Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum sa nu te lase? Zici ca mergi 10k km numai prin oras, deci se impune revizia la km mai putini.

    Comment


    • Poate ca de data asta se poate. La 1.4, acum 10 ani, le-am zis: bai nene scrie in carte sa-mi faci revizia la 7.500 km ca merg in conditiile astea despre care zice aici! Ei nimic: nu domne, la 15.000, pana atunci nu facem. (bineinteles ca nu asa a fost discutia dar in sensul asta) si n-au vrut sa-mi schimbe uleiul si filtrele pana la 15.000 km (in asta a constat revizia, nimic altceva). De data asta ma duc peste ei mai hotarat ca data trecuta. Data trecuta, la oferta, prima revizie era gratuita.

      Comment


      • Daca faci 10000 km/an, il schimbi o data cu revizia de 1 an.
        Daca faci 20000 km/an, te duci la service, cand faci 10000 km si ceri doar schimb de ulei, ca sa nu te taxeze pentru revizie completa, dar ai grija sa pastrezi factura.

        Daca faci 15000 km/an, te duci pentru schimbul de ulei la 7500 km.
        Tu trebuie sa stii cam cati km faci intr-un an, eu am facut calcule rotunjite.

        Atentie: revizie si schimb de ulei nu e una si aceeasi treaba. Revizia costa mai mult.
        Last edited by vitriol; 25 August 2016, 09:43.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Eu am făcut revizia la 10000 km, chiar dacă au trecut 7 luni jumate de la ultima revizie. I-am zis ca doresc sa-l schimb mai devreme și au fost de acord. Era necesar sa schimb și filtrul de aer, ca era deja murdar. Nu mai vorbesc de cel de polen. La 10000 km sau 1 an se cam impune schimbarea uleiului. Cei din București, care nu vreți sa dați mult la revizie, puteți merge în Alexandria, sub 400 ron efectuați revizia la 1.2, cu ulei elf 5w40.

          Comment


          • Uleiurile disponibile in reprezentante sun Dacia oil , motrio sau Elf
            Nu trebuie obligatoriu Dacia oil
            Daca cumperi uleiul de la ei esti acoperit de garantie , poate sa fie si ulei de masline atat timp cat este luat de la ei


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            sigpic

            Comment


            • Da, bun uleiu de masline, si eu folosesc !

              Comment


              • Originally posted by aris86 View Post
                ...putei merge în Alexandria, sub 400 ron efectuai revizia la 1.2, cu ulei elf 5w40.
                Mai dai 100 de lei pe drum plus timpul pierdut, te costa mai mult. Poate sa fac revizia când ma duc pe la tara.

                Originally posted by stoicanu View Post
                Uleiurile disponibile in reprezentante sun Dacia oil , motrio sau Elf
                Nu trebuie obligatoriu Dacia oil
                Daca cumperi uleiul de la ei esti acoperit de garantie , poate sa fie si ulei de masline atat timp cat este luat de la ei


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Esti acoperit dar nu stii la cât timp pica dup ce iesi din garantie.
                Last edited by Fanez; 25 August 2016, 12:38. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Nu sunt chiar 100 lei, ci undeva la 50-60 lei dacă mergi legal. Mi se pare ok, chiar și la 450 lei, în condițiile în care eu am dat 400 lei cu piesele mele în București. Pentru cei 50 lei în plus, mă bate gândul sa fac revizia la Alexandria.

                  Comment


                  • în condițiile în care eu am dat 400 lei cu piesele mele în București.
                    Pai in cazul tau nu mai are rost sa mai faci o plimbare la Alexandria, deja esti marcat cu negru de Renault/Dacia ca ai folosit ulei adus de tine. Pica ceva, iti aplica regula din Germania.
                    De-acum, te duci la Bucuresti cu piesele tale, ca tot aia e.

