Schimbarea Becurilor Din Butoane

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am adoptat solutia cu al patrulea LED pentru ace lipit pe placa prin intreruperea cablajului si inseriindu-l cu cele doua de jos asa cum se vede in figurile de mai jos, insa trebuie sa reduceti rezistenta ce le alimenteaza de la 330 ohmi la 120 ohmi (cel putin asa mi-a dat mie din masuratorile live pentru tipul meu de leduri pentru a avea o cadere de tensiune si un curent prin circuit conform parametrilor dati de producator).

    Cum pun mai multe poze pe forum ?

    Pentru consola cu butoane ventilatie mi-am confectionat singur placuta dupa un sablon facut de mine (inspirat de pozele de pe forum ca si forma), am taiat-o cu o panza subtire cu un ferestrau de traforaj de pe vremuri, iar pentru LED-urile din butoane mi-am confectionat din niste resturi de cablaj niste placute cu leduri albastre inseriate cu o rezistenta de 560 ohmi (nu un 1K cum s-a mai vehiculat pe aici, dar depinde de parametrii ledurilor dati de producator, in cazul meu OPTOSUPPLY) pentru a abtine o cadere de tensiune pe led de 3V si un curent de 15 mA prin el (valori masurate din practica), pentru ledurile rosii vedeti sa nu depasiti 2,4V pe led.
    Acum sa vad daca-mi aduc aminte valorile rezistentelor de pe placuta de pe consola, da, m-am uitat la poza si mi-am adus aminte valorile:
    - pentru cele 4 leduri albastre din stanga - 64 ohmi
    - pentru cele 3 leduri albastre de sus - 130 ohmi
    - pentru cele 2 leduri rosii + 1 albastru din dreapta - 220 ohmi

    Inca o data, ledurile sunt de tip OPTOSUPPLY (nu stiu daca am voie sa pun link de unde sunt achizitionate), iar valorile rezistoarelor sunt calculate conform masuratorilor la fata locului astfel sa se obtina caderile de tensiune si valorile curentului in limitele stabilite de producator.

    Chiar nu ma prind cum sa pun mai multe poze pe forum, astept sugestii!

    Instructiuni pt atasamente => Aici ( te rog ca, pe viitor, sa folosesti doar aceasta modalitate. Merci!)
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 30 June 2016, 22:13. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • ai procedat corect(aproape).cred ca ideea cu cablajul de la clima l-ai vazut la mine.pune poze si cu rezistorii care trebuie schimbati daca tot vrei sa faci un bine.si al 4-lea led ar trebui sa fie undeva mai sus montat si in unghi sa lumineze tot acul.
      Attached Files

      Comment


      • ...........................
        Attached Files

        Comment


        • salut, am ramas dator asa cum a spus gaboneygg cu rezistentele care trebuiesc schimbate pentru a inseria cel de-al treilea led prin intreruperea cablajului (eu am lipit unele in paralel pe cele de pe placa sa le scad valoarea pana la 120 ohmi) si le-am lasat asa. Ca sa fiu sincer nu cred ca am facut poze dar am gasit tot aici pe forum o poza cu rezistentele in cauza (sunt cele 2 incercuite cu rosu):

          ledurile sunt inseriate ca in poza de mai jos, cele doua de sus de la ace printr-un rezistor care este in dreapta sus R508 e notat pe placa, langa rezistorul celor 2 leduri laterale de langa de la ace care este R506:

          cat priveste placuta cu leduri din bord recunosc ca m-am inspirat de aici de pe forul dar cel mai mult de pe site-ul

          este acolo o poza care am reusit sa o fac (din 2-3 incercari) chiar la dimensiunile consolei, mai precis am printat-o pe un carton, l-am decupat in forma cum este in poza de mai jos, apoi i-am trasat conturul pe o placuta cu cablaj, am decupat-o cu un traforaj, etc, e putina munca, dar merita.

          cine vrea dimensiunea exacta la placuta care sa se potriveasaca in concola o sa o dau caci vreau sa va ajut!

          Daca va intereseaza si cum se programeaza km din bord fara a dezlipi chipul de pe placa o sa va spun, dar asta cred ca este alt topic!

          Placuta cu dimensiunile reale este chiar in poza de mai sus, insa trebuie sa-i dati print dintr-un program gen Photoshop ca sa va iasa la dimensiuni, apoi o decupati si-i trasati conturul pe ce material vreti voi, apoi lipiti ledurile cum vreti voi, insa atentie, ledurile trebuie sa aiba o suprafata de racire, adica un led lipit pe cablaj are alta suprafata de racire ca un led lipit in aer (asa imi mai amintesc eu de acum 20 de ani cand ma ocupam de electronica), de aceea o sa vedeti chiar si pe placa cu ceasuri de bord ca ledurile sunt lipite pe o suprafata mare de cablaj, tocmai ca sa se raceasca. Stiu ca nu ma credeti dar este adevarat!
          Attached Files
          Last edited by 77sky; 30 June 2016, 22:16. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Placuta cu SMD-uri de la climatizare cu ce ati lipit-o sa stea pe pozitia ei ?
            Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

            Comment


            • cel mai bine o lipesti cu banda dublu adeziva,dar tot la fel de bine se poate si cu moment pernandez sau orice lipeste plastic

              Comment


              • placuta de la consola am lipit-o cu o banda dublu adeziva ceva mai groasa, din aceea care vine in punguta cu prizele de internet (pentru a fi lipite pe perete).

                multumesc lui Augustin-Yng pentru indrumari cum se posteaza pozele pe forum, nu ca nu as fi incercat acea metoda, dar oricum Multumesc!

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google