Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by prometheus View Post
    Nea Kojak nu degeaba schimb eu Elf-ul dupa 5000 de km , ca sa vada unii ca nu sunt nebun degeaba , sau ca fac afaceri cu ulei de motor si indemn pe altii sa faca schimbul mai des .
    la fel si cu dacia oil 5w30 se intampla. invariabil, la 5-5500 trebuia scos din motor, te anunta el când se cere afara

    la mobil 1 5w30 inca nu ma pronunt, sapt trecuta a dat un mic rateu, la 5 mii fix, dar poate mi s-a parut mie, acu vad ca si-a revenit, dar tot il schimb sapt asta sa fie oloi proaspat il mai schimb in noiembrie, sa fie in parametrii pt iarna
    Last edited by cristi....; 24 July 2016, 22:39.

    Comment


    • Nu sunt loganist si d-aia nu ma calific?
      M-am uitat la ulei cand am luat masina si era incolor sau la fel de galben ca joja. Putin peste nivel maxim. Azi, dupa 875 de km parcursi m-am uitat iar si era cam verzui si mirosea a benzina. Tot un mm peste nivel maxim de pe joja. Am vazut si ceva stropi pe fise, langa capacul filtrului de aer. De forjat n-am forjat-o, am bagat maxim 3700 rpm, o data, din greseala. Schimb vitezele aproximativ cand zice gsi-ul.

      via Tapatalk

      Comment


      • verzui? miroase a benzina pt ca e semisintetic, astea au un miros specific m1 nu miroase a nimic pe joja, iar mirosu uleiului din bidon e diferit de dacia oil

        nici cum zice gsi u nu e bine, el e setat pt economie, nu pt beneficiul motorului. mersul la limita subturarii , adica cum te indeamna sistemu, poate duce la înnegrirea(prematura) uleiului

        eu as schimba astfel incat in treapta superioara sa cada in 2000-2250rpm, nu mai jos de 2 mii, asta însemnând sa ma duc pana in 3-3250rpm in tr inferioara

        am mai mers si eu cu taxiuri 1.2, unele chiar prestige/10 ani iar motorul de 1.2 e6 mi se pare chiar sprinten, cel putin in oras, la nivelul unui 1.4; sensibil mai responsive decat 1.2 e5
        Last edited by cristi....; 24 July 2016, 22:48.

        Comment


        • Nea Fane, tu la 3700 ture date si alea o data dintr-o greseala "fatala", nici nu merita sa sa pui altceva decât dacia oil sau Elf. Vezi ca deja cu turele alea demențiale ai rupt filmu' la ulei.

          Și de ce mă rog nu te consideri loganist?
          Ce masina-ti zace în parcare sau intr-o rana pe o bordură obosita?
          Ce chei de mașină te inteapa prin buzunare?
          Ce RCA iti expira in cateva luni?
          Aud??
          Atunci, Loganarule !!!

          Comment


          • Originally posted by Kojak View Post
            [...]toți loganistii iau Redline de la mine, da' nu recunosc. Intreaba-l pe vitriol, el e primul.
            Eu am prins oferta de cand ai lichidat stocul de M1 NL 0W40. Deocamdata mai am din asta.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by Kojak View Post
              Nea Fane, tu la 3700 ture date si alea o data dintr-o greseala "fatala"...

              i de ce m rog nu te consideri loganist? ...
              Ce RCA iti expira... Loganarule !!!
              Le luam pe rand.
              1. La carte zice maxim 3500 rpm in prima mie de km.
              2. Ai zis ca toti loganistii iau redline de la tine, iar eu nu ma calific, reciteste intrebarea mea.
              3. Rca-ul meu expira peste doua saptamani ca l-am facut pe o luna.
              4. Loganist sau Loganar? E bine sa clarificam de la inceput.


              via Tapatalk

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                Eu am prins oferta de cand ai lichidat stocul de M1 NL 0W40. Deocamdata mai am din asta.
                Da, dar tu ești printre ăstia care s-au calificat....chiar tre' sa dai tot din casa?

                Originally posted by Fanez View Post
                ...iar eu nu ma calific...
                Știi și tu prea bine care e criteriul minimal ptr. calificare...nu te mai preface.
                Last edited by Kojak; 24 July 2016, 23:15. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Nu oricine se califica.. De exemplu cine nu crede ca Red Line ala care pare ulei de teleshop, este "ză bestul bestului", nu se califică.
                  Zic ca e ulei de teleshop ca e laudat de parca il schimbi doar o data in viata masinii si are pret/schimb de faci 25 de schimburi cu alt ulei mai bun.
                  Red Line e cel mai bun ulei pentru cine il vinde ... bine, kojak il si fabrica, asa ca..., s-a scos.
                  Last edited by Fanez; 24 July 2016, 23:20.

                  Comment


                  • Vezi cum mă forțezi tu și mi-o ridici la fileu ...ca sa te califici tre' sa ai minim o postare inteligenta.
                    După 1260 posturi te las pe tine sa găsești măcar o singura postare și ai cuvantu' meu ca te propun ptr. calificare chiar dacă nu ești fan redline.

                    I-a ca-mi desfac un Mithos în cinstea ta, nea Fane!

                    Comment


                    • Pofta buna!

                      Dupa ce am batut campii offtopic, revin si eu cu intrebarea:
                      Ce tip de ulei folositi in Logan II 1.2 16veu?
                      Last edited by Fanez; 25 July 2016, 08:26. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Elf(Dacia oil) de care vreti dvs.

                        Comment


                        • Eu pun ce stiu. [emoji2] Ma orientasem spre un 5w40. Ravenol vst sau shell helix (ma hotarasc eu, inainte sa-l cumpar [emoji12] )
                          Intrebasem pentru ca voiam sa aflu ce folosesc posesorii de 1.2 16v. Nu solicitam sfaturi despre ce ulei sa pun. [emoji6]

                          Comment


                          • citeam pe un alt site cu oameni mai rasariti care spuneau ca cea mai buna vascozitate e 5w30

                            pe cale de consecinta, un 5w30 de top

                            Comment


                            • In caietul de revizii pe care l-am primit o data cu masina nu e trecut niciun 5w30. Sunt trecute doar 0w40, 5w40 si 10w40. De asemenea nu e trecut un brand anume ca in caietul de la Logan 1.

                              Comment


                              • elf 5w40

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google