                    Comment


                    • nu stiu ce revizie fac unii dar eu când am fost la dacia ca sa fac revizia de 20 de mii, am fost cu piesele mele iar manopera a fost 120 lei + 40 lei pentru băieți, cred ca unii nu au treabă cu realitatea sau au bani prea mulți si lasă de la ei. Nu stiu ce sa mai zic citesc si ma minunez!?��������

                      Comment


                      • deci acu incepeti si voi sa suflati si in iaurt cu ce "recomanda" constructoru? pai recomandarile sunt pura chestiune de marketing, reteta de avarie ca sa te scoata, chipurile, cu costuri minime din garantie si sa fii tu bucuros ca masina nu papa bani

                        eu il schimb la 5-6 mii de km si nu ma doare capu si nu cu dacia oil sau alte chestiuni dastea

                        partea mai interesanta e ca toate recomandarile sunt cam in plop, nu numai chestia cu uleiu. acelasi lucru se aplica si la filter, si la lichidul de frana (eu il schimb primavera si iarna, de 2 ori pe an, piticu meu);si antigelu si toate fluidele; toate trebuie schimbate mult mai repede decat spune constructorul daca vrei sa nu ai probleme pe termen lung; functie si de regimul de utilizare. vara asta am vazut o gramada de masini pe marginea drumului cu capota ridicata, le-a "doborat" canicula pesemne deh, daca soferu a uitat sa mai schimbe antigelu/uleiu....

                        loganu 1 a avut noroc ca a avut motoare pe benzina f fiabile care suportau si regimuri dastea mai draconice de servicare; dar motoarele astea noi, foarte "sclifosite" ma indoiesc profund ca mai sunt atat de tolerante

                        iar recomandarea constructorului in materie de ulei pt tce mi se pare de toata jena: sa pui/recomanzi un ulei sl (norma de prin 2002) pe un motor turbo pe benzina modern, de ultima generatie, mi se pare de noaptea mintii; uzura mare, stabilitate termica, rezistenta la oxidare, depuneri etc coroborate cu intervalu mare de schimb cel putin dubios
                        Last edited by cristi....; 25 August 2016, 23:18.

                        Comment


                        • Sa intelegem ca esti expert uleiuri de motor? Oferi informatii mai precise despre calitatea uleiului decat senzorul din dotare sau producatorul in informatiile de intretinere? Pai sa-ti trimitem si noi cateva picaturi ca sa ne faci o recomandare de revizie. Pentru ca e clar ca Dacia isi bate joc de noi si cu motoarele proaste (sclifosite), si cu uleiuri de calitate slaba.
                          Nu stiu ce a fost in capul lor cand mi-au dat cinci ani garantie!! Oricum, luand cele mai penibile pareri putem trage concluzia clara: revizii dese (cu ulei ieftin!!!) ca motoarele sunt de rahat oricum.

                          Comment


                          • Ti-au dat 5 ani garantie, 5 ani n-ai griji. Pe urma iti iei alta masina sau alt motor.

                            Comment


                            • Originally posted by razvanCC View Post
                              Sa intelegem ca esti expert uleiuri de motor? Oferi informatii mai precise despre calitatea uleiului decat senzorul din dotare sau producatorul in informatiile de intretinere? Pai sa-ti trimitem si noi cateva picaturi ca sa ne faci o recomandare de revizie. Pentru ca e clar ca Dacia isi bate joc de noi si cu motoarele proaste (sclifosite), si cu uleiuri de calitate slaba.

                              Nu stiu ce a fost in capul lor cand mi-au dat cinci ani garantie!! Oricum, luand cele mai penibile pareri putem trage concluzia clara: revizii dese (cu ulei ieftin!!!) ca motoarele sunt de rahat oricum.


                              Logan nu are nici un senzor care sa analizeze gradul de uzura al uleiului
                              Doar analizeaza stilul de condus timpul cat merge motorul in gol etc etc s


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              sigpic

                              Comment


                              • Mie mi se pare risipa de timp/bani schimbul uleiului la 5000km. Ar insema sa schimb uleiul odata la 2 luni ))

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google