Demontare Bancheta Spate MCV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Demontare Bancheta Spate MCV

    Salutare. Are cineva idee cum se demonteaza bancheta modulara spate la un mcv de 5 locuri? Am varsat lichid pe bancheta (de degivrare) cam 1 litru si s-a extins pe cele doua locuri ale modulului stanga. Ma gandesc ca nu poate fi chiar o mare inginerie daca ele deja se rabateaza si practic raman prinse de caroserie doar in partea din fata. Stiu ca exista varianta sa astept sa se usuce, dar in wk plec la munte si trebuie musai sa o scot si sa o bag in casa sa se usuce la 23 de grade, nu la -20. Multumesc de ajutor.

    Am reusit sa scot banchetele, cele doua module, adica, 2+1, extrem de usor. Prima oara am rabatat bancheta de langa portiera dreapta, mai intai spatarul apoi sezutul, pana am avut acces la partea inferioara de sub sezut. Am identificat un surub metric 13 cu cap hexagonal, care facea legatura intre cadrul din podea si o urechiusa din bancheta, pe care l-am desfacut fara mare bataie de cap, e adevarat, dand mai multe jumatati de chei. Apoi am vazut in partea dreapta extrema un boltz in cadru si inca o urechiusa a banchetei si printr-o usoara impingere am scos urechiusa de pe boltz. Avand apoi libertate mai mare de miscare am procedat la fel si cu modulul mare, evident toate reperele fiind in partea stanga. Totul a durat ~ 7 minute.

    Atentie! Nu trebuie umblat la suruburile metric 20 (cred) care sunt in partea exterioara a banchetei, adica poti atinge cu pulpa acele suruburi cand stai pe bancheta normal, pentru ca ele fixeaza cadrul pe caroserie.

    Cu bine.

    surub metric 13 cu cap hexagonal - nu este metric 13, ci cu cap pentru cheie de 13

    suruburile metric 20 (cred) - nu este metric 20, ci cu cap pentru cheie de 20

    Scuze!
    Last edited by mcvdci85; 22 January 2016, 19:30. Reason: Automerged Doublepost
Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google