Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pana la urma a rezolvat cineva ceva cu restituirea taxei conform ordonantei, aia cu cate 20% pe 5 ani?
    Eu am fost de 3 ori la fisc si de fiecare data mi s-a spus ca nu sunt gata normele de aplicare!

    Comment


    • Inca nu au aparut normele de aplicare a legii.

      Comment


      • Cred ca ar trebui sa cititi Monitorul Oficial nr.162 din 2 martie 2016 sau pe site-ul ANAF.

        https://static.anaf.ro/static/10/Ana..._4052_2016.pdf

        Comment


        • Imi raspunde si mie cineva, daca un logan 2006 luna a 11-a daca iese euro 4 sau euro 3 ?!
          Sau dupa ce anume sa ma uit sa fie euro 4 ?
          sigpic

          Comment


          • in carte ai un cod care se termina in E3 sau E4 (in partea din stanga sus cum deschizi cartea - la specificatii)
            Daca masina in cauza este benzina 1.4 MPi, sigur este E4 ptr ca eu am avut un Logan 1.4 din 10.2006 si era E4

            Comment


            • Originally posted by PrietenCuTine View Post
              Imi raspunde si mie cineva, daca un logan 2006 luna a 11-a daca iese euro 4 sau euro 3 ?!
              Sau dupa ce anume sa ma uit sa fie euro 4 ?
              Incepand cu 22.08.2006 benzinarele au trecut la euro 4 iar dCi-ul dupa 01.01.2007.

              Comment


              • Imi raspunde si mie cineva, daca un logan 2006 luna a 11-a daca iese euro 4 sau euro 3 ?!
                Fabricat sau inmatriculat in luna a 11-a? Cum pe atunci masinile nu stateau cu lunile la vanzare, probabil ca e E4.

                Comment


                • a mea fabricata in octombrie 2006 este euro 4, pe la jumatatea lunii decembrie am platit-o si a doua zi am luat-o.

                  Comment


                  • Salut ,pentru cei care doresc restituirea taxei de poluare si se incadreza in ani mentionati, se pot depune cereri la agentia fiscala de care apartineti.Cel putin aici la Bistrita se iau cereri pentru restituiri.
                    Acte necesare: -cerere de restituire de la agentia fiscala
                    - copie si original dupa certificatul de inmatriculare si cartea de identitate a masinii
                    - copie si original dupa buletin sau C.I.
                    - un extras de cont pentru virarea banilor.
                    Nu s-a cerut dovada efectuarii platii, (chitanta sau altceva), doar numarul de chitanta si suma achitata,care trebuie trecut pe cerere.
                    Sper sa va fie de ajutor,succes.
                    Last edited by pukyman; 13 May 2016, 12:33.

                    Comment


                    • Buna seara. Eu am masina cumparata in august 2006 si pana acum nu m-a interesat subiectul taxa de poluare/etc ptr ca nu m-a pus nimeni sa platesc nimic.
                      Lamuriti-ma si pe mine: daca vand masina cumparatorul trebuie sa plateasca vreo taxa? Multumesc.

                      Comment


                      • Da. La masina mea care este fabricata in noiembrie 2006, E4, taxa e aproape 400 de euro (390 si ceva).

                        Comment


                        • Daca o va inmatricula pe numele lui, asa cum e legal, da.

                          Comment


                          • si daca e 1.6 mpi euro 3 , 173g co2 , taxa e mai mare ! mult mai mare :

                            cam 1372.34 euro. fii mandru de loganul tau si pastreaza-l !
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Daca masina e fabricata pana in 22.08.2006 este euro3, dupa aceasta data este euro4.

                              In ceea ce priveste emisiile de CO2, uite un pliant din vremurile alea. Intr-adevar Co2=173g/km.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Multumesc pentru raspunsuri, da e clar unde moare)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google