Benzina Pentru 1.2 16v - CO 95 Vs CO 98

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu folosesc petrom extra 99,calitate/pret zic ca este ok.Ar mai fi si cea de la LukOil Ecto sport 98,dar nu am incercat-o.Atat stiu ca extra 99 vine direct din depozit cu aceasta cifra octanica,pe cand celelalte se aditiveaza la fata locului.La un moment dat,am bagat petrom 95,la ralanti tremura,motorul era mai puturos,nu stiam cum sa o consum mai repede.Dar fiindca tot folosesc extra 99, o sa incerc si o remapare la oferta,cu posibilitatea revenirii la softul actual daca nu-mi place noul soft.Cu aceasta remapare,sper sa castig un mic "zvac" in ture joase si medii,dar si diferenta de cost intre petrom co95 si extra 99 prin economia de carburant la cea din urma la un mers normal.

    Comment


    • Intre benzina de 95 si cea de 99 este si foarte mult placebo. Eu unul nu cred in asa diferente sesizabile.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Eu zic ca la cum simt masina, petrom co95 nu cred ca are acea cifra octanica,poate cele de 95 de la rometrol,mol,omv prin aditivare sa aibe co 95,iar extra 99 poate nu are atat dar 97-98 o avea.Eu simt diferenta.

        Comment


        • Au fost teste si para teste,benzina cu CO 99,100 etc la motoare aspirate,sub cca 150cp ,are efect ZERO asupra puterii,doar bani aruncati pe o senzatie placebo.Am avut ocazia si am , sa fac cam 2-3 plinuri pe luna(pe banii altora) si am bagat de toate felurile,efect...zero,nici ca merge mai bine,nici ca fuge sau trage mai tare,NIMIC,asa ca m-am lasat pagubas si bag doar normala,de la statii consacrate,nu parteneri sau alte genuri de "privati".
          @prometheus poate acel scuter are motor in 2 timpi,asa ca nu trebuia sa te astepti sa fi avut camera de ardere curata,poate nici dozajul de ulei/benzina nu a fost cel corect asa ca nu este ceva de comparat.

          PS nu dati banii pe prostii,luati cadouri la copii !
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • Scuterul este in 4 timpi , cu baie de ulei /pompa de ulei.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Originally posted by mike-5 View Post
              Eu zic ca la cum simt masina, petrom co95 nu cred ca are acea cifra octanica,poate cele de 95 de la rometrol,mol,omv prin aditivare sa aibe co 95,iar extra 99 poate nu are atat dar 97-98 o avea.Eu simt diferenta.
              Daca te urci in doua masini Logan cu acelasi motor de 1,2, dar alimentate cu carburant diferit, vei sti care e alimentata cu benzina de 95?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by mike-5 View Post
                Eu zic ca la cum simt masina, petrom co95 nu cred ca are acea cifra octanica,poate cele de 95 de la rometrol,mol,omv prin aditivare sa aibe co 95,iar extra 99 poate nu are atat dar 97-98 o avea.Eu simt diferenta.
                Benzina din OMV,Petrom,chiar si GazProm are aceeasi provenienta,PETROM,pretul difera,restul e marketing.Am mers lunar la Arad si alimentam mereu la un GazProm si l-am intrebat de curiozitate pe un angajat,"benzina asta chiar este adusa de la rusi,e pe dracu,e de la petrom".Asa ca...
                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                Comment


                • Singura diferenta notabila am simtit-o cand a apaut shell in romania. Am facut plinul la dacia 1310 si parca zbura. Desi am circulat destul si pe dincolo la logan benzina nu pot spune ca se simte ceva diferenta de putere

                  Comment


                  • Eu alimentez mereu de la aceiasi benzinarie din oras, un Rompetrol, cu benzina de 95, merge fara nicio problema si trage super ok.

                    Comment


                    • La motorizarea mea "anemica" de 1.2@16 V pana si sotia mea a observat ca benzina Petrom de 95 este sub cea de 98 (Ecto Sport, parca ?) de la Lukoil.
                      Initial am zis - tocmai citisem aici - ca mi se pare ... dar cand am auzit-o si pe ea ...
                      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                      Comment


                      • Benzina 95 de la petrom este cea mai slaba dintre rompetrol/omv/mol. Lukoil nu am alimentat niciodata, mi s-a mai parut ceva mai buna 99 de la petrom si omv 100, dar senzatia a fost ca era identica cu 95 de la rompetrol. A fost o perioada cand le-am testat, de ceva timp alimentez doar 95 si sunt multumit si cum merge motorul.

                        Comment


                        • ...as fi pus in continuare Ecto, dar promotia de week-end s-a terminat. Nu mi-a "placut" pretul la Lukoil ; asa ca am bagat de la Rompetrol gandindu-ma ca oricum o voi consuma in luuuungi coloane de masini, formate prin oras in acesta perioada.
                          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google