Rulment Spate LOGAN MCV 2007 Cu ABS - Rog Ajutor!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rulment Spate LOGAN MCV 2007 Cu ABS - Rog Ajutor!

    Salut - am o problemă.. inițial părea simplă, dar văd că se complică pe măsură ce investighez... rog ajutor urgent!

    În fine - s-o luăm de la-nceput: sunt în Irlanda cu mașină cu tot, pe drum am auzit un hârăit la roțile din spate. Am urcat mașina pe cric, par a fi rulmenții duși (ambii) - chiar nu am dubii că ar fi altceva.

    Citind pe net, întrebând în stânga și-n dreapta, sunând la reprezentanță în RO (de unde am luat mașina) - numai informații contradictorii...

    - unii spun că nu contează dacă mașina are ABS sau nu, rulmenții sunt aceeași (inelul zimțat fiind pe tambur)
    - ca rulment, cineva spune de codul Dacia: 6001548986 echivalent Renault: 7701205812, dimensiuni: lățime=48/diametru exterior=62/diametru interior=30
    - la vre-o două magazine de piese de aici, introducând tipul mașinii în baza de data, apare un alt rulment (nu știu codurile) cu dimensiunile: lățime=37/diametru exterior=52/diametru interior=25
    - colac peste pupăză, cei de la reprezentanța (de unde am cumpărat mașina) îmi spun că pentru ABS am nevoie de tambur cu rulment integrat, cod nou 432007320R/cod vechi 6001550813

    Mi-este clar că nu mă pot întoarce în țară cu ei neschimbați - sunt 3000Km - și nu ar fi o problemă să îi schimb aici.
    Mașina asta nu s-a vândut aici (de vre-o 2 ani se vinde noul MCV, Duster și Sandero) dar sunt convins că reprezentanța ar rezolva-o... Prefer totuși să nu o fac acolo (au niște prețuri nesimțite rău, de genul €85 constatarea, €55+TVA ora de manoperă la mecanică, €70+TVA la tinichigerie).

    De aceea, rugămintea mea mare este să mă ajutați să cumpăr rulmenții potriviți ca să-i pot schimba la vre-un garaj independent.

    Mersi mult, aștept răspuns.
    Last edited by ig70; 31 March 2016, 15:24.
    Logan MCV Laureate [2007] 1.5dCi
    ex Logan Ambition [2005] 1.6 MPI
    ...deși am condus multe mașini, am cumpărat numai Dacia.

  • #2
    Din pacate, pentru puntea spate, producatorul nu da reper pentru rulment, doar pentru tambur echipat. Rulmentul este simplu, fara tinte magnetice, coroana ABS fiind pozitionata pe tambur. Un tambur este foarte scump, fapt pentru care iti recomand sa cauti rulmentul dupa dimensiuni, in mod sigur il vei gasi la un pret foarte convenabil. Inlocuirea rulmentului se face la fel ca la berlina. Succes!

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google