Mers Turat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mers Turat

    Salutare, recent a inceput sa nu prea imi mai pese cat bag in rezervor si totodata am descoperit placerea unui stil de condus mai sportiv. De exemplu, tin treapta a 2-a cam pana la 50/60 km/h astfel motorul aflandu-se la un nivel de turatie optima pentru maximul de cuplu si cai putere. Ideea este ca imi place cum trage masina la peste 3000 rpm (1.6 Mpi 86cp) si as dori sa va pun intrebarea urmatoare:
    Pot aparea defectiuni ale motorului ca urmare a acestui stil de condus (mentionez ca uleiul inca nu l-am mai schimbat, este cel pe care l-am turnat vara trecuta prin iunie/iulie <<Aral nu stiu de care>>). Motorul mi se pare ca scoate un sunet prea puternic si stiu ca o parte din aceasta problema se datoreaza evacuarii care cica e cam varza.
    Daca reglez culbutorii, schimb bujiile, uleiul, filtrul de aer este posibil un plus de putere si avantajul ca motorul sa nu mai urle de parca e la raliuri? Multumesc anticipat.
    PS: Am urmarit si acest tutorial. Va las pe voi sa va dati cu parerea (care stiti cat de cat lb engleza) despre utilitatea masurilor luate de cel din clip.
    https://www.youtube.com/watch?v=BqzUlbgYOEc

  • #2
    Daca e vorba de 3000 si ceva rpm, stai fara griji.
    E recomandat totusi sa schimbi uleiul mai des si sa pui calitate mai buna, daca mergi constant cu turatii mari.
    Totusi nu e necesar sa obosesti motorul inutil in trepte inferioare. Hai daca vrei un
    demaraj rapid merge, dar sa tii treapta 2 la 60 km la mers constant nu cred ca e cazul.
    In rest cu "urletul motorului", n-ai ce-i face, asa face orice motor pe benzina. Da, e o idee reglajul culbutorilor sau chiar schimbul uleiului, cu un ulei proaspat motorul toarce mai frumos(desi poate fi doar o perceptie subiectiva), insa sa nu te astepti la mari diferente la zgomot. Ala se rezolva doar cu o antifonare profesionala, care nu stiu cat de bine poate fi facuta pe Logan.

    Insa cu siguranta turatii intre 3000-4000 nu dauneaza unui motor pe benzina, ba poate face chiar bine la injectoare de exemplu.
    Last edited by 77sky; 14 May 2016, 23:59.

    Comment


    • #3
      Turatii mari inseamna si uzuri mai mari. Dar nu uita, sportul cu motor nu se practica pe masini de strada si nici in cadru neorganizat. Nu iti bate joc de masina, e doar un Logan.
      sigpic

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google