Boxe Ovale Spate Laureat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut,am si eu o intrebare baieti.Intentionez sa imi montez pe loganul meu doua boxe ovale in spate(6"x9").
    Pot monta cu inele mdf fara sa mai tai din tabla? Stiu ca gaura din fabrica are cam 16 cm. Daca da, stiti cumva cam ce grosime trebuie sa aiba inelul mdf ca sa intre boxa fara ajustarea tablei?
    Multumesc!

    Comment


    • #17
      n-are 16cm nici batuta, ca ti-ar pica diful de 13 original prin ea cu totul mai degraba 11-12cm. vezi ca pe celalat topic unde ai intrebat , ti-am dat o idee cum se calculeaza inaltimea mdf-ului. zi-ne macar tipul difuzorelor, sa vedem datele tehnice...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Seba View Post
        n-are 16cm nici batuta, ca ti-ar pica diful de 13 original prin ea cu totul mai degraba 11-12cm. vezi ca pe celalat topic unde ai intrebat , ti-am dat o idee cum se calculeaza inaltimea mdf-ului. zi-ne macar tipul difuzorelor, sa vedem datele tehnice...
        Seba dac scoi i proteciile de plastic gaura iniial din tabla are 16cm.difuzoarele sunt sony.urile acestea http://m.emag.ro/difuzoare-auto-sony.../pd/DR6P4MBBM/
        Multumesc

        Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

        Originally posted by ionut_danyel View Post
        Seba dac scoi i proteciile de plastic gaura iniial din tabla are 16cm.difuzoarele sunt sony.urile acestea http://m.emag.ro/difuzoare-auto-sony.../pd/DR6P4MBBM/
        Multumesc

        Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

        Astea ar fi specificaiile tehnice ale difuzoarelor

        Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

        Am atasat link pentru ca pdf-ul vad ca nu se deschide https://esupport.sony.com/US/p/model...30#/manualsTab


        Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
        Last edited by ionut_danyel; 10 August 2016, 07:23. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #19
          in cazul de fata, daca ai cutia originala, acolo ai masca de carton pe care o decupezi din cutie si-o plimbi usor peste gaura din tablierul portbagajului si o sa vezi exact unde si cat trebuie sa tai, daca trebuie. la prima strigare, vad ca boxele pe 13 au diametru necesar minim de 115mm, iar ovalele au 222 pe axa mare a elipsei. din documentatie lipseste insa o cota importanta, anume adancimea conului fara magnet (ca sa-ti poti calcula offsetul pe inaltime - grosimea mdf-ului).
          o alta varianta, daca vrei sa eviti matematica, ar fi sa tai o gaura de 16cm, daca zici ca atat e gaura din tablier intr-o bucata de pal sau o tabla, sau un placaj (ce ai la indemana pe-acasa) si bagi difuzorul tau acolo, apoi masori direct cat din el nu se "scufunda" in gaura.
          ultima varianta, 4 suruburi de 4mm, de 30-40mm inaltime (daca iti permite luneta spate), le pui in gaurile difuzoarelor, pui pulita dar n-o strangi de tot si lasi difurile din piulite sa intre in gaurile actuale. din nou, ai de masurat inaltimea la care diful "lipeste" pe tablier si mai adaugi 1mm la grosimea mdf-ului
          nu vreau sa-ti spun "fa de grosimea x" pt ca nu am toate dimensiunile de gabarit (sa nu zic ca ar trebui cotate difurile pe ambele axe ale elipsei) si vreau sa dorm fara sughituri
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #20
            Originally posted by ionut_danyel View Post
            ... stiti cumva cam ce grosime trebuie sa aiba inelul mdf ca sa intre boxa fara ajustarea tablei?.....
            Multumesc!
            -intre 22mm si 30 mm in functie de "adancimea" difului;
            -daca diful are conul "mai larg" ai nevoie de inaltime la inelele din mdf si invers daca diful are conul "mai ingust" il cobori cat mai aproape de "polita" masinii deci inel din mdf mai mic ;
            -eu am decupat polita masinii si am facut inele din mdf de 10 mm . inelele le-am pus pt a "copia " acele nervuri pe care le are polita si a scoate la "drept " suprafata de reazem a difului ;
            - cu cat diufurile sunt mai aproape de polita masinii(sau "ingropate" in portbagaj ) cu atat se aud mai bine;

            -si acuma cireasa de pe tort e urmatoarea : cine va sta in spate ii vei rupe urechile , se va auzi muzica afara mai tare decat crezi si pe deasupra si naspa din pct meu de vedere;

            - la inceput mi s-a parut ca se aud ok difurile alea asezate pe polita dar nu a fost asa si am renuntat la ele( in plus de asta subwooferul isi cam batea joc de ele din cauza bass ului ) am sudat capace pe polita pt a astupa acele gauri si am pus difuri pe usa spate ( am gasit pe bo-loud.ro sistem ( componente) hertz pe 16,5 si am luat 2 perechi . 2 pe fata si 2 pe spate

            Comment


            • #21
              Mulumesc .pana la urma cred ca o sa tai tabla pe oval pentru ca în primul rand se va vedea urat cu boxele ridicate de inel pentru ca va trebuii o grosime considerabila i în al doilea rand nu tiu cat de bine se vor auzi asa deprtate de tabla.o sa lipesc pe buza difuzorului ceva de etansare. Acum le.am cumprat si trebuie sa le pun.
              Va mulumesc mult!

              Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google