Jante Tabla Originale, Cum Le Verificam?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce cunoașteți despre jantele de tabla ET50, marca ALCAR STAHLRAD? Cica-s austriece sau nemtzesti.
    Sunt argintii, lacuite și par a avea o tabla mai țapana decât alea de origine. Mă bate un gând, le-am găsit la cca. 130lei/buc....dar măcar sa aibă cel puțin calitatea celor de origine. Ca dacă au calitate gen Asam, Breckner etc mă lipsesc.

    Comment


    • Si elvetiene.....sunt intradevar mai solide chiar decat cele de origine ( generatia 2005) au in medie cam 0.5kg in plus pe janta- asta la unele cu J 6.5 folosite iarna la 8V...

      Trebuie cautate atent pt ca am vazut si imitatii chinezesti dar care se simt la mana (usoare)

      Comment


      • Am avut eu Alcar Hybridrad (SWISS Made), sunt mult mai tepene ca marea majoritate a jantelor de tabla chiar si decat a celor de origine, tabla din care este confectionata partea frontala este mai groasa decat cea folosita pentru restul jantei, se simte ca sunt facute cu simt de raspundere, dealtfel sunt si omologate TUV pe tip de masina.

        Singura problema (asta din pct. meu de vedere) este ca sunt mai grele decat cele de origine, am cantarit o janta si are 9,05 Kg iar roata completa are 16,750 Kg cu anvelopa Nexen N-Blue HD - nu stiu exact cate kg. are cea de origine dar sigur are mai putin.

        Comment


        • În jur de 8kg are aia de origine, dacă nu mă înșel.

          Comment


          • Eram si eu interesat de Alcar Hybrid dar daca ziceti ca are 9 kg le abandonez.
            Caut ceva mai usor decat tabla OE care cica are 8kg....pana si Enzo B aliaj are 8kg.
            Neavand servo incerc sa usurez cat pot directia.

            Comment


            • Cam asa arata cu Alcar Hybrid:


              subir imagenes gratis

              sube imagenes

              Comment


              • Pana la urma am luat azi 4 bucati de origine de tabla din reprezentantz, ET50 ca sa pun gumele de iarna pe ele.
                Cele vechi, au 10 ani + si gaurile prin care trec si se prind prezoanele s-au marit si uzat dubios de mult...deja am zis sa nu mai risc. In rest, in afara de rugina, sunt destul de ok, neovalizate etc.
                Daca nu se lipeste vreun taximetrist de ele, cred ca o sa le dau cu vreo 100 lei toate 4.
                Last edited by Kojak; 8 September 2016, 20:44.

                Comment


                • Mai bine luai cu et40 de logan2 ... sunt mai ok
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • et43, vrei sa zici. Am intrebat, dar n-aveau pe stoc, doar la comanda...cam ciudat.
                    da-le dreq, m-am inteles cu astea cu et50 pana acum...continui tot cu ele.

                    Comment


                    • Salut,
                      Ma numesc Mihai si de 4 zile sunt fericitul posesor al unui Logan 2 Prestige. Acum masina e incaltata cu jante aliaj EMPREINTE 6xJ15 4x100 ET40, dar azi a cumparat jante aliaj de Opel Astra G 6xJ15 4x100 ET49 pentru cauciucurile de iarna.
                      Pot sa folosesc jantele cu ET49, poate atinge in aripa sau etrieri?
                      Ce diferente si ce riscuri apar daca folosesc jante cu ET49 in loc de ET40?
                      Pot sa folosesc actualele prezoane si pe jantele cu ET49 sau trebuie sa cumpar prezoane originale de Opel?

                      Comment


                      • Cred ca poti sa intrebi pe un forum de Opel ))

                        Comment


                        • De ce as intreba pe un forum Opel, din moment ce vreau sa le pun pe Dacia Logan 2?

                          P.S. apreciez ironia ta subtila, dar nu cred ca era cazul pentru asa ceva.

                          Comment


                          • Sal Ionut!

                            Sigur se potrivesc fara nici o problema.
                            Poti spicui din thread-ul asta: http://www.loganclub.ro/forum/jante_...ti-t51101.html
                            Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                            Comment


                            • Ok, multumesc!

                              Comment


                              • Ai șuruburi nu prezoane și nu le poți folosi pe table.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google