Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • As vrea sa fac un upgrade ECU gpl,momentan am Stag 200 gofast de care nu sint multumit.
    Ce imi recomandati intre Stag 4 obox plus si Agis i4 OBD\CAN?La Agis ar fi problema daca senzorul MAP si de temperatura GPL sint compatibili cu cei de la STAG.
    Sau alta instalatie cu conectare la OBD care nu deregleaza calculatorul de benzina al masinii.



    Comment


    • Mergeti fratilor la pomul laudat ))....sunt muulti ca si au montat la Vernesti, revizile si alte probleme le fac in Bucuresti pentru ca, evident costa si drumult. Este o mare aberatie sa ti montezi GPL la 140 km departe. Oricand se poate intampla ceva sa ti mearga prost. Daca costa la Buzau o instalatie pana in 2000 lei se merita investitia.

      Comment


      • Dragilor,
        Am facut primul drum cu instalatia gpl stag 200 si mie unul mi se pare ca mi-a luat mult..... 4 oameni in masina + copil de 1 an jumatate + bagaje + ac non-stop pe ruta Buc-Sibiu - consum 10% in conditiile in care pe a1 nu am depasit 110..... Si am mers tot drumul frumos....
        Aaaaaa mai aveam si vreo 35l benzina....
        Mie mi se pare mult..... Se mai schimba ceva in timp? Sau asta este consumul? La Loganul vechi cu instalatie Milano nu depasea 8%

        Comment


        • Originally posted by Andyno View Post
          Mergeti fratilor la pomul laudat ))....sunt muulti ca si au montat la Vernesti, revizile si alte probleme le fac in Bucuresti pentru ca, evident costa si drumult. Este o mare aberatie sa ti montezi GPL la 140 km departe. Oricand se poate intampla ceva sa ti mearga prost. Daca costa la Buzau o instalatie pana in 2000 lei se merita investitia.
          Vorbesti fara sa cunosti toate datele problemei. Documenteaza-te si vezi cati dintre cei care au instalatii montate la Vernesti au probleme si compara cu cate drumuri de reglaje faci pana la montatorii din Bucuresti, de multe ori pe benzina.

          In 35k facuti de la montarea instalatiei la Vernesti n-a fost nevoie de niciun reglaj sau de vreun drum pentru remedirea problemelor. 150 de lei la 15k (100 lei revizia si 50 lei drumul pana la Vernesti si inapoi) ti se pare mult?
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Intaresc si eu cele spuse de Vitriol, 48.000 km pe GPL montat la Vernesti, o singura revizie facuta la ei(200 lei la 30.000 km), si avand in vedere intervalul lung de revizie prefer sa bat 100 km pana acolo.
            Sa nu mai zic de inca doi prieteni cu montaj tot acolo, dar cu km mai putini, care la fel nu au nici o problema.
            Pom laudat sau nu, comoditate sau nu, nici unul dintre cei "montati" la Vernesti nu vrea revizie decat acolo, si cand o facem gasim un motiv gen sa luam niste carnati de Plescoi.

            Comment


            • Salutare tuturor, dupa lungi studii m-am decis, in cele din urma, la instalatia ACG Compact de la Supergaz cu rezervor toroidal 52 l (pe butelie scrie 48 l) si injectoare Valtek, la 2300 lei. Astazi am fost la Bucuresti si vreau sa spun ca baietii de la Supergaz se comporta exemplar. Au avut suficienta rabdare cu mine sa-mi explice fiecare detaliu solicitat, apoi au inceput sa lucreze intr-un mod profesionist la masina. In aproximativ 3 ore si jumatate instalatia era montata. Dupa ce am facut primul meu plin cu gaz la LUKOIL(42 l) am revenit la service pentru efectuarea reglarii instalatiei, care a mai durat inca cca 10 minute. Vreau sa va spun ca masina merge foarte bine, nu am sesizat diferente fata de benzina, ba chiar mi se pare ca motorul este mai putin zgomotos. Nu stiu, posibil sa fie doar o zenzatie. Garantia este de 2 ani fara limita de km. Mi-au spus ca beneficiez de o verificare gratuita la 1000 km si apoi contra cost la multiplu de 15000 km. La sfarsitul saptamanii viitoare o s-o testez si in zone montane. O sa revin cu detalii. Numai bine tuturor!

