Temporizare Reglabila Stergatori Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    și o poză cu locul de amplasare a temporizatorului

    Atașat, un exemplu de amplasare a temporizatorului.
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • #47
      Am primit mai mult ajutor pe alt forum D....club.eu l-am pus pe cel de la dacie,merge foarte bine,singura problema este ca se aud doua relee....tic-tac.
      multumesc ibuzescu.

      Comment


      • #48
        Temporizare reglabila stergatoare Logan dupa 2013

        Dupa ceva studiu pe diverse forumuri am reusit sa construiesc un modul care se conecteaza pe mufa de la maneta de comanda a stergatoarelor si modifica durata temporizarii pentru pozitia "baleiaj intermitent" dupa modelul de la VW Golf 3, Skoda etc. Functionalitatea este urmatoarea: se trece maneta de comanda a stergatoarelor pe pozitia "baleiaj intermitent"-prima pozitie, dupa care inapoi pe "oprit" (se da un impuls stergatoarelor). Din acest moment modulul incepe sa contorizeze timpul. Dupa impulsul initial, cand soferul considera ca este nevoie de urmatoarea baleiere a stergatoarelor trece maneta pe pozitia "baleiaj intermitent" si o lasa acolo, fara a o mai trece in pozitia oprit. Acum modulul care a memorat intervalul de timp trecut de la primul impuls si momentul in care s-a trecut maneta pe pozitia "baleiaj intermitent" va repeta intervalul de timp programat pana se modifica pozitia manetei de comanda in alta stare decat "baleiaj intermitent".
        Pentru inspiratie tin sa multumesc userilor adi_stezar, FRATELLO, hash, mariuscond, marian_ariciuc, bygy007 , DerBaum, unii de pe forumul concurent, unii de pe forumul asta, iar ultimul de pe forumul german dacianer.de.
        O particularitate a schemei este data de faptul ca la noul Logan (modelul dupa 2013) comanda electronica a "baleiajului intermitent" se face prin aplicarea unui semnal negativ (masa) pe intrarea de comanda a stergatoarelor din UCH - pinul A7 din conectorul negru, fata de Logan PH1 si PH2 la care activarea se face prin aplicarea unui semnal pozitiv (+12V).
        Modulul de monteaza prin conectarea in apropiere de mufa manetei de comanda a stergatoarelor. Accesul la mufa maro de conectare se face prin demontarea cochilei superioare a volanului.
        Din mufa maro se folosesc firele 1, 3 si 7 pentru conectare astfel: in paralel cu firul negru 7 se conecteaza firul de masa, in paralel cu firul galben 3 se conecteaza firul de alimentare +12V a modului, iar firul gri 1 se taie la o distanta convenabila de mufa, capatul dinspre mufa se leaga la intrarea modului iar capatul dinspre manunchiul de fire (spre A7-UCH) se leaga la iesirea modului.
        Pentru amplasarea modulului sunt necesare fire de conexiune de aproximativ 15... 20 cm, acesta avand loc in spatele mufei, in dreapta coloanei volanului. Intrucat curentii si tensiunile din modul sunt mici acesta nu se incalzaste in functionare, nu sunt necesare masuri speciale pentru disiparea caldurii. Pentru impiedicarea aparitiei "greierilor" recomand ambalarea modului cu un burete, folie, fonomin etc. Atentie la izolarea conexiunilor electrice!
        Fisierul hex folosit in programarea microcontrolerului l-am obtinut prin compilarea fisierului sursa asm pentru care multumesc userului hash.
        Modulul l-am montat si functioneaza fara probleme. Sper sa fie de ajutor si altora.
        Attached Files

        Comment


        • #49
          Imi cer scuze, in postarea anterioara am gresit schema electrica. Acum atasez varianta corecta.
          Attached Files

          Comment


          • #50
            Cine ma poate ajuta si pe mine cu un astfel de modul ptr un Logan 2 - 2015 ?

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google