Tutorial montat modul ridicat geamuri la incuierea usilor, plus functie impuls

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial montat modul ridicat geamuri la incuierea usilor, plus functie impuls

    In urma cu vreo 2 ani am achizitionat un modul de ridicat geamurile atunci cand incui usile. A stat in garaj, n-am reusit sa-l fac functional pe masina mea. Avea si doua mari minusuri, zic eu. Ridica pe rand geamurile si asta pare ok, nu dau motoarele in baterie, dar dureaza 24 secunde pana iti ridica toate 4 geamuri! Pai tu vrei sa pleci de langa masina, nu sa o pazesti pana se inchid toate. Iar a doua erau cele 8 secunde, timpul cat alimenta modulul fiecare geam, dupa care trecea la urmatorul. Pai daca nu s-a ridicat geamul pana sus in cele 8 secunde, ramane deschis! Si ca sa ma fac foarte bine inteles, neimportant ca 3 geamuri erau inchise si doar unul deschis, trecea de fiecare data prin procedura celor 8 secunde, pe rand, la fiecare geam. O porcarie.
    Chiar daca-l faceam functional, nu l-as fi lasat montat pe masina, sunt doua minusuri foarte mari.

    Dar sa lasam trecutul si sa povestim despre modulele din acest tutorial. Le-am achizitionat de la userul mariannn pe acest forum. il gasiti si pe adresa de mail marian_ariciuc@yahoo.com. si desi sunt mai scumpe ca un modul care doar ridica geamurile cand incui usile, acestea iti ofera si functia de impuls pe geamul unde il montezi si asta face sa merite toti banii. Daca ai geamuri electrice si pe spate, se poate monta si acolo. Asta da confort, geamuri cu impuls pe toate 4 geamuri
    Montajul este simplu si nu dureaza mai mult de 15-20 minute pentru doua module, trebuie doar putina atentie atunci cand se leaga firele.
    In urma acestei modificari, in cazul in care nu vrei inchiderea geamurilor la incuierea usilor, poti inlocui linistit sigurantele de 30A cu unele de 15A. Asta din cauza ca modulul are o protectie termica si decupleaza el automat evitand supraincalzirea.

    Pentru detalii mai complete de legare a geamurilor pe direct, intrati aici Legat pe plus permanent ridicare/coborare geamuri.
    Atunci cand puneti firul de la siguranta de degivrare la siguranta de geamuri, conectati prima data in partea de sus la geamuri, ca nu cumva sa faceti accidental un scurt.

    Si cum intotdeauna o imbunatatire poate fi optimizata, a aparut si versiunea 2.0 a acestui modul. Montajul este identic sii-au fost adaugate doua noi functii, ridicarea geamurilor la a doua apasare pe butonul de incuiere usi si actionarea motoarelor dupa ce au decuplat actuatoarele usilor.
    Cei care au achizitionat prima varianta de module, il pot contacta pe mariannn sa le faca update la versiunea 2.0, gratuit. Da! Gratuit!
    Last edited by crististreulea; 30 July 2017, 17:00.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    am si eu o intrebare: in momentul in care inchizi masina din inchiderea centralizata, iar geamurile sunt deja ridicate, modulul mai trimite tensiune in motorasul geamului?
    Stock is boring...
    My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

    Comment


    • #3
      da, da comanda de inchidere dar aproape instant si intrerupe deoarece geamul este ridicat.
      practic modulul nu stie ca geamul este jos, este la jumatate sau inchis. el da comanda de inchidere si daca geamul este jos, se va ridica pana se inchide complet.
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • #4
        am inteles. multumesc frumos pentru raspuns.
        Stock is boring...
        My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

        Comment


        • #5
          Trebuie neaparat sa ai buton cu impuls,nu?altfel nu merge?

          Comment


          • #6
            nu, asta e si ideea. modulul face treaba asta

            Comment


            • #7
              Foarte tare replica ta,. Nu e masina mea, nu ma intereseaza .
              Foarte bun tutorialul, care este costul unui modul ?
              sigpic
              !

              Comment


              • #8
                nici pe mine nu ma intereseaza, nu le vand eu.

                80 ron un modul

                Comment


                • #9
                  E ceva bani, multumesc pentru raspuns
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by vladoi View Post
                    Trebuie neaparat sa ai buton cu impuls,nu?altfel nu merge?
                    tocmai, acest modul asigura functia de impuls pe butonul original al masinii. bonus este ridicarea geamului cand incui usile.


                    Originally posted by vdmihai View Post
                    E ceva bani, multumesc pentru raspuns
                    orice este "ceva bani". butonul original cu impuls se vinde cu 150lei bucata si nu ridica geamul cand incui usile. practic cumperi doua module la pret de un buton original. uite http://goo.gl/oWgCzu
                    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                    Comment


                    • #11
                      Mie nu mi se pare scump,tinand cont ce poti face cu aceste doua module.

                      Comment


                      • #12
                        Si cum intotdeauna o imbunatatire poate fi optimizata, a aparut si versiunea 2.0 a acestui modul. Montajul este identic sii-au fost adaugate doua noi functii, ridicarea geamurilor la a doua apasare pe butonul de incuiere usi si actionarea motoarelor dupa ce au decuplat actuatoarele usilor.
                        Cei care au achizitionat prima varianta de module, il pot contacta pe mariannn sa le faca update la versiunea 2.0, gratuit. Da! Gratuit!
                        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                        Comment


                        • #13
                          Salut!
                          Sunt nou pe acest forum , am cumparat de curand un logan 2 1.2 16V.
                          Imi poti spune cum se leaga la plus permanent geamurile ?
                          Din ce am vazut in tutorial pare a fi pentru logan 1.
                          Multumesc frumos!

                          Comment


                          • #14
                            Știe cineva unde pot sa găsesc modul de impuls pt geamuri? Mulțumesc!
                            sigpic
                            NEVER FORGOTTEN

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google