GPL pe MCV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Bine ca nu se apuca desteptii sa puna GPL si pe 16V.Au dat-o in bara cu GPL-ul asta.In primul rand durata motorului nu mai este asa lunga,dupa 3-4 ani o sa cam inceapa sa cada.Singurii care vor fi bucurosi de acest GPL vor fi taximetristii.
    Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

    Comment


    • #17
      a aparut si pe dacia la configurator MCV-ul cu GPL dar ceva poze n-am gasit...

      sigpic

      Comment


      • #18
        Dupa ce ca e puturos mai au pus si GPL pe el, o sa ajunga la performante cum are 1,4 MPI pe MCV. Parerea mea e ca nu merita.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #19
          Logan Break şi cu GPL
          Vicepreşedintele Dacia, Constantin Stroe, a anunţat lansarea versiunii MCV pe gaz. Acesta a vorbit despre avantajele versiunii GPL a Daciei Break.


          În primul rând cantitatea de noxe este mult diminuată, iar emisia de CO2 scade cu 18%. Performanţele autoturismelor Dacia Logan echipate cu instalaţie de gaz petrolifer lichefiat nu se schimbă, iar funcţionarea în sezonul rece nu este deloc afectată. Instalaţia va fi montată în locul roţii de rezervă astfel că un anumit volum din portbagaj este sacrificat în cazul Daciei Logan pe GPL.
          Roata de rezervă se montează în portbagaj, într-o husă specială, încă din uzină. În prezent, compania Dacia produce zilnic 30 de autoturisme Logan cu GPL (gaz petrolier lichefiat). Dacia a lansat, la sfârşitul lunii mai, în toată reţeaua sa comercială, modelul Logan (Preference 1.4 MPI şi Laureate 1.4 MPI), disponibil în varianta cu alimentare alternativă, GPL-benzină.

          Mediu

          GPL este un carburant economic şi ecologic, al cărui preţ la pompă este deosebit de atractiv. Emisiile de CO2 ale vehiculelor care utilizează carburantul GPL sunt cu 18 la sută mai mici faţă de cele echipate cu motoare pe benzină.

          În plus, GPL este cu aproximativ 50 la sută mai ieftin decât benzina. În perioada 2000-2006, investiţiile companiei Dacia în protecţia mediului au totalizat zece milioane de euro.
          Si uite asa se concretizeaza ce v-am spus eu, roata de rezerva e in portbagaj, in husa.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #20
            Originally posted by andrei View Post
            Logan Break şi cu GPL


            Si uite asa se concretizeaza ce v-am spus eu, roata de rezerva e in portbagaj, in husa.

            Comment


            • #21
              am reusit si eu sa-mi instalez instalatie GPL pe MCV-ul meu!

              am reusit si eu sa-mi instalez instalatie GPL pe MCV-ul meu!...am pus o secventiala Tomasseto Achille AT09,cam scump pt bugetul meu,dar eu cred ca merita!...am facut o plimbare de la Calarasi la Constanta si pot spune ca sunt mai mult decat multumit!...

              Comment


              • #22
                cine are pe mcv 16v gpl cum se comporta masina?ma intereseaza 16v nu 1,6 mpi ca este diferenta mare.
                Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                Comment


                • #23
                  Eu am MCV 1,6 x 16V,7 locuri,LAUREAT din 2007 si tot de antunci am montat in service Dacia, GPL ,cu rezervor toroidal, in locul rotii de rezerva.Mi-am confectionat husa pentru roata de rezerva si sta foarte bine in spatele banchetelor 6 si 7.Supapa de alimentare este montata langa busonul rezervorului de benzina,deci alimentarea se face foarte usor.In toti acesti 8 ani nu am avut probleme cu instalatia de GPL si nici cu motorul, dar nici nu am curatat sau schimbat filtrul pentru GPL.Mentionez ca merg zilnic cu masina.

                  Comment


                  • #24
                    foarte tare ! cam cati km ai cu mcv-ul ?

                    ps : stii ca de la anul trebuie sa schimbi sau sa demontezi instalatia de gpl (butelia si conductele)?
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • #25
                      De ce ? ?....
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • #26
                        pe butelie e stantata o serie si anul fabricatiei. aceasta serie e trecuta si in CIV. din motive de siguranta (coroziuni butelie si conducte) RAR-ul da ca folosinta a unei instalatii gpl 10 ani. dupa aceasta perioada instalatia trebuie schimbata la un montator autorizat sau demontata de pe masina. apoi RAR-ul iti face modificarea in CIV (si testul de noxe)...

                        ps : cate gaste cumpara auto cu GPL de 8-9 ani sa fim noi sanatosi ! si azi am vazut unul... :P
                        Last edited by Costi-bc; 10 March 2016, 19:00.
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google