Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • oare, e indicat sa mai bag in motor un ulei fabricat in luna a noua 2013?
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • Deja are 3 ani , nu iti recomand sa-l folosesti cu toate ca pe raft poate sta pana la 4-5 ani.

      De curand mi-am schimbat uleiul (Elf 900 SXR 5w-40) luat din Carrefour , faza care o tot incearca ei , pun bidoanele mai vechi primele pe raft gen data fabricatie 2015 si chiar 2014 , insa cautat mai bine pe la "fundul" raftului gasit cu data de fabricatie 25.03.2016 (evident ca l-am luat pe acesta).

      Nu mai zic de M1 NL 0w-40 la care data de fabricatie cea mai "proaspata" = 2014 asta in Carrefour Braila .Nu le cumpara nici naiba!
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Depinde;

        -fabrica merge pe burta si nu scrie/spune nimic....dar nuti imagina ca uleiul lor sau chiar al reprezentantei e proaspat scos din rafinarie

        - fabricantii seriosi spun ca rezista 4-5 ani dar ( aici baga fitilul ) in conditii proprii de depozitare...unii spun care sunt, altii nu....si ce garantii ai ca a fost mereu in conditii optime?

        Sinteticele veritabile rezista mai bine in timp....semisinteticele sau cele aditivate se duc naiba, aditivii lesina in timp si ramaneti cu o baza minerala...


        Din motivele de mai sus eu nu folosesc mai vechi de 1 an

        Comment


        • e normal să facă asta, este metoda FIFO( first în first out) si se practică peste tot nu numai la uleiuri.

          Comment


          • Firt in first out sa aplice pentru ei , din acest motiv e bine sa casti ochii cand cumperi uleiul din astfel de magazine.Nici cu magazinele de profil nu-mi este jena!!
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Un ulei fabricat acum 2 ani e ok, dar sa fie la oferta.
              Altfel, normal e sa cauti unul cat mai proaspat, daca platesti pretul pietei.

              La 3 ani-merita doar daca e la juma' de pret.

              Comment


              • Originally posted by popavlm View Post
                oare, e indicat sa mai bag in motor un ulei fabricat in luna a noua 2013?
                Daca e sintetic si îl tii 5-6 luni (sau 7-8.000 km) în motor, nu are nimic.
                Cel putin ar trebui sa faca reduceri substantiale la pret, oferte de nerefuzat, gen 50% reducere, daca tot nu l-au vandut 3 de ani. Dar lumea cumpara, nu se uita multi la termenul de valabilitate. Cand am luat eu de la autokarma.ro, mi-a atras atentia praful de pe bidoane, asa m-am gandit sa ma uit cand e facut, altfel nu cred ca m-as fi uitat, dar de atunci ma uit.
                L.E. @Mr.K, am scris cam în acelasi timp. Perfect de acord cu ce spui.
                Last edited by Fanez; 23 August 2016, 19:04.

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  Cel putin ar trebui sa faca reduceri substantiale la pret, oferte de nerefuzat, gen 50% reducere, daca tot nu l-au vandut 3 de ani.
                  Am prins eu în urma cu cca. 2-3 ani la Carefura, M1 NL 0W40 cu 26 sau 28 lei /litru, vechi de 1 an și ceva. Am vrut sa umplu portbagaju' , sa fac nitica bisnita pe forum, da' pe aici la putere e elf/dacia oil. Sigur ca aveau și de 3 ani vechime plantate în fata, pe raft. Io le-am luat pe toate alea "proaspete"
                  E singura data când am văzut an văzut asemenea reducere. Fervent reduc de la 49 lei la 39, dar mai jos, nu.

                  Comment


                  • Cand ai vazut ca nu merge bisnita cu Mobil 1, te-ai orientat spre Redline.
                    O data am vazut si eu Mobil 1 pe la 39 de lei parca (nu mai stiu sigur) dar era dubios de ieftin si n-am luat.
                    Last edited by Fanez; 23 August 2016, 22:53.

                    Comment


                    • M ai prins! Mă duc sa (mai) scot o bere de la rece din fridge in cinstea ta!

                      Comment


                      • Mobil1 0w40 la 28-30 de lei, e cel mai bun ulei pentru Logan
                        Chiar si cu 2 ani vechime.

                        Comment


                        • Da. S-au scăpat urat aia de la Carfura. Nu cred sa mai văd așa ceva vreodată.
                          La 39 lei l-am văzut de multe ori redus.

                          Comment


                          • Cand am vazut eu cu 39 sau nu mai stiu cat era, era mai ieftin decat elf. D-aia mi s-a parut suspect, nu era nicio reclama de reducere (sau n-am vazut eu).

                            M-am uitat azi pe un bidon de Elf 5w40, fabricat în 2016. Era doar pentru Renault. . Pret 35,xx lei litrul.

                            Mobil 1 era 60 si ceva.
                            Last edited by Fanez; 24 August 2016, 18:38. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Prometheus, cat te-a ajuns uleiul ELF 900 5w40 SXR ?
                              Am luat cu 98lei, 4L.

                              Comment


                              • L-am luat din Carefura Braila cu 134 lei (bidon de 4L) cica era la pret redus chipurile.

                                Cel putin stiu de provenienta uleiului ca mai mult ca sigur este in regula + pot alege bidonul cel mai "proaspat" , asa online dai mai putin , insa provenienta indoielnica + nu-ti poti alege bidonul cu cea mai recenta data de fabricatie.
                                Last edited by prometheus; 25 August 2016, 08:30.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google