Cati Km Ati Facut Cu MCV-ul Si Ce Ati Fost Nevoiti Sa Schimbati La El?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dCI 85 cp LAUREATE ph2 din noiembrie 2008, 68.500 km

    -consumabile la timp, distributia la 4 ani (asa prevede cartea tehnica)
    -suplimentar pompa de ambreiaj si bujiile (una era mai "slaba", exprimarea mecanicului si am preferat sa le schimb pe toate)

    Urmeaza sa schimb amortizoarele pe spate (unul a pierdut ulei, coclaurile de pe marginea baltilor sunt de vina )
    Last edited by Dion; 13 August 2013, 21:26.

    Comment


    • logan mcv 03.07 1,6mpi

      unii se plang altii sunt multumiti!


      eu ma enumar printr`e cei multumiti,masina are 45500 nu troncan plastice in interior,nu bate absolut nimic
      ulei+filtre schimbate intr`e 5000-7000km
      sa zic asa,singurul defect al masini este consumul 10-12 oras


      multi km si fara probleme va doresc!
      Dacia Logan MCV 1.6MPI agitat
      http://img174.imageshack.us/img174/4...atartrovz7.gif

      Comment


      • Am 100 000 KM si o am din septembrie 2007 si peste consumabile am scimbat 2 bec far si 2 bec bord la comanda de aer !!!

        Comment


        • 1.5 dci 70cp 260000 km din 2007....viata grea drumuri dificile(delta,insula mare a brailei,forestiere)..5 din 7 zile incarcata pana la refuz cu materiale constructii...motorina de pe unde pica revizii facute acasa inclusiv distributie.... si in afara de consumabile la fiecare revizie de 15000...am mai schimbat discurile de frana pe la 150000 , amortizoarele pe fata dar doar unu era dus din cauza mea(o groapa sub apa de am zis ca a ramas roata pe loc), capetele de bara o data si bieletele antiruliu pe la 220000....in rest nimic... nu probleme cu injectorele sau cu altceva .....toate reviziile pe care le-am facut am folosit numai filtre originale si ulei elf 10-40

          Comment


          • Buna ,sunt din Baia Mare,am 182000 cu mcv meu ,este din 2007 nov,laureat 1,5 85 de cai,5 locuri,am schimbat doar consumabile pe ea,acuma la revizia e 180000 am schimbat un galet intinzator la alternator ,in rest doar revizii la 10000 ,ulei Castrol 10w40.sunt foarte multumit,intetionez ca cumpar un sh tot un mcv dar din 2012,11,10, daca se poate sami spuna careva de phase 2 ceva ,tot dci si tot 90 de cai.va rog deoarece in iunie vreau sa cumpar.Multumesc

            Comment


            • Originally posted by David Silviu View Post
              ... intentionez sa cumpar un sh tot un mcv dar din 2012,11,10, daca se poate sa-mi spuna careva de phase 2 ceva ,tot dci si tot 90 de cai.
              Diferenţa între ele va fi dată de filtrul de particule, aşa că atenţie la cum a fost întreţinută maşina
              Recomand tester şi diagnoză în reprezentanţă (aici se va observa dacă au fost încercări eşuate de regenerare a filtrului de particule, precum şi gradul de încărcare cu cenuşă al acestuia). Plus alte lucruri esenţiale...

              Comment


              • 1.6 16 valve (105 martoage), din iulie 2010 pana acum 42000km. O mica problema cu furtunul pentru stergatorul de pe luneta curgea lichidul pe sub bara spate, dar s-a rezolvat in cateva ore(pe garantie).Am schimbat doar becurile farurilor(nu s-au ars), am pus din acela cu albastre, stergatoarele 2 seturi (in 4 ani eu zic ca e ok).Reviziile din 10 in 10.000 de km si consumabile:ulei, filtru ulei, filtru aer si filtru habitaclu. Au mai schimbat la 3 ani antigelul si lichidul de frana (parerea mea este ca mai mergea si in plus cam un 1l de antigel au varsat pe jos, iar aerisirea franelor tot prin metoda primitiva pedala - desfacut aerisitor s-a efectuat). Sunt super multumit de ea, si sper sa nu trebuiasca sa schimb ceva major pana in 100.000 km. Drumuri bune MCV-isti.

