Schimbare Ulei Servodirectie La 1,4; 1,6 Mpi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai nu am prea putut sa vad exact ce si cum au facut deoarece au pus masina intr-o zona mai greu de observat. in mare am vazut ca au ridicat masina pe elevator, au dat jos scutu, au aspirat mai intai uleiul din borcan cu o pompa cred, apoi desfacut clemele de la borcan, apoi pauza ca nu am mai vazut daca au curatat borcanu, daca au scos filtru etc, apoi am vazut borcanu pus la loc, pus ulei, invartit de 3-4 ori volanul la cursa maxima stanga-dreapta, verificat daca pierde pe undeva, curatat cu un spray zonele patate de ulei servo, pus scutu la loc, coborata si dusa in parcarea servicului operatiunea a fost vreo 90 de lei: 53 de lei uleiul si diferenta a fost manopera. afost operatiune de 2 oameni. acum nu mai am nimic patat in zona, nici furtunul de tur nici tablita aia de sus. nu-mi explic de ce aparuse acea pata...uleiul a fost pus de ei, dacia oil powersteering

    al meu nu era nergu ca smoala dupa 5 ani si 50 de mii de km, era un visiniu asa de mentionat ca nu am fortat niciodata pompa de servo cu manevre dese in spatii stramte, am incercat sa o "protejez" maxim de aspectul asta

    servodirectia de logan 1 nu e prea usoara, e mai "barbateasca" asa, nu e ca la astea servoelectrice de invarti volanul cu 1 deget, pe cale de consecinta cred ca se comporta normal pt o servodirectie de logan cu ulei proaspat ).
    Last edited by cristi....; 9 April 2015, 22:57.

    Comment


    • Buna ziua! O intrebare am: se poate schimba uleiul la servodirectie Logan 1.4 cu Febi ATF D II D (rosu la culoare)? Am gasit din asta si nu stiu daca e compatibil 100%. Multumesc!

      Comment


      • Daca e dexron 2 da, se poate.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • MUltumesc pentru raspuns!

          Comment


          • Urmeaza sa-mi schimb si eu uleiul din servodirectie , am cumparat Elf Renaultmatic D2 , ceva recomandari ? e 100% ok acest D2 sau trebuia musai un Elfmatic G3 ?
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Eu am folosit Castrol Multivehicle D2,Mobil ATF 320,acum am bagat Elf Renaultmatic D2 de care sunt cel mai multumit.Urmareste postul 335,vezi daca intelegi principiul si poate te coafeaza.
              Last edited by portocala611; 28 February 2016, 00:03.

              Comment


              • Multumesc de raspuns man , acum nu stiu cum sa fac , ca tine sau cum a facut Streulea completat cu motorul oprit si bracat rotile.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Dupa 10 ani si 108000 km am vazut ca mi-a scazut nivelul de ulei la servodirectie ( este aproape de minim, nu l-am inlocuit/completat deloc in toti acesti ani )
                  Facui comanda de ulei dacia oil plus power steering, nu stiu daca sa-l schimb sau doar sa-l completez, dupa atata timp as merge pe varianta sa-l schimb

                  Comment


                  • Se schimba la 4 ani, deci ar cam fi cazul.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Se schimba la 4 ani, deci ar cam fi cazul.


                      Imi ajunse azi uleiu` si tot azi il schimbai, intra 0,8 L pe instalatie

                      Comment


                      • Care ar fi cel mai bun ulei pentru servo Logan dintre:
                        - Dacia Powersteering
                        - Mobil ATF 220
                        - Elf D2
                        - Elf G3

                        Comment


                        • Eu am folosit la schimb Elf D2 , fara probleme pana acum.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Am luat D2.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google