Diferenta intre viteza reala si vitezometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aici e prezentata eroarea de pozitionare. http://en.m.wikipedia.org/wiki/Error...tioning_System
    Daca faci un calcul poti afla si eroarea vitezei care de obicei se calculeaza in functie de ultimele citiri ale pozitiei (cea afectata de eroarea din link)

    Comment


    • Eu am testat cu gps, cu programul torque pe telefon cu android si interfata elm 327 cu bluetooth conectat la ecu.si viteza pe bord. rezultatul,
      60km/h pe gps, pe telefon 59,5km/h si pe bord 67km/h,
      deci bordul are eroare de aprox 7 km/h mai mult decat real.
      Mie unul imi convine ca nu cad in abatere la radare.
      Captain of the black pearl

      Comment


      • Si daca eu va zic acuma ca nu am eroare de vitezometru ma credeti sau trebuie sa ies cu masina si sa va fac poze ? Cu a5a la 3000 rpm 100 km/h , 4000 rpm 135 km/h , 5000 rpm 170 km/h , 6000 nu prinde masina ca v-as fi zis . Cu a4a la 4000 rpm 105 km/h . Cu a3a la 4000 rpm aproape 80 km/h . Astea din ce imi aduc eu aminte sigur .

        Comment


        • daca ai fi scris ce motorizare/masina ai si daca ai fi spus si daca ai anvelope stock am putea stii si noi cat e real.

          Comment


          • Pai daca spuneti ca viteza indicata de ceasuri e mai mare ( cu 5-10 km/h) decar cea reala, de ce te opresc militienii cand la bord ai sa zicem 71, ca asa le pălace lor sa zica, intr-un loc cu limita 60? Ale lor radare pe ce criterii functioneaza?

            Comment


            • Ai mers tu cu 71 km/h pe bord si ai luat amenda?

              Merg prin localitati cu 65 km/h pe bord si niciodata nu m-au oprit sa-mi dea amenda.
              Last edited by vitriol; 8 October 2016, 18:03.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Eu am testat viteza afisata de bord vs GPS si a fost o diferenta in plus de doar 2km pe ora si la 60 Km/h si la 100.

                Comment


                • La X52 diferența e de 4km/h indiferent de viteza mașinii(10-170Km/h) adică 90kmh real(măsurat de ABS și afișat pe Medianav) = 94kmh pe TdB
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    Merg prin localitati cu 65 km/h pe bord si niciodata nu m-au oprit sa-mi dea amenda.
                    Dupa-amiaza, zona industriala - te indeamna la pedala, multi si-o iau acolo.
                    Trec spre casa, cu 65 pe ceas (real undeva la 58-59) de zeci si zeci de ori, ani de zile, pe langa radar. Se uita ei, ma uit si eu...!
                    Atat timp cat viteza legala este de 50 si legea prevede primul prag de sanctiune la mai mult 10 km/h, inseamana ca la 61 real (undeva la 68 pe ceas) te-au ciupit.
                    Am avut o amenda de viteza (din 2 total) cu 61 km/h...Imi venea sa ii dau palme (mergea un avertisment...) Dar deh! Lege
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • Am roti de 16" si poate de asta a scazut la doar 2 Km/h.

                      Comment


                      • poti sa ai si de 17, daca-s cu talon mic, ai sanse sa-ti creasca eroarea de afisare. conteaza diamterul exterior al rotii, cu anvelopa cu tot, nu diametrul gaurii din cauciuc. de exemplu 185/65r15 e mai mare cu 2% decat 225/40r17.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Dacă are Prestige cu R16 100% are index tahimetric pentru 16, deci eroare 0 (exceptând diferența între viteza reală(ABS)și cea de pe TdB)

                          185/65/R15 X=1895
                          195/55/R16 X=1903 (steel wheel rims)
                          205/55/R16 X=1928
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Originally posted by alinn28 View Post
                            Eu am testat viteza afisata de bord vs GPS si a fost o diferenta in plus de doar 2km pe ora si la 60 Km/h si la 100.
                            Daca la 60 ai 2 km diferenta, n-ai cum sa ai aceeasi dif si la 100 (abaterea creste proportional cu viteza, nu e asa de destept), e vreo 3-4 km, dar oricum nu poti urmari cu exactitate treaba asta.
                            Adica la 120 ai 4 km diferenta daca la 60 ai numai 2.

                            Originally posted by t0rquemada View Post
                            Dacă are Prestige cu R16 100% are index tahimetric pentru 16, deci eroare 0 (exceptând diferența între viteza reală(ABS)și cea de pe TdB)

                            185/65/R15 X=1895
                            195/55/R16 X=1903 (steel wheel rims)
                            205/55/R16 X=1928
                            Logan 1.2 cu roti pe 16 din fabrica...?
                            Last edited by Octavian; 9 October 2016, 17:14. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Interesant, unele persoane îmi pot spune ce viteza am eu când merg cu mașina mai bine chiar decât un gps. Dacă am zis că am 2km poți să mă crezi ca așa a fost nu are rost să bat câmpii pe aici degeaba.

                              Comment


                              • n-a zis nimeni ca bati campii, ne miram insa ca ai sub acei 3-4km/h pe care-i au majoritatea si voiam sa aflam de unde vine corectia. eu recunosc ca nu stiam de 1.2 cu roti pe 16 si eroare de afisare minimizata din softul CB.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google