Stepway 1.5 DCI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stepway 1.5 DCI

    Vă prezint Stepway-ul meu. O mașină reușită!
    Attached Files

  • #2
    Frumos! Sa o stapanesti sanatos.
    Baga mai multe poze, detalii, km, consum, probleme, costuri intretinere, planuri de viitor, etc etc.
    sigpic
    !

    Comment


    • #3
      Mulțumesc. Momentan am aproximativ 23.000 km. Mașina o am din 30.04.2014. Costurile de întreținere sunt rezonabile. Nu am întâmpinat nicio problemă majoră, doar niște vapori de ulei la nu știu ce conductă. .. Consumul mediu vară osciliează între 4.2 - 4.8, iar iarna între 4.9 - 5.5 l. Alimentez doar motorină EVO Diesel. Aș avea în vedere niște îmbunătățiri, însă nu pentru viitorul imediat. M-ar încânta o cotieră ! Ceva sfaturi ? Mulțumesc.
      Attached Files
      Last edited by 77sky; 5 December 2015, 23:45.

      Comment


      • #4
        Frumoasa masina, multi km fara evenimente! Bine ai venti printre noi!
        http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

        Comment


        • #5
          Mulțumesc frumos.
          Last edited by 77sky; 5 December 2015, 23:45.

          Comment


          • #6
            Super reusita aceasta masina!!! Ai totul intr-un singur pachet!!! Cat despre cotiera gasesti de origine pe forum aici la noi, nu recomand alte modele aftermarket. Inca o inbunatatire reusita ar fii scaunele incalzite electric. Respect !!!


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            sigpic
            The MVP

            Comment


            • #7
              M-ar încânta o cotieră.



              NU mai cita postul anterior (QUOTE)! Foloseste Post Reply!
              Last edited by 77sky; 10 December 2015, 21:03.

              Comment


              • #8
                Să o stăpânești sănătos! Și eu am un Stepway 0.9 tce aceeași culoare, din 2013. Sunt foarte mulțumit de mașină!

                Comment


                • #9
                  Cotiera prima generatie - care o gasesti doar pe la dezmembrari...
                  Asta daca iti doresti doar armrest ( nu are decat un spatiu foarte mic de depozitare ). Vrei si spatiu de depozitare, incearca-le pe cele noi, dar sa fie de origine si pentru generatia asta noua ! Iti zic asta din proprie experienta...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by aslanalbert View Post
                    Să o stăpânești sănătos! Și eu am un Stepway 0.9 tce aceeași culoare, din 2013. Sunt foarte mulțumit de mașină!


                    Originally posted by Midnighte View Post
                    Cotiera prima generatie - care o gasesti doar pe la dezmembrari...
                    Asta daca iti doresti doar armrest ( nu are decat un spatiu foarte mic de depozitare ). Vrei si spatiu de depozitare, incearca-le pe cele noi, dar sa fie de origine si pentru generatia asta noua ! Iti zic asta din proprie experienta...
                    Mulțumesc pentru precizări, Midnighte!
                    Last edited by IceLord; 14 December 2015, 19:39. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      Am efectual revizia II Stepway 1.5 DCI.
                      Piesele au fost cumparate de mine.

                      Filtru aer, polen, ulei de la purflux.
                      Filtru combustibil Mahle.
                      Ulei Elf 5w30 5 l
                      Spuma AC Climaxpert

                      Total piese + transport 349.86 lei.

                      Manopera a costa 162 lei cu excepția filtrului de carburant pe care îl voi schimba în toamnă. (prețul total ar fi fost de 207 lei). De remarcat că a scăzut TVA-ul dar au crescut ora de manoperă cu 8 lei fără TVA.

                      Am cerut deasemnea remedierea problemei cu vapori de ulei. Au fost reticenți, au zis că nu am folosit filtre de orgine, ulei. Am replicat scurt și la obiect să îmi facă constatarea și să facă demersurile legale. În 2 săptămâni voi reveni la service.

                      Comment


                      • #12
                        Frumoasa masina,mie mi se pare cea mai reusita Dacie de pana acum,exceptand Duster.Multi km fara probleme.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          De acord. Mulțumesc frumos!

                          Comment


                          • #14
                            Am schimbat anvelopele de iarnă cu cele de vară, prilej cu care am fotografiat plăcuțele de frână. Ce părere aveți ? Precizez că am aproximativ 28000 km.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Front brakes (mm)
                              Piston diameter 48
                              Disc diameter 258
                              Disc thickness 22
                              Minimum disc thickness (1) 19.8
                              Maximum disc run-out 0.03
                              Brake lining thickness (including backplate) 17.5
                              Minimum brake lining thickness (including backplate) 7.5 mm
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google