Zgomot Roata Dreapta Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am avut si eu zgomote la roata dreapta, apareau in mod special la franare ca un fasait mai puternic sau mai usor. problema se pare ca a fost rugina ce se adunase pe discul de frana (deasupra), dupa curatare nu au mai fost probleme. bafta!

    Comment


    • si eu ma m trezit cu un zgomot tot pe fata ,eu banuiesc placute(trv) care nu sant nici la jumatate si clar si discurile ,care sant cam uzate,am verificat astazi si daca tot ma uit ,zic sa trag si un pic de roata,s/d,sus/jos si surpriza,cred ca am rulmentul cam dus,apuc de roata de sus 12/6 si aud un mic zgomot ....ahaaa zic,ma duc si pe dreapta ,acolo tapan 12/6,9/3,revin pe stanga mai misc un pic si se aude discul lovind an placute ,deci am un pic de joc,dau roata jos si misc si de disc direct, iar 12/6,se vede si se aude clar cum discul loveste an placute,tocmai ma uitam pe aici cum se verifica,sa anteleg ca am rulmentul dus,hmmmm sa vad ce zic si mesterii la revizie si al schimb daca zic ca i rulmentul,revin sambata si va spun si discurile mai jos an poze.(la revizie acum le schimb).
      Attached Files
      Last edited by electrica2000; 2 April 2014, 20:32.

      Comment


      • revin cu o antrebare ,am uitat sa va antreb,stie cineva ce serie are rulmentul fata stanga si dreapta,fara abs.

        Comment


        • Ce nu inteleg eu este cum loveste discul in placute...placutele sunt lipite de disc oricum si nu e normal sa ai joc acolo indiferent de cat de tocite ar fi ele(placutele).Verifica mai atent.Jocurile rotiilor nu se pot verifica cu roata data jos.Bafta!
          Off topic: la inceput cuvintelor nu folosi a ci i!

          Comment


          • Originally posted by danyel View Post
            Off topic: la inceput cuvintelor nu folosi a ci i!
            Nu te mai chinui, ca n-ai cu cine.

            @electrica2000:

            Kit rulment fara ABS roata fata, cod producator: 7701205779
            Last edited by Kojak; 4 April 2014, 17:35. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • kojac,eu spun ce vad la fata locului recte la roata,nu verific s i ma uit la stele,pur si simplu cand ampingeam si trageam 12/6 discul lovea an placute,oricum am rezolvat am fost sa fac revizia la adras si nenea mecanicu nu bagase de seama,i am zis eu,el a mi depistatse pe spate dreapta rulmentul ca ar fi cam dus,al mai las eu nu aud ca uruie nimic.

              La roata nu am avut nimic,mi a strand un pic piulita la planetara si gata,anca mai are un mic dar foarte mic joc,fata de cealalta care nu misca deloc.
              M ia mai gasit si roata spate stanga ,se anvartea mai greoi,a desfacuto si avea ceva pe acolo gripat de rugina ,a dat cu sprei si merge bine, de asta cu tamburi curatati la interior ma ocup eu mai tarziu.

              Acum antrebarea e cu sa slabit piulita aia 3mm anapoi,eu am schimbat burduful la planetara acum un an jumatate,oare nu a strans ala bine....nu am idee,e bine ca nu am avut nimic.
              Maine pun si discurile si al mai rog eu pe mecanic sa a mi mai verifice toate rotile la rulmenti sa stau linistit si vad si alta parere fata de mecanicul de la adras.

              Uitasem discuri +placute la dacia 750 de roni fara montaj,am gasit cu 400 aceiasi marfa,de origine + bucsi bara stabilizare 40 de lei.



              kojac uitasem pe spate fara abs cod de origine rulment ,pe cine mai ajuta
              7701205812 luat de la dacia si din alt loc,de origine.
              Nu toti rulmentii de origine merg la cam toate modelele fara abs,se tine cont de ani ....asa am fost si eu informat.
              Attached Files
              Last edited by electrica2000; 4 April 2014, 20:45.

              Comment


              • Bo$$, io doar ti-am dat un raspuns la antrebarea din postul tau anterior.

                Scump bre 750 de lire placutili + discurili da origine-n reprezentanta.
                Io am dat in jur de 400 p-acelasi lucru tot in reprezentanta (pese +manophera)

                Comment


                • si aici tot reprezentanta dar la adras,ce eram scrantit sa dau atat,rulmentul la ei ti am zis era 230 si an oras aceiasi marfa 120.

                  Comment


                  • si eu am avut la fel si am schimbat capat bara

                    Comment


                    • Se pare ca intru si eu in clubul celora cu problemele de genul "pacanit" de la roata dreapta. Este exact ca si cum ai da cu pumnul intr-un carton mai gros.
                      Se intampla la denivelari mai line ca sa zic asa, nu groapa brusca, se mai intampla si la accelerare putin mai vioaie (mai ales in marche-arriere) si se intampla daca stau pe loc si fac stanga-dreapta cu volanul, ceva mai agresiv.
                      Problema este ca as vrea sa si plec in concediu, dar parca mi-e cam frica, as pleca pana la Valcea si inapoi.
                      Nu am apucat pana acum sa merg la service fiindca am uitat si nu am avut nici timp. Plus ca nici nu merg in fiecare zi cu masina, ca sa imi readuc aminte de problema....Oare la mine de la ce o fi?
                      Logan Ambition 1.6 8V

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google