Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NeneaIancu...ai presupus ca e o caciula acolo

    De fapt era ceva de genul: data finala: 13.01.2016, asa ca, preventiv am comandat-o pe 21 Decembrie 2015.

    Schimba sensul cuvantului, cu si fara semnul diacritic. Tiii si m-am gandit ca vor aparea confuzii


    P.S. Cat despre BeMe...habar nu am, m-a ferit Cel de Sus de ciocaniri, din 1996
    Last edited by 77sky; 1 February 2016, 21:15.
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Se vede o noua scumpire a rca la orizont.
      Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.


      Polițe RCA se vor putea încheia și pe o perioada minima de 1 luna.
      Transportatorii, reprezentantii service-urilor auto si asiguratorii au ajuns la un consens: politele RCA vor putea fi platite si pe o singura luna, si nu pe minimum sase luni, asa cum se înâmpla în prezent. Mai mult decât atât, s-a renuntat la propunerea potrivit careia daca nu îti achiti polita, nu mai poti sa platesti taxe si impozite. Acestea au fost principalele masuri stabilite pentru a fi introduse în noua lege, însa negocierile continua pe aceasta tema, potrivit Realitatea TV.
      Last edited by aris86; 4 February 2016, 17:22. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • eu auzisem ca perioada minima e ceva in genul a 7 zile, parca chiar si 1 zi; sau asta era o discutie, ca sa platesti rca strict pt nr de zile pt care/in care folosesti masina. mergi cu masina numai 10 zile pe an? inchei asigurare pe 10 zile

        Comment


        • Ar fi normal si corect asa, dar sa nu fie ca la rovigneta, platesti pe o luna cat pe juma' de an. Curata furaciune sa platesti mai mult daca mergi mai putin. Inselatorie legala. O fi legal?

          Comment


          • Pe o luna e 3 euro rovinieta la un autoturism, juma' de an o faci din 2 roviniete de 90 de zile, adica 2x13 euro=26 euro.

            Unde vezi tu egalitate?

            Mai faina e oferta primita la RCA: 310 lei pe 6 luni, 370 lei pe 12 luni.
            Last edited by mr.K; 4 February 2016, 23:05.

            Comment


            • Originally posted by cristi.... View Post
              eu auzisem ca perioada minima e ceva in genul a 7 zile, parca chiar si 1 zi; sau asta era o discutie, ca sa platesti rca strict pt nr de zile pt care/in care folosesti masina. mergi cu masina numai 10 zile pe an? inchei asigurare pe 10 zile
              dar tre sa anunti asiguratorul cu 2 zile inainte ca iesi cu masina din garaj...
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • E vremea sa-mi reinnoiesc polita. Cel mai ieftin am gasit la Carpatica 390 si ceva, pana'n 400. pe un an. Pareri? Are cineva noutati despre Carpatica? In ultimul timp n-am mai auzit nimic, nici de bine nici de fuga.

                Originally posted by mr.K View Post
                Pe o luna e 3 euro rovinieta la un autoturism, juma' de an o faci din 2 roviniete de 90 de zile, adica 2x13 euro=26 euro.

                Unde vezi tu egalitate?

                Mai faina e oferta primita la RCA: 310 lei pe 6 luni, 370 lei pe 12 luni.
                N-am zis nimic de egalitate, dimpotriva. Am exagerat perioada, ca n-am facut calculul exact, dar voiam sa scot in evidenta ca platesti mai mult daca mergi mai putin.
                Last edited by Fanez; 17 February 2016, 20:11. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • dar voiam sa scot in evidenta ca platesti mai mult daca mergi mai putin.
                  Nu stiu cum vrei sa faci omul sa inteleaga. Probabil ca te referi in mod relativ.
                  Si da, e mai scump sa cumperi o bucata (pret pe bucata) decat 10 bucati (pret pe bucata). La orice bun/serviciu e asa.
                  Faci parte din categoria alora care cumpara pe bucatele mici si scumpe decat o bucata mare si avantajoasa ca pret?


                  Decat n roviniete de 7 zile, mai bine una de 12 luni. Asa si la RCA, decat 2 de 6 luni, mai bine un RCA pe 12 luni.

                  Daca tariful la rovinieta apare intr-un act normativ, eu spun ca e legal.

                  RCA-ul nu apare niciunde ca tarif in afara de visele asiguratorilor din noaptea dinaintea modificarii. Si totusi ti se par legale tarifele, desi nu apar in nicio lege.

                  RCA 12 luni-Groupama, bonus maxim- 370 lei.

                  Oameni ca astia tin in viata asiguratori terminati.
                  George Daniel Tudor, fost vicepresedinte al Autoritatii pentru Supraveghere Financiara (ASF), a fost retinut, joi, de catre procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA).

                  Fostul vicepresedinte al ASF a fost audiat patru ore si a iesit incatusat din sediul DNA.

                  Potrivit DNA, el este suspectat ca a primit mita 300.000 de euro pentru a favoriza societatea de asigurari Carpatica Asig.


