Cum sa-ti faci/montezi singur Termometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • baieti, momentan senzorul este in teste. daca o sa afiseze valori de super super Ecuator, fiti siguri ca va zbura de acolo
    Stock is boring...
    My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

    Comment


    • Consider ca senzorul de exterior trebuie plasat in fata in bara sau alta zona cat mai jos pentru a sesiza temperatura de formare a poleiului si temperatura asfaltului. Asa ne adaptam la conditiile de mers in functie de valoarea temperaturii asfaltului ca pe el circulam, el influienteaza cauciucurile, aderenta etc. Firmele serioase plaseaza senzorul in fata. Nu cred ca dorim sa stim temp. exterioara ca o spune la radio, dar temp asfaltului ne intereseaza. Drum bun.

      Comment


      • Părerea mea este că rolul senzorului exterior e acela de a citi temperatura aerului atmosferic ca să ştii cum te îmbraci de exemplu. Plecând de la ipoteza ta de detectare a temperaturii asfaltului, sunt doar două situaţii extreme: dacă e aproape de zero, e clar că e risc de polei dacă e şi umed carosabilul sau, dacă sunt peste 35° să zicem, e clar că asfaltul e ca o plită; că are 38 mai pe la umbră sau 58 în intersecţie la Universitate, mi se pare complet neimportant. E treaba anvelopelor să fie corespunzătoare sezonului şi bineînţeles grija şoferului să se adapteze la condiţiile de carosabil. Doar nu o stai cu ochii pe un termometru care indică o temperatură a asfaltului care variază din 5 în 5 minute. Sigur nu practici schi alpin ? Acolo da, chiar contează temperatura zăpezii ca să ştie preparatorii ce ceară să aplice pe tălpi.
        Last edited by ibuzescu; 4 April 2013, 10:50.
        sigpic

        Comment


        • Salut,
          Cateva imagini cu termometrul montat de mine. Termometrul este cumparat de la un magazin de componente electronice cu 57RON (modelul/tipul este pmtemp1). Din pacate nu are display iluminat (deocamdata). Termometrul este alimentat dintr-o baterie tip R6, plasata in compartimentul sigurantelor.
          Senzorul este montat in bara, initial a fost montat in zona proiectorului stanga. In acel loc, arata cu cca. 5 grade mai mult. In bara, diferenta stationare - mers este de max, 2 grade. Nu am avut rabdarea necesara pentru a-l monta in oglinda.
          Toate cele bune!
          Attached Files
          Last edited by jeti_sh; 25 April 2013, 20:50.

          Comment


          • ......................
            Attached Files
            Last edited by 77sky; 11 June 2013, 19:56.

            Comment


            • Termometru si volmetru

              Din cauza lipsei de timp am tot amanat sa pun pozele. Am montat in consola voltmetrul si termometrul, iar seonzorul termometrului l-am pus in bara fata. Atat voltmetrul cat termometrul sunt iluminate cu albastru. Mentionez ca ambele sunt aduse din afara. Pret total ( voltmetru+termometru) 120 lei.....Bafta
              Attached Files
              Last edited by Ruboshm; 13 July 2013, 22:04.

              Comment


              • Arata foarte bine, bravo !
                ....
                Am definitivat si eu un nou proiect, volt-termometru cu display LED, in doua variante - cu 1 senzor si cu 2 senzori de temperatura; are avantajul ca poate fi montat in bord, ca in primul post din acest topic. Functionarea poate fi vazuta accesand linkul din semnatura.
                Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                Comment


                • Salut de unde pot cumpara termometru

                  Comment


                  • De la magazine de bricolaj...

                    Comment


                    • scrie in google termometru auto.

                      Comment


                      • Multumesc Mult Fratello, azi am primit coletul,sunt super multumit.Caltate si Competitivitate.
                        Tine-o tot asa!

                        Comment


                        • Cu arduino.
                          arduinotemp.jpgarduinotemp1.jpg
                          arduinotemp2.jpgarduinotemp3.jpg
                          I HAVE A !sigpic
                          fara linkuri externe in semnatura

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google