A Avut Sau Nu Dreptate?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Acum am vazut filmuletul pana la capat. Amenda este pentru ca nu a semnalizat cand a facut la stanga. ) In primul rand, semnalul se auzea clar, iar in al doilea rand, nici nu a apucat sa faca la stanga. O mare marlanie...
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #47
      Vitriol ce intelegi tu cu semnalul ala?
      Care e dreapta si care e stanga acolo?
      Ce trebuia sa faca el ,,in opinia ta?
      Sau de fapt cum se procedeaza sau cum ai proceda tu acolo,,de la semaforul de pe Kiss si pana faci dreapta spre DeGaulle?

      Comment


      • #48
        Nu se pune problema asa ci: Ce nu trebuia sa faca organul.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #49
          Ivan Marian... cum sa-ti explic... eu iti multumesc pentru berea pe care mi-o vei da atunci cand ne vedem, dar nu o voi bea, pentru ca am eu asa o presimtire (vad in viitor) ca vei veni cu ea calda... deci nu o vreau.
          Intelegi?!
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #50
            Nu man gresit,,o vei bea,pt ca o sa vin cu ea in lada frigorifica si o sa ramai fara permis, ca jos la Poli sunt mereu Gabori!

            Comment


            • #51
              Eh! Vezi! Asta trebuia sa-i spuna Vlad, politistului. "Pai stai mai nene ca nu am apucat sa vin cu berea, de unde stii tu ca e calda?" ;)
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #52
                Imi permit si eu sa imi dau cu parerea. Vad ca majoritatea nu ti-au spus greseala ta esentiala. Pe Kiselef nu sunt 5 benzi, ci 4 la care ultima banda este separata de restul de 3 printr-un scuar. Faptul ca se fac 2 randuri de masini pe banda 4 este o practica a locului, dar nu este legal. Si in cazul politistului iti recomand sa schimbi mai din timp banda astfel incat sa ajungi la iesirea din intersectie minim pe a doua banda care iese si in felul acesta nu mai ai probleme cu oprirea pentru acordarea prioritatii.

                Comment


                • #53
                  Mda..corect si asta,,dublam cam tot ce ce poate dintr-o banda de mers.
                  Acolo de fapt este una mai lata,,o singura banda,,dar daca noi facem 2 este ""regulamentar""!

                  Comment


                  • #54
                    @brioalex ai dreptate, eu am spus că eram pe banda 5 ca să se înţeleagă că eram cât mai aproape de axul drumului, adică n-am tăiat nimănui faţa sau să schimb benzi în intersecţie.

                    Offtopic: Unde e poliţia la Charles de Gaulle unde de pe 4 benzi (regulamentar 3) se fac 2 pe Dorobanţi şi te face lumea sandviş?

                    Comment


                    • #55
                      intr-adevar, nu te incadrezi la neacordare de prioritate, dar din banda aia nu poti face decat stanga spre casa presei in timp ce tu vroiai sa mergi spre dreapta! aici e greseala ta

                      Comment


                      • #56
                        De acord, dar din cate se vede in filmulet, nu a facut nici stanga, nici inainte, nici dreapta. Politistul nu avea de unde sa stie pe unde urma sa mearga colegul nostru, ba mai mult, era incadrat pe banda din stanga, cu semnalul de stanga , unde e greseala pana aici?!
                        Si mai mult "decat ba mai mult", a luat amenda pentru ca nu a semnalizat cand a virat la stanga. Chiar si politistul a crezut ca va face la stanga.
                        Iar voi, vad ca ganditi la fel ca si politistul, il condamnati pentru ceva ce urma sa faca, desi se vede destul de bine ca nu a apucat sa faca, pentru ca a fost oprit.
                        Sper ca de data asta, a inteles toata lumea...
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #57
                          probabil faptul ca a stationat secundele alea cand putea merge direct in stanga l-au facut pe domnu politist sa creada ca este indecis, nu am idee....masinile blocate in spatele lui ...ciudata faza! spun asta pentru ca am luat odata amenda din "cauza" unui troleu (vina este clar a mea)...oprisem la pacii pe banda 1 pentru 3 min, in perioada sarbatorilor de iarna imediat dupa statia RATB ,nici nu am coborat din masina....a intrat un troleu in statie si nu a putut iesi din cauza mea( blocam acea banda iar pe 2 treceau multe masini si pe asta nu il lasa nimeni)....in secunda 2 a venit politistul la mine si ma taxat pentru stationare! daca nu am fost acolo e greu sa ne dam seama la perfectie despre situatie