                  "In urma sumelor remise cu titlu de mita, la data de 26 aprilie 2013, inculpatul George Daniel Tudor a emis o decizie prin care s-au ignorat in totalitate constatarile controlului respectiv (care atentiona asupra gradului de risc ridicat al societatii) si a impus remedierea unor deficiente minore si nesemnificative in raport cu situatia financiara precara a societatii", arata procurorii DNA.
                  Un alt dosar
                  George Daniel Tudor a mai fost vizat acum doi ani intr-un dosar care a cuprins cateva persoane din fosta conducere a ASF, acuzata ca a intervenit ilegal la niste controale desfasurate la societatea de asigurari Carpatica Asig, pentru ca in raportul final sa nu iasa deficiente grave.
                  Sunt curios cine ia spaga de la Euroins.
                  Last edited by mr.K; 18 February 2016, 18:32. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • bine ca ai postat tu, ca sa nu mai caut topicul.

                    baieti mai destepti decat mine gandesc la fel.
                    facem rca unde e mai ieftin. ce daca da faliment ?! suntem acoperiti.
                    si data viitoare, vedem noi...

                    http://www.4 tuning.ro/asigurari-auto/anaf-face-lucruri-trasnite-casco-pentru-353-de-masini-la-falimentara-carpatica-29503.html?utm_source=Newsletter__Newsletter_4 Tuning.ro&utm_medium=yahoo.com&utm_campaign=newsle tter_282420

                    Comment


                    • Numai ca astia au facut CASCO, deci nu-s prea acoperiti daca da faliment Carpatica.

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        (...)
                        Decat n roviniete de 7 zile, mai bine una de 12 luni. Asa si la RCA, decat 2 de 6 luni, mai bine un RCA pe 12 luni.

                        Daca tariful la rovinieta apare intr-un act normativ, eu spun ca e legal.
                        N-am zis ca nu e legal, tocmai asta ma deranjeaza ca e legala varianta asta ilogica in cazul de fata.
                        Iar spun fara calcule: Daca eu merg doar 7 zile/an, imi iau rovigneta pentru 7 zile, dar de ce sa platesc cat altul plateste pentru o luna? De ce sa platesc pentru o luna daca merg doar 7 zile?
                        . Daca merg tot anul, platesc pentru 365 de zile 365 lei sa zicem (1leu/zi, ca sa exprim mai usor ce vreau sa zic), daca merg doar 90 de zile de ce sa platesc 270 de lei si nu 90? De ce nu se calculeaza tot 1leu/zi? ca tot atat asfalt tocesc.
                        In cazul altor produse e justificabil sa cumperi mai ieftin cantitate mai mare decat pe bucatele, dar in cazul asta e ilogic.
                        Sper ca de data asta m-am facut inteles.

                        Originally posted by B997NDL View Post
                        bine ca ai postat tu, ca sa nu mai caut topicul.

                        baieti mai destepti decat mine gandesc la fel.
                        facem rca unde e mai ieftin. ce daca da faliment ?! suntem acoperiti.
                        si data viitoare, vedem noi...
                        Daca tot e obligatoriu, suntem acoperiti.
                        Last edited by Fanez; 18 February 2016, 19:26. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Daca eu merg doar 7 zile/an, imi iau rovigneta pentru 7 zile, dar de ce sa platesc cat altul plateste pentru o luna?
                          Eu nu stiu ce calcule faci tu, dar pe 7 zile costa 3 euro, pe 30 de zile - 7 euro.
                          3<7.
                          Stai prost cu logica ori esti neinformat, mai verifica si tu preturile la roviniete inainte de a insista a 4-a oara in eroare.


                          De ce sa platesc pentru o luna daca merg doar 7 zile?
                          Pai cine te opreste sa cumperi una de 7 zile?

                          Comment


                          • Atat timp cat este in legalitate si emite polite valabile, nu vad nicio problema (inca).

                            Comment


                            • Astora care sustin asa tare firmele de asigurari fantoma, nu le poti dori altceva decat sa probeze pe tabla lor bonitatea fantomelor.
                              Cand te loveste unul, nu exista dreptate mai mare decat sa-ti puna pe capota un RCA de la firma unde ai si tu RCA.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Eu nu stiu ce calcule faci tu, dar pe 7 zile costa 3 euro, pe 30 de zile - 7 euro.
                                3<7.
                                Stai prost cu logica, mai verifica si tu preturile la roviniete inainte de a insista a 4-a oara in eroare.

                                Pai cine te opreste sa cumperi una de 7 zile?
                                Originally posted by Fanez View Post
                                (...)
                                Iar spun fara calcule: Daca eu merg doar 7 zile/an, imi iau rovigneta pentru 7 zile, dar de ce sa platesc cat altul plateste pentru o luna? De ce sa platesc pentru o luna daca merg doar 7 zile?
                                . Daca merg tot anul, platesc pentru 365 de zile 365 lei sa zicem (1leu/zi, ca sa exprim mai usor ce vreau sa zic), daca merg doar 90 de zile de ce sa platesc 270 de lei si nu 90? De ce nu se calculeaza tot 1leu/zi? ca tot atat asfalt tocesc.
                                Sper ca de data asta m-am facut inteles.

                                Am mentionat despre calcule . Principiul in sine ma deranjeaza!

                                In cazul rovinetei nu vad logica sa platesti mai mult pentru mai putine zile de utilizare a drumurilor.

                                Mai rau ar fi sa-ti puna pe capota rca de la o societate de care tu fugi cat poti.
                                Last edited by Fanez; 18 February 2016, 19:36.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google