Aer In Rezervorul Gpl ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aer In Rezervorul Gpl ?

    Salutare !
    Sunt proaspat posesor de logan cu GPL .Este adevarat ca in timp se acumuleaza aer in rezervorul gpl si trebuie scos printr-o operatie de " aerisire "?

    Mersi.
    Stima.

  • #2
    Eu stiam ca orice presiune suplimentara se elimina automat prin anumite valve....nu treb sa facă ultilizatorul nicio actiune suplimentara....
    Poate gresesc dar asa stiu....eu la fostul Logan nu am facut asa ceva niciodată si l-am avut 2 ani....

    Comment


    • #3
      Sunt convins ca pentru eventualele presiuni suplimentare exista o supapa de siguranta.Ma gandeam daca nu cumva eventualul aer acumulat micsoreaza volumul util al rezervorului.

      Comment


      • #4
        De unde sa intre aer??? La skid pompa trage din partea de jos a rezervorului, deci lichid, nu are supapa care sa lase aer sa intre. E drept ca la prima umplere nu-l videaza nimeni, deci un volum de aer va fi acolo, dar la vreo 8-10 bari ocupa deja destul de putin loc.
        In plus, un spatiu de gaz este mereu mentinut inr rezervor (aer si butan/propan) ca sa impinga lichidul afara din rezervor.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          Aha. Ok. Mersi.

          Comment


          • #6
            Aerul se comprima... Mai nasol cu apa...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • #7
              nu se numeste aer este gazul care se evapora aerisirea de care vorbesti se face cu grija numa daca este necesar PE SUPAPA SE APASA CU CEVA NEMETALIC SI ACOPERIT CU O CARPA SA NU SARA GPL PE TINE .cauza este diferenta de presiune intre pompe ex. la o pompa livreaza cu 10 bari daca mergi la o pompa care livreaza cu 8 bari normal ca presiunea care se mentine intre cele 2 supape nu o deschide,mai poate fi ceva blocat la multivalva deci mergi la service autorizat.in general problemele de genul vin de la blocajul plutitorului care blocheaza sa nu incarci mai mult de 80 la suta,RECOMANDAREA MEA LA BUTELIE SA NU UMBLATI MERGETI LA SERVICE AUTORIZAT GPL

              Comment


              • #8
                Am reușit să golesc complet rezervorul (până a piuit drăcovenia). Eram curios să văd câți litri intră. Am făcut plinul. 47 litri. Rezervorul Attiker 59l. E normală diferența? Din ce știam undeva pe la 10% mai puțin era normal.
                Mersi de atenție.

                Comment


                • #9
                  Un rezervor GPL se umple maxim cu 80% din volumul lui. 59 * 0.80 = 47.2.

                  Tot Attiker 59l am si au intrat maxim 47.18 l. E perfect normal.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #10
                    Am înțeles. Mulțam' fain.

                    Comment


                    • #11
                      Tot Attiker 59l am si eu si nu intra mai mult de 44l.
                      stie cineva daca se poate regla sa intre 47

                      Comment


                      • #12
                        Cite plinurile ai făcut pana acum?
                        De la gol...
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • #13
                          Destul de multe.Chiar de noua nu a intrat 47,o data sau de 2 ori am depasit 46l poate si acolo m a tras la pompa. in rest in jur de 44

                          Comment


                          • #14
                            Multivalva este în special un sistem de protecție și mai puțin un sistem precis de măsură.
                            Dacă cei 3l diferență este o problema du-te la montator...
                            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google