Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • http://www.promoto*.ro/masini-noi/ne...asati-15477882
    In situatia mea, masina fabricata 2010, al doilea proprietar, taxa platita (am chitanta) de primul proprietar in 2010, in cazul in care nu vand masina, as putea sa recuperez acea taxa? Cred ca e vreo 400 de euro, nu mai stiu.
    Last edited by andreyi; 13 June 2016, 19:22.

    Comment


    • Info: am inteles ca , la scoaterea masinii din circulatie, ultimul proprietar primeste integral contravaloarea taxei, intr-o singura transa.
      o chestie interesanta, zic..

      Comment


      • nu cred. ma apuc de cumparat-dat la remat rable/botituri care au dat mii de euro pe taxa prin 2007 2008 etc
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • E pe bune, am citit un rezumat al legii, era si prin presa.

          Comment


          • Se da urmatorul caz. Masina achizitionata in iunie 2015. Timbru mediu 900E platit. Proces de recuperare inceput. Stadiu actual: castigat in prima faza, finantele au facut recurs. Masina am vandut-o cu un pret modic cu mentiunea procesului de recuperare. Exista posibilitatea ca noul proprietar sa poata sa scoata masina din circulatie si sa ceara contravaloarea timbrului de mediu?

            Comment


            • Potrivit unei decizii luate de Curtea de Justitie a Uniunii Europene (CJUE), timbrul de mediu, care trebuie platit la prima inmatriculare a masinii sau la prima schimbare a proprietarului, a fost declarat partial ilegal. Nu taxarea este problematica, ci faptul ca exista o scutire de la plata a timbrului de mediu pentru masinile deja inmatriculate pentru care s-a platit, dar nu s-a restituit una dintre vechile taxe auto declarate ilegale.
              M-am lamurit, platim integral si recuperam partial.

              Comment


              • mda..cam 300 lei pe an...un mare kkkt

                Comment


                • Pai de cate ori s-a stabilit ca se restituie banii pe o taxa declarata ilegala, au introdus o noua taxa.

                  Astia de la Dacia ii tot trag cu taxa, ca sa le protejeze vanzarile de masini de 10 ani aduse de afara, dar mai bune decat rablele lor noi.
                  Managerii de la Dacia platiti cu salarii babane mai binedecit ar incerca sa vada cum sa-si creasca vanzarile pe intern fara a obstructiona libera circulatie a marfurilor in UE.

                  Romania e doar o curvasareala politica.

                  Guvernantii nu vad ca romanii au ajuns prea saraci ca sa arunce 10 mii de euro pe o taraboanta noua si proasta, cand pentru a se deplasa pot alege o masina de 3-4000 de euro mai confortabila si mai sigura decat Dacia.

                  Comment


                  • Originally posted by andreyi View Post
                    http://www.promoto*.ro/masini-noi/ne...asati-15477882
                    In situatia mea, masina fabricata 2010, al doilea proprietar, taxa platita (am chitanta) de primul proprietar in 2010, in cazul in care nu vand masina, as putea sa recuperez acea taxa? Cred ca e vreo 400 de euro, nu mai stiu.
                    Nu mai poti recupera taxa, termenul de prescriere e de 5 ani de la data platii.

                    Comment


                    • Exista vreo posibilitate de a trece masina pe numele altui membru de familie fara a plati taxa de poluare(nu a fost platita niciodata)?

                      Comment


                      • Din cate stiu eu, nu.....fratele meu i-a vĂ¢ndut masina tatălui meu, iar tata a plătit taxa la 1.5 dci e4...poate s-a schimbat ceva....sa zic ca sunt 2 ani de atunci

                        Comment


                        • Nu se poate instraina masina fara plata taxei..cred ca nici in caz de partaj nu se mai paote (a fost un curent cu partajul voluntar, dar nu mai merge).

                          Taxa pentru masina cumparata si inscrtisa in 2010 nu se poate recupera in instanta, am incercat si eu..se poate recupera doar pe noua lege, de restituire anuala, adica la 400 Eur cate 300 Ron lunar..

                          Comment


                          • Originally posted by vali2008 View Post
                            Nu se poate instraina masina fara plata taxei....
                            Da, poti! Daca o vinzi nu trebuie sa platesti, numai daca o cumperi si o inscrii trebuie sa platesti daca n-a fost platita taxa de cel care vinde.


                            via Tapatalk

                            Comment


                            • Ma refeream la faptul ca nu exista nici o modalitate de a fenta plata taxei la schimbarea proprietarului,nici macar in cazul instrainarii catre un membru al familiei, aceasta a vrut sa afle colegul din Galati..

                              Comment


                              • Pazea!

                                Ministerul Mediului lucreaza la o noua varianta a taxei de timbru (taxa pe poluare), iar pana in toamna ar putea veni cu ''o versiune echitabila pentru toata lumea'', a anuntat, luni, ministrul Mediului, Cristiana Pasca Palmer.


                                Ministerul Mediului lucreaza la o noua varianta a taxei de timbru (taxa pe poluare), iar pana in toamna ar putea veni cu "o versiune echitabila pentru toata lumea", a anuntat, luni, ministrul Mediului, Cristiana Pasca Palmer.

                                "Lucram la o noua varianta de taxa de timbru, avem un grup de lucru si sper ca, pana in toamna, cand reintram in activitatea intensa pe domeniul acesta, sa venim cu o varianta care sper sa fie mai echitabila pentru toata lumea si inclusiv pentru principiul 'poluatorul plateste', care este de fapt fundamentul unei astfel de taxe", a declarat luni ministrul Mediului, Cristiana Pasca-Palmer, la Forumul Administratiei Publice Locale.

                                Intrebata ce se va intampla cu cei care ar fi urmat sa primeasca inapoi aceasta taxa platita pana acum, demnitarul a spus ca se lucreaza pentru identificarea unei modalitati de returnare a banilor.

                                "O sa vedem. Asa cum am gasit o solutie pentru cei care, in trecut, pentru ca acelasi lucru s-a intamplat, Curtea Europeana de Justitie a declarat ca taxa este ilegala si pana acum oamenii trebuiau sa dea statul in judecata ca sa isi recupereze banii, anul acesta eu am introdus in mod special si am lucrat cu colegii, am facut un ordin de ministru comun ca sa dam posibilitatea ca si pe cale administrativa sa se recupereze acesti bani de catre cetateni si vom vedea ce formula vom avea in final, care sa fie modalitatea de a returna banii", a spus Cristina Pasca-Palmer.
                                O sa vedem...
                                Raspuns de ministru.


                                Cred ca o sa platim cu totii de o sa ne sara capacele, inca o taxa anuala.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google