                Comment


                • In 7 ani am schimbat de 4 ori proiectorul de pe partea stanga, doar pe acela, cel de pe dreapta încă merge perfect.

                  Comment


                  • am un lighean de mcv din 2007 laureate diesel 1,5 dci. schimbat pina acum, basculele fata, distributia de 2 ori, becuri far stop frina sau bec nr. de inmatriculare, reglat geometria de trei ori schimbat bieletele de directie de 2 doua ori, toate astea in 120.000 km. mentionez ca circul 90% din timp in bucuresti iar restul de 10% pe drumuri nationale si autostrazi.Pentru preintimpinarea uzurii premature a sistemului de injectie folosesc de peste 40.000 km ulei 2 T amestec in rezervorul de motorina in proportie de 250 ml la un plin de rezervor.Sistemul de injectie merge excelent. Spre sa mai mearga inca 50.000 km macar.

                    Comment


                    • Am un MCV 1,5 dci din 2011, 60.000 km la bord, cu atelaj pt remorca montat. Am schimbat la el placutele de frana dupa 44.000 km, distributia dupa 50.000 km la 4 ani si pompa de motorina cand era in garantie.

                      Comment


                      • MCV 1,5 dci 90 cp EasyR August 2018 garantie 5 ani si/sau 200000 km, are azi 119961 km, revizii la fiecare aprox 17-18 000 (reprezentanta a zis la fiecare 20000 dar am facut schimburile ceva mai devreme); distributie la 80000 (asa a zis Dacia Service), 2 randuri de placute, la a doua schimbare de placute am schimbat si discurile de frana, si acum sunt pe la jumate la al treilea rand de placute; deocamdata n-am schimbat tamburii, am reglat o singura data frana de mana in interior la maneta. Nimic altceva - de vreo 10000 km pierde ceva lichid de racire (vreo 2 litri completati in 8000 km) dar nu se vede nici o urma - vedem la urmatoarea revizie.

                        Comment


                        • Wow tu faci km intr-o luna cat fac eu in sase! Celebrul ambreiaj de Easy-R ce zice? Banui ca rulajul este preponderent extern.

                          Comment


                          • @ Brasoveanu un big like de la mine pentru informatiile oferite.
                            Uite ca se poate si cu Easy-Rul TS4 , si clar ca "tractoraselor" le place drumul lung (desi cu a mea mai batrana cu un an nu am "reusit" decat jumatate din kilometrii colegului ). Ciudat cu lichidul de racire, "papa" totusi cam prea mult.

                            Comment


                            • - DannyMC rulajul este preponderent oras (Brasov) cam 60-70 %, DN aprox 20-25 % si autostrazi pe afara vreo 10-15 %.
                              - Celebrul Easy-R a trepidat de vreo doua ori pe la inceputuri dar dupa ce l-am "inteles" merge uns - parerea mea (si a prietenului meu de la service) este ca daca nu-ti bati joc de meseria de sofer (chiar si amator) si nu bagi piciorul aiurea in acceleratie cutia asta merge foarte bine. La cum o simt nu cred ca va face figuri prea curand. Deocamdata are 120000 km si merge fara repros.
                              - Cat despre antigel e clar, pierde pe undeva prin spatele motorului, se vad urme serioase in scut, dar de sus nu se vede (ochiul nu are acces la locul de unde "izvoraste") si la locul faptei nu am acces nici de jos in sus asa ca maine sau poimaine le las placerea la garantie...keep in touch.

                              Drumuri bune la toata lumea....buna

                              Comment


                              • 120000 km scurgere lichid de racire -> costatare -> lucrare: schimbat capac termostat in garantie -> adus lichidul la nivel -> circulam si vom vedea....

                                Drumuri bune la toata lumea... buna

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google