Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • apropo de anvelope economice "Reducerea consumului de carburant şi siguranţa în trafic depind în cea mai mare măsură de comportamentul conducătorului auto.", dar cu A trebuie sa mergi batrineste , nu ai aderenta deloc pe ud, iarba sau pietris.
    stiu persoane care au descaltat diferite masini noi si si-au pus anvelope aderente ca sa nu se joace cu viata lor.
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • totusi cine da clasificarea asta?

      Comment


      • Vă întrebați, îmi pot repara anvelopa? Înainte de a face orice, parcurgeți sfaturile noastre privind siguranța anvelopelor, dați clic aici pentru a afla mai multe și rămâneți în siguranță!

        Comment


        • pareri despre aceste cauciucuri? de pe http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Fa...914-EcoRun.htm in comparatie cu alte cauciucuri pe care mi le-as permite (230-250 lei bucata la dimensiunea asta) ar fi cam best buy si "best in class". momentan imi permit 2 bucati ca sa inlocuiesc niste kormorane, daca sunt bune si sunt multumit de ele am sa mai cumpar 2 bucati pe la anu.

          Semințele acelaș gust are.

          Comment


          • Eu am avut FALKEN Sincera SN832 Ecorun 185/65 R15 88 T https://www.anvelope.ro/filtru?latim..._type=anvelope
            Foarte multumit. As putea sa spun ca merita. E firma destul de serioasa.
            Am avut de ales intre astea si continental contieco5, am ales cea mai ieftina varianta dar n-am regretat.
            Nu stiu modelul ales de tine cum e, dar cele pe care le-am avut nu aveau zgomot mare la rulare, aveau aderenta buna si pe uscat si pe ud si la franare si la demaraj si promiteau comsum scazut.
            L.E. cand le-am cumparat eu erau la oferta, 205 lei
            Last edited by Fanez; 7 September 2016, 05:49.

            Comment


            • momentan imi permit 2 bucati ca sa inlocuiesc niste kormorane
              Ai Kormoran pe 195/60R15?

              Fa un efort acum cat sunt accesibile la pret si ia 4 gume din cele postate de Fanez, garantez si eu pentru ele. Sunt si dimensiunile legale, au indice de aderenta pe carosabil umed A (singurele gume in pretul asta care au asa ceva).
              Last edited by mr.K; 7 September 2016, 07:57.

              Comment


              • am 2 kormorane 185/65/15 pe jante stock si viking city nu stiu cum tot 185/65/15. kormoranele is bune de aruncat, vikingurile merg inca 2 sezoane. eu am bani doar de 2 bucati, tata mi-a zis ca in primavara imi mai cumpara 2 gume noi, dar daca am bani acum de 2 gume noi, mai bine cumpar ce pot eu mai bun decat sa imi cumpere el iar viking sau kormoran. si as vrea putin mai late cat sa arate cam la fel cu stock. as lua 205 dar nu am banii necesari. trec la 205 cand am in mana jante pe 17 la fel de usoare ca jantele stock. am sa citesc si despre anvelopele recomandate desi se apropie ca pret de cele mai late pe care le vreau, sa vad cat m-ar costa 195/60

                edit: la dimensiunea asta nu gasesc decat ce am postat eu. acum nu ma prea deranjeaza ca e indice A sau B tot un drac e, doar am supravietuit si eu si tata cu cauciucuri care probabil ar avea indice C sau E..oricum e o imbunatatire
                Last edited by grigu32; 7 September 2016, 13:36.
                Semințele acelaș gust are.

                Comment


                • Dupa cum pui problema, nu conteaza ca ai dimensiuni diferite pe punti, orice sfat devine inutil. Pune ce gasesti, tot un drac e.

                  Comment


                  • 195/60 e o idee mai mic ca diametru decat 185/65. o sa imi cumpar cat de repede inca doua bucati de aceeasi dimensiune. momentan chiar nu pot sa cumpar un set. cel tarziu in noiembrie mi-as permite inca 2 bucati. de umblat nu o sa umblu prea mult ca nu o sa am bani de benzina deci nu cred ca imi pun viata in pericol mai mult decat mi-o pun acuma.. acuma trebuie sa intelegi si tu ca viata de student e grea, parintii nu ma prea sustin cu "modificarile" astea..e de apreciat totusi ca incep cu upgrade de cauciucuri nu cu stickere si folii ) dar bine, multumesc de ajutor, am sa achizitionez cauciucurile astea cand pot si am sa revin cu pareri de incepator
                    Semințele acelaș gust are.

                    Comment


                    • Am si eu o intrebare, chiar nu exista jante identice in specificatii cu cele originale pt Logan Prestige 16" ? Nu gasesc in nici-un magazin nimic care sa aibe exact aceleasi specificatii, nu ceva gen ET 35 in loc de 37 sau 6,5 J in loc de 6 indiferent ca sunt de tabla sau aliaj. Tot ce gasesc sunt cele de orgine si nimic altceva.

                      Comment


                      • Originally posted by grigu32 View Post
                        am 2 kormorane 185/65/15 pe jante stock si viking city nu stiu cum ... ...sa vad cat m-ar costa 195/60
                        Ai 185/65/15. 192/bucata ce am zis eu, 220/bucata 195/60/15.

                        Comment


                        • am gasit cu 200 de lei bucata cu transport inclus. posibil sa gasesc cauciucurile recomamdate de tine cu vreo 20 de lei mai putin pe alt site dar ideea e ca vreau o idee mai late pana fac trecerea la 17 inch. calitate + latime mai mare pe jante stock, alea ce le-am gasit cred ca sunt best buy. sincer am simtit chestia aia cu suflatu vantului chiar si la 70-80 la ora (desi nu sunt foarte sigur, eram in accelerare lina si cu volanu virat spre dreapta m-am trezit "aruncat" in mijlocu drumului) la 120-130 nu mai zic si de atunci am zis ca imi trebuie cauciucuri o idee mai late si niste arcuri "șport" ca sa cobor masina.
                          Semințele acelaș gust are.

                          Comment


                          • Ce an, motorizare si cati km are masina ta ?
                            Din proprie experienta iti spun ca nu rezolvi mare lucru doar cu anvelope mai late. De multe ori plusurile oferite sunt mai putine decat minusurile cu care vin.
                            Un plus ar fi ca au flancul mai rigid si se deformeaza mai putin pe lateral.
                            Un minus ar fi greutatea lor, pui stres mai mare pe frane, pe directie si pe acceleratie. De trecut in carte nu mai vorbim ...
                            Eu ti-as recomanda, inainte de toate, daca masina e din 2005-2006, sa schimbi amortizoarele. Acolo e toata stabilitatea pe care tu nu o ai.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Corect. Dupa ce am schimbat amortizoarele, masina statea mult mai bine pe sosea cu aceleasi gume.

                              Comment


                              • am 2 kormorane 185/65/15 pe jante stock si viking city nu stiu cum tot 185/65/15. kormoranele is bune de aruncat, vikingurile merg inca 2 sezoane
                                Oricum are nevoie de gume.
                                Kormoranele alea au 11-12 ani?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google