              Comment


              • Salutare, de cateva zile sunt in cautare de oferte de pret pentru montarea unei instalatii GPL pe un autoturism Fiat Grande Punto 1.4 16V
                Am citit cateva zeci de pagini aici deoarece am vazut ca posteaza lume cu experienta in acest domeniu (pentru mine fiind ceva nou) si as dori si o parere daca se poate legat de firme care monteaza si ofertele lor.
                Prima data am sunat la cei din Vernesti, mi-a raspuns o doamna care dupa ce i-am spus datele despre tipul masinii mi-a comunicat rapid 3 variante fara a-mi da detalii: Landi Renzo sau Tomassetto la 2550 lei sau BRC 3000 lei, ambele cu butelii toroidale, montajul urmand a se efectua peste 1 luna si jumatate, pe baza de programare.
                Cealalta oferta este de la Supergaz Bucuresti, acestia fiind mai comunicativi iar montajul urmand a se realiza in ziua urmatoare programarii. Ei mi-au recomandat o instalatie GPL Zenit PRO cu autoadaptare, conectare la OBD cu rezervor toroidal-2.700lei.
                Initial eram tentat sa montez instalatia la Vernesti deoarece auzisem de mult timp lucruri bune despre ei, dar acum as inclina spre cei de la Supergaz, am vazut ca sunt service mare si cunoscut, cu multe review-uri pozitive pe internet. Ce m-a facut sa inclin spre ei este faptul ca au precizat ca instalatia are autoadaptare, montajul se realizeaza mult mai rapid, sunt in acelasi oras si in ultimul rand pot achita in rate fara dobanda, dar acesta nu este un factor determinant.
                Voi ce ati alege in locul meu?
                Multumesc anticipat!

                Comment


                • Ți-ai dat răspunsul singur...
                  De ce te-ai duce câteva sute de km peste o lună?
                  Dacă ai probleme iar te plimbi? La revizii din nou ?
                  Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                  Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                  Comment


                  • Multumesc mult de sfat @moog, chiar speram sa raspunzi pentru ca am vazut ca esti in acest domeniu si ai opinii pertinente.
                    Ce parere ai de instalatia Zenit Pro? De Tomasetto Stag am auzit de foarte multi ani, dar de aceasta marca nu am auzit pana acum. Merita ca si raport calitate/pret?

                    Comment


                    • 2 firme poloneze bune... Cam aceleași lucruri... Nu intru în detalii...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • Perfect, e suficient. Multumesc frumos!

                        Comment


                        • Cu placere. Bafta.
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • Eu sunt foarte multumit de cele doua instalatii BRC 24.11 cu injectoare INO3 pe care le am montate pe cele doua masini ale familiei.O instalatie are aproape 40000 km pe gpl si 2 ani jumatate vechime iar cealalta are 30000 km pe gpl si 1 an si jumatate vechime.Nu am avut cu nici una din ele pana in prezent nici un fel de probleme.Le-am schimbat filtrele la ambele la aproape 30000 km cu manutele mele(desi este mai dificil decat la Tomasetto) si a fost totul ok.O sa incerc totusi sa schimb filtrele mai des (pe la 20-25000 maxim de km) fiindca la una din ele am gasit multa mizerie.Per total foarte multumit de BRC.

                            Comment


                            • Am o Sandero II 2013 1,2, voi merge cu ea cam 15-17k/an, iesita din garantie. M-am hotarat pe montat GPL la AGR (apropiere de casa) si sunt 3 modele compatibile:
                              1. STAG 200 Tomasetto IT-01 Alaska = 2300 ron + 150 ron (emulator) + 100 ron (alta rampa de injectoare, recomandata am inteles pt motorul de 1,2) = 2550 ron
                              2. STAG-QBOX Valtek-30 Alaska = 2550 ron
                              3. STAG-4 AC-W01 Alaska + FLE-P = 2850 ron
                              Ce imi recomandati si care ar fi diferentele intre ele? Se justifica diferenta de bani??

                              Comment


                              • Sună și vorbim
                                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google