Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ieri am vazut în Auchan 110 lei la 4 litri si 35,xx la 1 litru. Ziceam ca pun Elf 5w40 cât e în garantie si pe urma Ravenol.

    Comment


    • Achizitionat de la epiesa, "Total quartz" 5w40,4 litrii,79 lei.Data imbutelierii 12.05.2016.Ca fapt divers "Elf sxr"5w40,4 litrii 89lei.
      ubi concordia ibi victoria

      Comment


      • Astia de la epiesa de unde-l aduc, de la rusi?

        Comment


        • De curiozitate.. A cumparat cineva M1 0W40 de la Emag? Au loturi vechi sau sunt cat de cat ok?

          Comment


          • Originally posted by prometheus View Post
            L-am luat din Carefura Braila cu 134 lei (bidon de 4L) cica era la pret redus chipurile.

            Cel putin stiu de provenienta uleiului ca mai mult ca sigur este in regula + pot alege bidonul cel mai "proaspat" , asa online dai mai putin , insa provenienta indoielnica + nu-ti poti alege bidonul cu cea mai recenta data de fabricatie.
            Din reprezentanta am luat ulei elf 5w40 cu 90 ron/4L, fiind fabricat în martie 2016 și revizia iunie 2016.

            Comment


            • Am luat eu in aprilie de la Emag M1 0w40, 4l+1l, data fabricatiei era pe ambele decembrie 2015.
              Am vazut acum la Carefour M1 0w40 la 39ron litrul, si mi s-a parut suspect, M1 ESP 5w40 fiind 43ron.

              Comment


              • M1 ESP 5w40 fiind 43ron.
                M1 ESP e 5w30.

                M1 0w40 la 39ron litrul, si mi s-a parut suspect
                Nu e nimic suspect, ala e pretul corect, poate chiar mai jos.

                Am cumparat si la 30 lei/litru.

                Comment


                • Ok, mersi. Sambata il "torn" si eu.. sa vedem cum se comporta

                  Comment


                  • Originally posted by evilsheep View Post
                    De curiozitate.. A cumparat cineva M1 0W40 de la Emag? Au loturi vechi sau sunt cat de cat ok?
                    Am luat eu sambata...lot 2014 . Dar il tin doar 1 an in motor, asa ca nu-i bai...
                    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                    Comment


                    • Noua jucarie....ramane de vazut cum se comporta; am chef de teste

                      Pe cifre pare bine; sunt curios deoarece promite modificatori de vascozitate precum si 0% pierderi prin forfecare ( 0% shear loss)....
                      Attached Files

                      Comment


                      • Originally posted by Hirayama View Post
                        Noua jucarie....ramane de vazut cum se comporta; am chef de teste

                        Pe cifre pare bine; sunt curios deoarece promite modificatori de vascozitate precum si 0% pierderi prin forfecare ( 0% shear loss)....
                        Fain ulei pacat ca Motul 300V este 50% mineral(hidrocracat) flash point 216 grade si pour poin -36.

                        Ciferele nu mint.
                        Attached Files

                        Comment


                        • am mers cu in logan care avea uleiu asta, 1.6 16v

                          sincer nu mi s-a parut nimic deosebit la el, ba mai mult mi s-a parut mai zgomotos motorul decat cu m1 espu meu, avea un sunet ascutit; in rest mergea bine, era fasnet

                          Comment


                          • Originally posted by i860 View Post
                            Fain ulei pacat ca Motul 300V este 50% mineral(hidrocracat) flash point 216 grade si pour poin -36.

                            Ciferele nu mint.
                            Esti praf....cifrele nu mint, doar ca tu esti pe langa la interpretarea lor

                            Habar nu ai ce inseamna si ce semnifica flash point...pune mana si citeste, ca mura-n gura nu vezi de la mine...

                            Pour point de -36 nu inseamna nimic....poate are ceva de gr 3 in el tocmai ca sa lege mai bine esterii si friction modifiers...

                            Cu grupa 4 nu putea sa lege esteri si restul in proportii mari...

                            Trebuiau sa te invete desteptii tai de dincolo ca gr 1-4 sunt o chestie iar gr 5 (esteri)e separata...si cum se fac amestecurile cel mai bine...

                            Uitate la Vi...e mic tocmai pt ca nu are aditivi, si nu are nevoie de aditivi datorita esteri/friction modifiers...

                            Din ce crezi ca are HTHS 4.5?....din hidrocrackare simpla nu?

                            Tu nu vezi padurea de copaci....ai prins ceva cu cifrele, numere si pui sablon....vezi ca iti da cu virgula

                            Nu ma astept sa fie marea cu sarea....doar ca ma plictiseam si vroiam sa vad cum mai stau la capitolul ulei( cei de la motul, au trecut 6 ani de la 300v 10w40)

                            @cristi nui problema, ESP e ff bun...tu poti sa pui din ala
                            Last edited by Hirayama; 26 August 2016, 21:02.

                            Comment


                            • Am revenit cu amanunte - editare cu 1 ora mai tarziu ;

                              Eram sigur cu umblii cu cioara vopsita....asa ca am cautat si eu

                              Vezi mai jos, dnle englez cum stau lucrurile cu adevarat ( nu mizeria care ti-au transmiso si tie aia)

                              - vezi pe MSDS ca nu apare nici urma de hidrocracakere/parafina etc...e doar polimer asta inseamna sintetic

                              - vezi ca punctul de curgere e -45....nu -36

                              - vezi ca acel flash point de care tot te legai si pe care il confunzi cu punctul de autoaprindere e de fapt 230

                              Vina nu e 100% a ta, vezi ca cine te invata si iti da materiale din astea, te invata prost.....gandestete singur....crezi ca aia la Dakar pun hidrocracat mineral nu?
                              Attached Files

                              Comment


                              • Intradevar sunt praf, am pus unul din 2006, nu m-am uitat la cel nou. My bad.
                                Insa shell ultra 5w40 la 3.9 £ litru da mai bine din cifre
                                TBN cel putin 10 ca sa poate obtine norma MB 229.5
                                Flash point 242
                                Pour poin -45

                                Tot mai intrebat mai demult de norma MB

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google