Cand Politia (Rutiera) Circula Ilegal...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand Politia (Rutiera) Circula Ilegal...

    Salut, poate sunta ciudat titlul dar din punctul meu de vedere cam asta e situatia.
    Zilele trecute am fost prin ca am circulat cu 75 km la ora in localitate si amendat, pana aici nimic iesit din comun. DAR autospeciala de Politie care avea radarul nu avea si nici acum nu cred ca are RCA valabil in ziua respectiva ( as verifica si rovigneta dar nu stiu seria sasiului). Din cate stiu eu e ilegal sa circuli pe drumurile publice fara RCA. Ar fi normal si legal sa reclam Politia Rutiera ca m-a prins cu o autospeciala care nu trebuia sa circule pe un drum public? Voi ce parere aveti?
    Attached Files

  • #2
    Poate ca trebuia sa pui pauza intre MAI si numar. Rovigneta se poate verifica doar cu nr de inmatriculare.

    Comment


    • #3
      RCA după VIN, nu e ilegal.

      E dreptul și obligația lor să te prindă și e dreptul și obligația ta să te protejezi: viteză legală + stație CB, detector radar, gps + speedcam.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #4
        Nu trebuie pusa pauza, a scris bine. Majoritatea masinilor de politie din tara noastră circula fără asigurare. Poti sa faci plangere, oricum ei vor veni cu tot felul de argumente contra ta.

        Comment


        • #5
          Am auzit si eu la un vecin care a avut o buseala minora cu o masina de politie ca i-a platit politistul din buzunar "sa nu ne mai complicam cu formalitati".

          Comment


          • #6
            Originally posted by t0rquemada View Post

            E dreptul și obligația lor să te prindă și e dreptul și obligația ta să te protejezi: viteză legală + stație CB, detector radar, gps + speedcam.
            Nu faptul ca m-au prins e ceea ce "reclam" ci ceea ce as numi eu "viciu de procedura". Carevasazica masina respectiva nu avea ce sa caute in momentul respectiv pe drumul public. Ei insisi erau in ilegalitate cand m-au prins pe mine.
            Cred ca am sa ma consult si cu un avocat...

            Comment


            • #7
              Vedere selectivă?

              RCA după VIN, ulterior nu s-a actualizat baza de date și cu numărul de înmatriculare.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #8
                Daca ai fost prins cu 75 in localitate, ai incalcat legea si trebuie sa platesti. Faptul ca ei circulau in ilegalitate este o cu totul alta discutie. Faptul ca masina lor este inmatriculata MAI, nu cred ca datele referitoare la aceasta masina sunt publice. Cel putin nu consider ca ar trebui sa fie publice.
                My ride

                Comment


                • #9
                  Daca nu te lua radarul, nu cred ca te mai interesa de asigurarea lor.
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • #10
                    Intamplator stiam de treaba cu RCA la masinile de Politie dupa ce am citit un articol pe subiectul asta pe un site auto
                    Last edited by DragosP; 1 May 2016, 10:03.

                    Comment


                    • #11
                      Cand sunt implicati intr-un accident, ori plateste politistul din buzunar, ori fac RCA in ziua aia si inregistreaza accidentul o zi mai tarziu, cand intra in vigoare asigurarea

                      Comment


                      • #12
                        @DragosP

                        Esti carcotas din start, colega!
                        Dar o sa-mi permit sa fiu mai carcotas decat tine, pentru ca:

                        1. eu nu am inteles din primul post daca radarul politiei era in miscare cand te-a depistat, poate era stationat, de fapt poate fusese adus pe platforma si nu avea nevoie de asigurare

                        2. din sursa sigura, si nu un site auto unde poate scrie ori sa comenteze cine vrea, iti spun ca autospecialele cu numere de MAI scoase in teren au RCA (care nu au nu ies in teren),

                        3. ai idee cat este asigurarea RCA a unei autospeciale, tinand cont ca este vorba de un intreg parc auto, si vorba ceea: cu gramada e mai ieftin?

                        4. site-ul ASF are rol pur consultativ si nu reflecta 100% situatia reala a politelor RCA, din diferite motive pe care nu o sa le enumar acum.

                        Sfatul meu e unul singur: sa circulam legal.

                        PS: autovehiculele politiei, pompierilor, armatei, ambulantele sunt scutite de plata rovinietei.
                        Last edited by moses; 31 May 2016, 20:35.
                        a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google