Ultra engine oils: Unleash benefits for your car engine with PurePlus technology. Find a range of car motor oils Ultra products!


          Cat despre colegul k, in afara de intepaturi acide nimic...

          Comment


          • Aia cu uleiul recomandat e o intelegere cu furnizorii...cat despre provenienta uleiurilor deja nu mai conteaza...
            E hilar sa ai pretentii sa iti mearga fara nici un reglaj , 100k, atata timp cat majoritatea schimba filtrele cand asi aduc aminte, sau nu le mai merge tigaia, cand pun in loc de fise de calitate niste sarme de 20 ron legatura si lista poate continua...
            Si da , sant masini intretinute care au depasit cu mult100k pe gpl fara un reglaj major...mici corectii poate la revizie...dar sant cazuri relativ putine, flote intretinute corespunzator de proprietari...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • E hilar sa ai pretentii sa iti mearga fara nici un reglaj , 100k,
              Era o ironiie, nu are nimeni asemenea pretentii.

              Acum sa vedem daca sunt persoane care au GPL pe masina de peste 100k km si nu au reglat niciodata instalatia
              Daca nu o spuneam, apareau cativa care se bat cu caramida in piept ce bine le merge lor masina pe GPL.
              Si sunt cazuri cand nu merge bine pe GPL din fabrica. Sau dupa 1000 de km de la instalare.

              Comment


              • Eu am avut Loganul cu GPL din fabrica si am facut 110 000 de km fara absolut nici un reglaj la instalatia de gpl. Mie mi s-a parut foarte ok instalatia Landi Renzo.

                Ceea ce am reglat a fost jocul supapelor, dar asta tine de motor mai degraba decat de instalatia de gpl.
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • Si mai aveai de reglat supapele, daca masina nu avea si GPL?

                  Comment


                  • Originally posted by moog View Post
                    Zi o masina rpodusa in ultimii 7 ani la care se schimba numai uleiul si filtrele in 100000km facuti in peste 5-6 ani...si eu schimb tigaia...
                    Loganul? Mai vine si o bujie, placute sau un cauciuc , o distributie la rand, dar nu te lasa in drum daca nu reglezi una sau alta, daca nu stergi adaptivi etc.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Hai bre las-o, ca in 100k schimbi destule...bobina, fise, fulie alternator, cablu acceleratie si multe alte maruntisuri...aaa, repartitor frana spate... Baterie...
                      Culbutorii intra la revizii, scrie la carte sa-i reglezi, chiar daca nu ai GPL...
                      Acu' ca sa o dam o tira in gluma, eu ziceam de o masina nu Logan
                      Oricum fiabilitatea la modelele de 1.4, 1.6 e stiuta... Dar lucrurile au intrat in normal cu 1.2 0.9
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • apropo dl. moog , merita gpl pe 0.9 ? daca faci maxim 20.000 km pe an , drumuri scurte , urban ? parere personala , de cunoscator.
                        ps : cam cat e o instalatie buna pt 0.9 si cat o revizie gpl (filtre si reglaj) ?
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Suna si vb
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • Cel putin la motorul de 0.9 n-ai ce culbutori sa reglezi ceea ce este super!!
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • De cateva saptamani am dat slk 200 si am luat altul cu ceva cai in plus. Dupa catev saptamani de benzina l-am pus pe gaz. Este ok pe autoband insa in oras dadea cu virgula. Aseara am adus maina de la service, merge ok valorile sunt ok. Multumit de cum au lucrat baieti.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Am o luna de cand jucaria a fost convertita pe gaz. Azi trebuia sa fac alta calibrare si alte harti insa nu am avut chef, masina merge bine asa cum este setata. O singura problema fata de slk 200 si c200 se incalzeste mai greu trecerea pe gaz se face dupa 7 minute de stat la ralanti ( nu am rabdare sa astept atata) fata de 3 minute la cele doua masini.
                                Am verificat amestecul in diferite situati si pana acum este ok. Se poare ca am o sonda mai leneza pe bancul 1 upstream. Am mai patit asa cu slk vechi, se duce LTFT pe bogat chiar daca STFT este ok, pana nu crapa nu imi bat capul.
                                Amestecul este in parametri normali dupa 1560km, ideal pe benzina este 0% deci sunt acolo =)
                                Consumul pe gaz este extraordianar ,12.72l si nu o menajez, se pare ca injectoarele aste Barracuda sunt excelente, stiu de timpi mici de injectie si fac fata bine si pe timpi mari. Pe gaz fac o mila cu 0.14p dat in tare, pe benzina facem o mila cu 0.25p mers pensionar.
                                Attached Files
                                Last edited by i860; 1 December 2015, 18:33.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google