Schimbare capete de bară

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am si eu ~40.000 km si 3,5 ani cu bieletele de directie si capetele de bara Lemforder. Pe vremea aia le-am luat de la daciashop cu 120 lei bucata, acum sa le tot cumperi la ~80 lei.
    Sa le vedem de aici inainte cat de mult mai tin, au rezistat eroic in conditiile in care am fost nevoit sa merg cu masina.

    Nu-i inteleg pe cei care se uita la 20-30 lei in plus/reper, nu ca sar prin copaci, dar iti faci de lucru singur.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Am si eu Lemforder de ~80000km.si încă mai sunt bune!

      Comment


      • Salut. Am schimbat si eu capetele de bara la al meu logan. Fiind necesara efectuarea geometriei, am mers la Autonesty Berceni.
        Nu recomand nimanui sa mearge pentru geometrie acolo, oamenii nu au habar ce fac.
        In fine, pune ala aparatele, regleaza ceva pe acolo, in doua minute deja scoteam masina din rampa. La o proba, am observat ca la mers drept volanul statea un pic rotit spre dreapta.
        Am mers inapoi, ii explic mecanicului vietii cum sta treaba, ala zice nu are cum. Fac si cu el o proba, se convinge si se baga iar sub masina sa regleze (fara a mai pune aparatele pe roti).
        Acum, volanul sta drept, dar mi se pare ca la viraj maxim stanga parca roata de pe stanga aluneca putin.

        Atasez si un print cu valorile geometriei, inainte si dupa reglaj(primul reglaj, ca a doua oara nu a pus aparatele).

        Ce credeti, sunt valori normale sau am dat banii degeaba?
        Attached Files

        Comment


        • Pozele sunt aproape ilizibile. Se vede că ai făcut reglajul geometriei doar pe față și de fapt doar al convergenței iar în rest și pe spate ai doar constatarea valorilor. Doar la convergență e ceva de văzut, aveai 1°C, acum ai aproape 0, deci e bine.
          sigpic

          Comment


          • Salut! Am un Logan 1.4. Cu roata jos, dacă invart de capul de bara se rasuceste cu tot cu bieleta. Are un mic joc în ambele parti. Ce ar trebui schimbat? Burduful la una din bielete e crapat

            Comment


            • Schimba bieletele de directie + burdufuri + capetele de bara si inceteaza sa mai pui intrebarea asta pe toate thread-urile de pe forum.
              Last edited by vitriol; 13 September 2016, 15:58.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Sau sa schimbe dreq toata articulatia...ca dupa aia vine si zice: "mi-a zis ala dupa loganclub sa schimb bielete +burdufuri +capete si face tot asa".

                Comment


                • Eu in locul lui cautam un service bun, unde se poate spune foarte clar negru pe alb care piesa trebuie inlocuita si in acest mod salvezi timp/bani.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • O sa fac o vizita pe săptămână viitoare. Momentan nu troncane nimic. Doar ca într-o zi nu aveam ce face și am zis sa verific dacă a mai apărut vreun joc ceva

                    Comment


                    • Capatul de bara nu trebuie sa aiba joc. Desigur, poate merge mult si bine si cu joc si sa nu simti ca ar fi probleme, dar daca mergi mult asa se poate uza in timp caseta de directie care nu e tocmai ieftina.

                      Comment


                      • Ce se poate uza la caseta de directie din cauza capetelor de bară?
                        sigpic

                        Comment


                        • Salut... si daca totusi in neatentia mea , dupa ce am vizualizat tutorialele tale si am citit toate forumurile despre schimbat capete de bara .... eu tot invers le-am pus (stanga la dreapta) este neaparat nevoie sa le inversez ?...am si geometrie facuta ...pare totul in regula. Se mai poate intampla si altceva in afara de faptul ca la bracare maxima e posibil sa atinga janta ?

                          Iti multumim pentru tutoriale.

                          Comment


                          • O sa fii nevoit sa le schimbi intre ele. Si eu am facut greseala asta la primul schimb "in regie proprie" a capetelor de bara. Agata tare in janta la viraje "in loc".

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google