                          Comment


                          • #58
                            Am si zis,,a atras atentia asupra lui pt ca a stationat acolo ,vorba lui PCH,,trebuia sa mai faca odata rondul.
                            Eu cand eram curier la Mail Man pe un Matiz aveam chiar zona aia de livrat plicuri.
                            Cand ma intalneam cu un coleg ce avea zona Piata Presei Libere sa ii dau alte plicuri pt zona lui ,ne intalneam in statia aia de autobuze (( unde sunt parcate masinile alea 3 negre din poza de mai sus)) de pe partea cu Herastrau si chiar daca nu incurcam autobuzele si stateam in masini veneau gaborii din intersectie dupa noi si ne luau la goana.,,erau simtiti ca ne puteau arde vreo amenda,,dar tot noi eram de vina ca nu aveam ce cauta acolo.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by brioalex View Post
                              Imi permit si eu sa imi dau cu parerea. Vad ca majoritatea nu ti-au spus greseala ta esentiala. Pe Kiselef nu sunt 5 benzi, ci 4 la care ultima banda este separata de restul de 3 printr-un scuar. Faptul ca se fac 2 randuri de masini pe banda 4 este o practica a locului, dar nu este legal. Si in cazul politistului iti recomand sa schimbi mai din timp banda astfel incat sa ajungi la iesirea din intersectie minim pe a doua banda care iese si in felul acesta nu mai ai probleme cu oprirea pentru acordarea prioritatii.
                              Pe Kiseleff da, dar dupa semafor in interiorul intersectiei de la Arc se fac 2 benzi clar delimitate din acea banda lata de pe Kiseleff. Deci cam bati campii cu acea banda lata, din moment ce colegul nostru era in intersectie.
                              Sa ne arati tu cand se sta la semafor acolo pe banda aia lata doar cu un sir de masini.
                              In momentul actual, oricum in zona aia nici nu se mai vad bine delimitarile benzilor la un moment dat, s-au cam sters marcajele. Eu as zice ca intr-un rond de genul asta trebuie sa fii cu ochii-n 7 la masinile din stanga si din dreapta, nu sa te uiti doar dupa benzi, pentru ca mereu sunt unii incadrati aiurea si care trebuie sa-ti cam ia fata ca sa ajunga unde vor.
                              Deci prea ati lalait-o cu stanga si dreapta! Mai ales in poza aia cu albastru si violet, vad ca voi aveti doar stanga si dreapta, dar INAINTE ce mai inseamna la voi?
                              Notiunile de "stanga" si "dreapta" sunt clare pentru o intersectie de strazi perpendiculare. In cazul asta de rond cu 5 iesiri/intrari sunt cam relative, nu va bazati numai pe ele!

                              Pentru masina alba incercuita ce indicati voi pe sageata aia violet ca fiind "DR" de la dreapta este INAINTE toata ziua!! Ce dreapta vedeti voi?
                              E adevarat, colegul initiator ar fi fost mai bine sa fie pe banda 4, si nu 5 pentru directia dorita de el, pentru ca de pe banda 5 acolo daca vrei sa o iei spre Prezan totusi, iesirea e putin fortata, trebuie sa cam tai marcajul de spatiu interzis . Dar sageata de pe acea banda de putin mai inapoi nu cred ca ii interzice aceasta directie. In pozitia in care apare sageata de stanga pe banda 5, PRezan-ul chiar e in stanga, desi exista si posibilitatea de "mai mult stanga" adica de fapt e intoarcere inapoi pe kiseleff.


                              Notiunile de "stanga" si "dreapta" sunt clare pentru o intersectie de strazi perpendiculare. In cazul asta de rond cu 5 iesiri/intrari sunt cam relative, nu va bazati numai pe ele!

                              A, si o regula clara si morala povestii ar trebui sa fie: mai ales in ronduri, nu circuli in paralel cu o masina mare(Camion, autobuz, etc). Nu doar ca iti blocheaza vizibilitatea catre o directie pentru care poti fi nevoit sa cedezi trecerea(Ca in cazul de fata), dar am vazut accidente unde autoturisme au fost facute sendvis intre bordura si un camion/tir, pentru ca astia de multe ori nu incap pe o singura banda daca e un rond cu raza mica!
                              Last edited by anto84; 29 December 2015, 23:48. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #60
                                Buna dimineata...
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google