Inlocuire Kit Vaporizator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inlocuire Kit Vaporizator

    A incercat cineva să inlocuiască singur kitul de la vaporizatorul Landi Renzo? Daca da, e dificil, au apărut cumva probleme? Eu am in Iasi o firma care cu kitul, pluc cele 2 filtre mi-a cerut 300 lei manoperă. Enorm de mult. Filtrele le-am mai schimbat singut, dat la vaporizator nu m-am bagat

  • #2
    Prin Bucuresti pretul este 200-250 de lei. Am vrut sa-l schimb si eu deoarece iarna pana se incalzeste morul imi miroase a gaz inauntru cand dau drumul la aeroterma. Banuiesc ca d-aia vrei sa-l schimbi si tu.

    Comment


    • #3
      Mie imi mirosea a gaz de la garnitura regulatotului de presiune
      My ride

      Comment


      • #4
        Pe net nu este nimic despre schimbarea kitului...la tomasetto se gaseste....si este video pe youtube poateiti faci o iidee...dai comanda pe gaz....sau gplsho..si restu il faci tu singur.

        Comment


        • #5
          Nu am probleme de miros. Doresc sa il schimb deoarece si in cartea tehnica scrie ca acest kit se schimba la 30-35 mii km. Eu l-am cumparat deja de pe net, impreuna cu cele 2 filtre.

          Comment


          • #6
            La ce pret l-ai luat?

            Comment


            • #7
              110 lei iar pe filtre 30 de lei. Si la prima revizie pe la 40 mii km tot de pe net le-am luat si nu au fost probleme

              Comment


              • #8
                Sa postezi și mai târziu când o sa schimbi injectoarele, etc...
                Adică ~100 RON manopera schimbat filtre și revizie la vaporizator plus garanție la lucrare îți pare mult?
                Nu ești primul care face asta... După care sunați ca nu știți de ce nu merge, scăpa gaz etc...
                În loc sa vezi care e problema, asta dacă o ai, te apuci de prostii...
                Majoritatea vaporizatorelor rezista pana la peste 100k km...
                Îți urez "succesuri"...
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by nucu68 View Post
                  A incercat cineva să inlocuiască singur kitul de la vaporizatorul Landi Renzo? Daca da, e dificil, au apărut cumva probleme? Eu am in Iasi o firma care cu kitul, pluc cele 2 filtre mi-a cerut 300 lei manoperă. Enorm de mult. Filtrele le-am mai schimbat singut, dat la vaporizator nu m-am bagat
                  Eu am inlocuit kitul la un vaporizator Tomasetto (Alaska 09). Am avut de inlocuit 3 ”membrane” de cauciuc, 3 Oring-uri si o ”pastila” de cauciuc. Am avut de desfacut si strans o multime de suruburi. Din ce am vazut pe net vaporizatorul de LR este mai simplu. Totul e sa iti faci curaj si sa nu uiti sa verifici cu spuma (la sfarsitul lucrarii) eventualele scurgeri de gaz. Eu a trebuit sa inlocuiesc si o piesa de cupru (bicon) cea de la imbinarea conductei de gaz ce vine de la rezervor la vaporizator. Ca timp de lucru...2-3 ore. La mine a durat mult scoaterea vaporizatorului (1 h) pentru ca il am montat sub vasul cu antigel si m-am chinuit sa-l scot. Nu am probleme cu instalatia. Nu a fost nevoie de o noua calibrare. Membranele inlocuite (la aprox. 40.000 km) erau cu multe fisuri si dure,plasticate.
                  Last edited by raduvl; 17 April 2016, 22:46.

                  Comment


                  • #10
                    D-le moog, nu am înțeles exact care este supărarea sau nedumerirea dumitale. Apoi citește cu atenție. Am spus clar ca la service mi s-au cerut 300 de lei pt schimb și nu 100. Si cum cele 2 filtre se schimba in 10-15 minute, rezulta ca mai toata taxa este pentru vaporizator. Apoi explica mai clar ce treaba au injectoarele in toata povestea. Am spus ca am schimbat kitul pe la 40 mii km si acum la 80 vreau sa-l inlocuiesc din nou. Unde e greșeala?

                    Comment


                    • #11
                      Pai scade din 300 cat ai dat tu pe piese si vezi ce iese...100 si ceva...
                      La Landi injectoarele sant ok daca pui filtre de calitate...
                      La 30 filtrele nu stiu ce ai cumparat...sper ca pretul e fara transport...
                      Macar cumpara ceva de calitate...
                      Oricum e mai bine decat aia care spala filtrele ... de 2-3 ori...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • #12
                        Se pare ca nu ai inteles. Tariful era de 300 lei cu piesele mele. Deci un total de vreo 450 lei. Caci daca as face schimbul cu piesele lor .......

                        Comment


                        • #13
                          Ghinion... La noi e cu tot cu piese.
                          De aia nelămurirea...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • #14
                            inlocuire rampa injectoare

                            Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google